Skip to main content

Spēlēties ar musturu

sarunas
raksti

Māsas, Līva Lielmane un Maija Taube kopā veido “MT Mus Tur”- latviešu zīmolu, kas orientējas uz apģērbu dizainu. Meitenes pašas vēl nezin kā sevi nosaukt, amatniece, māksliniece, vai kaut kas pa vidu tam. Līva noteikti ir amatniece, jo tieši viņa rada “MT Mus Tur” oriģinālo apģērbu, Maija vairāk ir saistviela, kas tur zīmolu kopā – rada, rūpējas un uztur kārtību visapkārt.

mode2.jpg

Tepat Rīgā, mājā, kur agrāk bija darbojies zobārsta kabinets, tagad raiti notiek darbība pie “MT Mus Tur” apģērbu zīmola izaugsmes. Istabas, kur kādreiz bijis zobārsta kabinets un uzgaidāmā telpa tagad kalpo par garderobi, bet augšējā stāvā skaistās un gaišās telpās iekārtota darbnīca, kas pilna ar visu krāsu dzijām, adāmmašīnām, moderniem vilnas mēteļiem un cepuru kaudze- katra savā krāsā un katrai savs raksts.

Pastāsti, lūdzu, vairāk par jūsu zīmolu?

Maija: MT darbības rezultāts ir praktisks, redzams, taustāms, saklausāms. Teju katram mūsu “produktam” apakšā ir kaut kas dziļāks, kāds vēstījums. Savu darbību esam sākušas īpatnēji, jo startējām ar izstādi! Tas bija lieliski!

Atšifrēsiet kas  ir tas “MT Mus Tur?”

Maija: MT ir veidojies pēc mana vārda un uzvārda – Maija Taube un mums arī patika, kā izskatās šī burtu kombinācija.

Līva: Tieši tā, šādu simetriju logotipos reti, kas var atrast un man patika ideja, ka kāds varētu padomāt, ka “T” burts būtu kā krusts, apgriežot apkārt tas var būt kā velna spieķītis, vai pat kronis, tas var būt jebkas.

Maija: Ar šiem burtiem var viegli spēlēties, varbūt tas nenozīmē Maija Tabore, varbūt tas nozīmē - Mans Tukums, Tukuma Muzejs, Mīlu Tevi, Mēs Trīs, to neviens nekad neuzzinās!

 

Šis ir pirmais gads, kad darbojaties aktīvāk?

Maija: Jā! Kad māsa bija maza, gaidīju, kad Līva izaugs, lai kopā varētu iet uz mērķi, bet tikmēr attīstībā biju kā paralizēta. Mēs esam komplekts, pilnīgi dvīņi. Tāpēc, nopietnu darbību esam uzsākušas tikai šogad. Un mums tas patīk, jo esam spēcīgāk sagatavojušās, kā arī 100 gadu Latvijai dod vēl lielāku enerģiju un atbildību.

Kādu apģērbu jūs darināt?

Maija: Sākām ar mēteļiem, darinājām mēteļus ar dažādām aplikācijām, piemēram, ja tu esi mūziķis, mēs mētelim uzlikām notis. Kaut ko saistošu, nevis vienkārši tāpēc, lai kaut ko vilktu mugurā. Tas mētelis var pat parādīt kāda personība tu esi.

Varat pastāstīt par “MT Mus Tur” idejas rašanos?

Maija: Pirmsākumi meklējami bērnībā, kad mamma pieņēma lēmumu savu sirdslietu keramiku nomainīt pret adīšanu mājās, tā varot pavadīt vairāk laiku kopā ar ģimeni. Tāpēc pilnīgi loģisks iznākums likās turpināt šo tik zināmo lietu, varētu pat teikt no paaudzes paaudzei nodots mantojums. Un mēs jau varam mēģināt to pacelt citā līmenī kā tikai rūpkombināta izstrādājums.

Vari pastāstīt nezinātājam, kā strādā adāmmašīna?

