Skip to main content

"Evelīnas Hugo septiņi vīri" un nenotušētā patiesība

recenzijas
viedokļi
raksti

"Evelīnas Hugo septiņi vīri" ir Teilores Dženkinsas Rīdas piektais romāns. Tas kļuva ārkārtīgi populārs un burtiski uzspirdzināja internetu, līdz viss, ko redzēju, bija grāmatas vāks ar sievieti garā, zaļā kleitā. Fani nebeidza apgalvot, ka grāmata ir fenomenāla un ir obligātā literatūra grāmatu mīļiem. Lai arī romāns tika izdota 2017. gadā, tas savu popularitāti nebūt nav zaudējis. Stāsts sākas no Monikas Grāntas, nesen šķīrušās žurnālistes, perspektīvas. Viņa cītīgi strādā, lai uzņēmumā nopelnītu vadošu amatu. Gandrīz uzreiz lasītāji tiek iepazīstināti ar kubiešu izcelsmes skaistuli Evelīnu Hugo, kura slavu ieguvusi no savas kinozvaigznes karjeras un bēdīgi slavenajiem septiņiem vīriem. 

Agnija Reiniece, Studentu medijs Skaļāk

evelina2.jpg

Foto: grāmatas vāks

Evelīna 79 gadu vecumā īpaši lūdz Moniku uzrakstīt viņas biogrāfiju, nepaskaidrojot iemeslus, kāpēc viņa vēlas, lai to dara tieši Monika. Sižets tiek pasniegts kā Evelīnas Hugo biogrāfija par viņas krāšņo dzīvi Holivudā. Viņa Monikai stāsta arī pikantas detaļas no savas dzīves hronoloģiskā plūdumā. Evelīna stāsta par nabadzību un postu, nodevību, saviem pārdzīvojumiem, kļūdām, ko izdarījusi un spēj atzīt – viņa nenotušē gandrīz neko un tas padara viņas tēlu tik patīkamu. 

Evelīnas Hugo tēls – ļoti komplicēts un pat problemātisks, tomēr vilinošs un intriģējošs. Tēls, kura raksturu gribas izpētīt līdz sīkumiem, lai labāk izprastu.

Tā kā liela daļa no Evelīnas stāstītā notiek piecdesmitajos un sešdesmitajos gados, tad romānā novērojamas arī tajā laikā raksturīgas sociālās problēmas, piemēram, sieviešu sarežģījumi Holivudā, rasisms un homofobija. Ik pa laikam lasītājs tiek pārsviests atpakaļ reālajā laikā, kur neliela uzmanība tiek pievērsta Monikas ikdienas dzīvei, tomēr tas notiek reti un, godīgi sakot, nav īpaši interesanti. Jau sākotnēji var nojaust, ka starp abām sievietēm ir kāda saistība, par kuru neziņā ir vienīgi Monika. Lai arī viņai šķiet aizdomīgi, ka kino leģenda uzrunājusi tieši viņu, Monika, klausoties Evelīnas stāstā, piemirst par savām bažām un aizdomām. Viņa pat nenojauš, ka tām ir bijis ļoti labs pamatojums.

Grāmatas autore Rīda ir teikusi, ka Evelīnas Hugo tēlu ir brīvi balstījusi uz dažādām sievietēm: Elizabeti Teilori, kura apprecējās ar septiņiem dažādiem vīriešiem; uz Avu Gārdneri, kura atklāja noslēpumus par savu pagātni; un Ritu Heivortu, kurai bija spāņu izcelsme, taču viņa mainīja savu vārdu un izskatu, lai efektīvi dzēstu savu etnisko mantojumu un gūtu lielākus panākumus Holivudā. Pēcāk Heivorta uzskatīta par vienu no skaistākajām aktrisēm četrdesmitajos gados tieši sava eksotiskā izskata dēļ. Savelkot kopā šīs sievietes (un, iespējams, vēl kādu) patiešām rodas spilgts Evelīnas Hugo tēls – ļoti komplicēts un pat problemātisks, tomēr vilinošs un intriģējošs. Tēls, kura raksturu gribas izpētīt līdz sīkumiem, lai labāk izprastu.

