Skip to main content

Vai studentam divi lati ir nauda?

viedokļi

Students brauc tramvajā, pie viņa pienāk vīrietis un saka:

-  Jums somai rāvējslēdzējs ir vaļā.

Students atbild:

-  Labi, ka ir arī tādi labi cilvēki kā jūs, cits būtu paņēmis visu naudu.

- Vai tad divi lati ir nauda?

Pasmējies? Es arī! Bet brīdī, kad pienāk rēķins par īri un komunālajiem pakalpojumiem vai jāmaksā par augstskolu, smiekli gan vairs nenāk. Nupat kā piedzīvojām Covid-19 pandēmijas laiku, kurā reālo dzīvi nomainīja datora ekrāns, bet šobrīd atrodamies uz energocenu krīzes sliekšņa. Par atbalstu studentiem Covid-19 laikā neko sliktu nevar teikt, jo dažas universitātes atviegloja maksu par studijām vai kopmītnēm. Taču tagad, kad šķiet, ka cenas kāpj debesīs? Nav nekā! Tādēļ studenti ir izveidojuši iniciatīvu ManaBalss.lv par studiju maksas samazināšanu attālināto studiju gadījumā.

Kate Katrīne Kalniņa, Studentu medijs Skaļāk

Studentu prasības ir gauži vienkāršas: samazināt studiju maksu tiem, kurus universitāte ir nosūtījusi uz tālmācību, vai kompensēt studentu izmitināšanu kopmītnēs, kā arī tehniski nodrošināt ar mācību programmām un pilnu piekļuvi zinātniskajām publikācijām. Prasība par studiju maksas samazināšanu tiek skaidrota ar pētījumiem par mācību kvalitātes zudumu attālinātajās mācībās. Koncentrēšanās spējas un produktivitāte, nenoliedzami, ir augstāka klātienē. To pārbaudīju jau vidusskolas pēdējos divos gados. Arī kopmītnes nav lēts prieks. Par manu dzīvokli jāmaksā mazāk nekā par dažu labu kopmītni. Dzīve RSU dienesta viesnīcā Dzirciemā maksā līdz pat 420 EUR mēnesī, kamēr par savu dzīvokli Dzirciemā maksāju vidēji 200 EUR. Protams, pastāv arī 65 EUR kojas. Par tām zinu, jo mana kursabiedrene drīz tur ievāksies. Tas vien daudz izsaka par nepieciešamību atvieglot izmaksas. Turklāt studentam, kurš, piemēram, studē Rīgā, bet dzīvo 120 km attālumā no Rīgas, nav patīkami maksāt par tukšu dzīvokli vai kopmītnēm, jo studijas notiek attālināti. Nemaksāt arī nevar, jo pēcāk var gadīties, ka paliec uz ielas.

Protams, ka katram studentam situācija ir krietni jāapsmadzeņo pirms skaļi kliegt par netaisnību, kas mūs piemeklējusi. Saprotams, ka telpu apsildīšana ir dārga. Bet no otras puses, tagad viss ir dārgs. Arī studentiem aug cenas par apkuri. Nav dzirdēts, ka kādam jāstrādā attālināti, jo ofisa apsildīšana ir pārāk dārga. Labi, izņemot augstskolu pasniedzējus. Ne joka pēc studenti maksā par mācībām klātienē, bet gan, lai attiecīgi arī studētu klātienē. Zinu, ir atšķirība, vai students pats cīnās ar rēķiniem un studiju maksu, un te visdrīzāk spēlē iesaistās studentu kredīts, vai studentam ir atbalsts, kas visu vai kādu daļu no visa nodrošina. Bet šādā gadījumā jāņem vērā arī tas, cik dziļas kabatas ir šim atbalstam. Jāatzīst, ka pati esmu diezgan priviliģētā pozīcijā, jo visu manā dzīvē apmaksā vecāki, lai gan arī viņiem nauda nekrīt no gaisa. Tomēr tas neliedz  apjaust citu studentu realitātes skaudrību.  Situācijas, protams, ir dažādas un katra studenta maciņā neielīdīsim. Daudzi arī bez krīzes nevar pavilkt mācības universitātē un tādēļ izstājas. Balstoties uz Forbes datiem, vairāk nekā divas trešdaļas studentu, kas pamet mācības augstskolās, atrodas uz zema ienākumu sliekšņa. Tāpēc nav šaubu, ka ir studenti, kuriem studiju maksas  atvieglojums attālināto mācību gadījumā būtu kritiski svarīgs.

Mēs šausmināmies par atraitnes dēlu1 stāstiem, kuros par vēlmi būt izglītotiem tādi jaunieši kā Valdemārs Bērzkalns2, Osvalds Blūmentāls3 vai Paulis Martinsons4 samaksāja ar savu dzīvību, bet pasmejamies par mūsdienu studentu, kuram, spriežot pēc anekdotēm, vienā kabatā būs pudele grādīgā, bet otrā visa nauda divu latu apmērā. Ikviens no mums vēlas ne tikai izdzīvot, bet arī dzīvot, tajā skaitā arī studenti. Iespēja palīdzēt ir rokas stiepiena attālumā – paraksti iniciatīvu ManaBalss.lv par studiju vai kopmītņu maksas samazināšanu attālināto studiju gadījumā. Students studentu atbalstīs, bet kā būs ar tevi?

ManaBalss.lv iniciatīva: https://manabalss.lv/samazinat-maksu-par-attalinatajam-apmacibam-studentiem-kuri-macas-klatiene-vai-neklatiene/show


1 „Atraitnes dēls” ir dzejnieka Viļa Plūdoņa balāde par nabadzīga latviešu studenta salauzto dzīvi un nāvi 20. gadsimta sākumā (pēc žurnāla Leģendas).

2 Mežkopības students, kurš 1926. gadā nomira no diloņa 23 gadu vecumā (pēc žurnāla Leģendas).

3 Students, kurš 1927. gadā nomira no sirdstriekas 26 gadu vecumā (pēc žurnāla Leģendas).

4 Psiholoģijas students, kurš 1928. gadā nomira no tuberkulozes un galīga spēku izsīkuma 24 gadu vecumā (pēc žurnāla Leģendas).