Līva: Adāmmašīnas ir vienkāršākas un sarežģītākas. Mēs strādājam ar dažādām. Mehānisms ir interesants. Visi knibulīši kustās, magnētiņi pavelk āķīšus, adītājam kustinot karieti, veidojas adījums. Tas ir ļoti aizraujošs process, kas rada arī pietiekami nepieradinātas skaņas, un starp citu MT Mus Tur ir izveidojusies šajā sakarā arī savdabīga sadarbība ar komponisti Ievu Vītoliņu, kura ierakstīja visas procesa skaņas un izveidoja unikālu skaņdarbu. Tas ir ausīm, bet acis var vērot kā musturu veido perfokarte uz kuras ir izveidots noteikts zīmējums, kas tālāk rada rakstu. To varētu raksturot kā primitīvu programmēšanu. Nākotnes plānos, protams, ir iegādāties arī sarežģītākas iekārtas, kas pavērtu plašākas iespējas interesantākām idejām, lai rotaļa turpinātos.

Līva: Jā, esmu tā, kas ada, mamma konsultē tehniski, Maija mazliet piezemē un vienkāršo manas pārgalvīgās idejas.

Un, kur tu rodi iedvesmu adījumu rakstiem?

Līva: Iedvesmo pilnīgi viss – sabiedrība, daba, arhitektūra, vēsture, kokgrebumi, notikumi, Tukums, Rīga, Kuldīga, izaicinājumi. Galvenais nepazaudēt rotaļu un nepārtraukt eksperimentēt. Protams, spēle ir spēle un kā katrā spēlē arī šajā ir savi noteikumi, man ir jāņem vērā, ka ir perfokarte un to ir jāmāk apmanīt, tas prasa meistarību, tāpēc šie eksperimenti ir ļoti vajadzīgi, jo izcilību var izveidot tikai ar treniņiem. Jo vairāk, jo labāk, tādēļ, ka katru nākošo reizi tu pieslīpē savu dārgakmeni, līdz tas kļūst par pilnību.

mode3.jpg

Jūs ne tikai adāt cepures un džemperus, bet arī šujat mēteļus no īpatnēja auduma.

Līva: Šis audums ir uzausts un pēc tam novārīts, tāpēc tas ir tik blīvs. Lai gan ir vizuālais līdzīgums ar filcu ir, jābilst, ka mūsu mēteļu audums ir izturīgs. Šos mēteļus mēs esam testējušas darbībā dažādos laikos, tie der gan ziemas, gan rudens valkāšanai, bet īpaši skaisti tie izceļas pavasarī.

Maija, tu stāstīji par izstādi Tukuma galerijā “Durvis”, kā līdz tai nonācāt?

Maija: Nu, jāsāk ar sevi, tāpēc arī sākām ar Tukumu, jo tā ir pilsēta, kurā iestiepjas mūsu dzimtas saknes. Mērķtiecīgi aizgāju pie Mākslas galerijas “Durvis” vadītajas Anitas Eņģeles un iepazīstināju ar MT darbiem un idejām. Mērķis bija ievietot darbus galerijas veikalā, bet vadītāja ieteicās, ka mūsu darbi arī ļoti labi derētu izstādei. Tā izveidojās ļoti laba sadarbība ar Tukuma Muzeju kopumā un A.Eņģeli. Ļoti iepatikās viņas atvērtība, modernais skats un attieksme pret dzīvi un mākslu. Tukuma Muzejs piedāvāja arī izdevību piedalīties Muzeju naktī, kur mēs ikvienam devām iespēju strādāt uz adāmmašīnas. Interesenti varēja nākt un paši darboties. Muzeju nakts 2018 tēma bija “Šūpulis.” Paši tukumnieki piedalījās Tukuma šūpuļa radīšanas procesā un atstāja savu vēlējumu Tukuma pilsētai. Tā mēs visi kopā iešūpinājām Tukumu! Esam ļoti pateicīgas visai Tukuma Muzeja saimei par uzticēšanos, novērtēšanu, labvēlību un sirsnību. 

Un kā ar nākotnes iespējām un plāniem? Ko jūs plānojat?

mode4.jpg

Maija: Tuvākais izaicinājums, ko varam atklāt ir MT Mus Tur telpa Tukumā. Kā arī nebaidāmies vērt vaļā tās durvis, kuras ir atnākušas pie mums pavisam negaidīti, jo aiz tām ir atrodami interesantāki projekti. Bet vispārīgais mērķis, ko nekad negribam pazaudēt, ir pašattīstība un augšupeja. Tev šodien vienmēr jābūt labākam, nekā vakar!

 

Autore : Aleksa Zēberga

No kreisās puses : Maija Taube un Līva Lielmane, foto no personīgā arhīva

Foto: no personīgā arhīva