Romāns 30 nedēļas pēc kārtas bija New York Times bestselleru sarakstā. Nesen tas ir izdots arī latviešu valodā un pašlaik top sagatavošanās darbi Netflix ekranizācijai. Aktieri, kas atveidos Evelīnu un pārējos, vēl nav zināmi. Tāpat nav zināms, kad filma varētu būt redzama uz lielajiem ekrāniem. Tomēr fani izjūt gan satraukumu, gan bailes, gan prāto par savu sapņu komandu personāžam. Vogue pauž bažas par to, ka Netflix ir uzņēmies filmas ekranizāciju: "Netflix ir sevi spēcīgi pierādījis, kad runa ir par seriālu veidošanu, taču filmu reputācija ir cits stāsts. (..) Tāpēc piedodiet, ja esmu nedaudz noraizējies par to, ka Netflix pārņems tik iemīļoto Rīdas romānu. Es tikai vēlos, lai viņi izdara to pareizi.." Man šķiet, ka, vai nu šī filma pilnībā aizpildīs kino teātru rindas un aizkustinās grāmatas fanus, vai arī iznīcinās šarmu par noslēpumaino un koķeto zaļās kleitas īpašnieci Evelīnu Hugo. Apmierināt fanu gaidas un vēlmes un veiksmīgi ekranizēt populāru un iemīļotu grāmatu ir patiešām riskants uzdevums. 

Vai nu filma pilnībā aizpildīs kino teātru rindas un aizkustinās grāmatas fanus, vai arī iznīcinās šarmu par noslēpumaino un koķeto zaļās kleitas īpašnieci Evelīnu Hugo.

Autore par grāmatu un filmas adaptāciju saka: "Es uzaugu ar mazumiņu, un man ir daudz vairāk, nekā jebkad sapņoju. Es nekad nedomāju, ka cilvēki lasīs manas grāmatas tādā tempā. Un nekad nedomāju, ka Holivuda man piezvanīs. (..) Ļoti, ļoti lepojos ar šo grāmatu." 

Un arī es esmu patīkami satraukta par gaidāmo filmu, jo jāatzīst, kaut kas Evelīnā Hugo patiešām ir ārkārtīgi piesaistošs. Īpaši man grāmatā patika draudzības elements starp Evelīnu un vienu no septiņiem vīriem – Hariju. Bez šī elementa grāmatā iztrūktu sirsnības. Tas parāda, ka pat tik lielai personībai kā Evelīnai Hugo, kas ir pieradusi nepaļauties uz citiem un visu sasniegt pati, ir vajadzīgi cilvēki, kas viņu saprot. Par Hariju Evelīna saka: "Kad es viņu satiku, tas bija tā, it kā es būtu satikusi otru daļu no sevis, kādu, kurš mani saprata un lika justies droši. Tas nevienā brīdī nebija par vēlmi otram noraut drēbes. Mēs vienkārši zinājām, ka varam būt laimīgi kopā." Tieši Harijs bija tas, kurš palīdzēja atšķetināt Evelīnas Hugo sarežģīto un mazliet pat auksto tēlu, padarīt viņu maigāku un empātiskāku. 

Grāmata “Evelīnas Hugo septiņi vīri” ir tāda, kurā ikviens var iemīlēties, ja tiek dota tāda iespēja." 

The Daily Cougar raksta: "Romānu varēju izlasīt vienā piegājienā. Lasot stāstu, nodaļas vienkārši aizplūst un jūs pazūdat katrā ainā, šķiet, ka patiešām atrodaties tajā laika periodā ar šiem varoņiem. Grāmata “Evelīnas Hugo septiņi vīri” ir tāda, kurā ikviens var iemīlēties, ja tiek dota tāda iespēja." 

Bet laikam sevi tomēr nevaru pieskaitīt pie grāmatas fanu pulka, un nosaukt to par fenomenālu, manuprāt, ir pārāk skaļi. Kaut kā gluži vienkārši pietrūka. Sēdēju un mēģināju saprast, kas tieši, jo romāns ir uzrakstīts labā, vijīgā valodā. Ir visi nepieciešamie stāsta elementi – spilgts varonis, konflikts, vairāki sarežģījumi un atrisinājums, ko daudzi no lasītājiem negaidīja. Un tomēr grāmatu lasīju ar piespiešanos – likās, ka, pāršķirot lapu, nenotiks nekas tāds, kas nebūtu noticis jau iepriekšējā. Varbūt notikumi bija pārāk lēni un biogrāfisko elementu par daudz. Man patīk grāmatas, kurās katras nodaļas beigās ir maza kulminācija. Un tad ļoti gribas iesākt nākamo, jo ir intriga. Likās, ka šeit nodaļas beidzas gluži vienkārši tāpēc, ka tā pieprasa struktūra, nevis lai piespiestu lasītājam beidzot nolikt grāmatu un iet gulēt, lai nākamajā dienā ar aizrautību turpinātu lasīšanu. Man mazliet pietrūka, tomēr saprotu citu lasītāju sajūsmu.

 

Avoti:

https://modamadison.com/latest/the-seven-husbands-of-evelyn…

https://www.vogue.com/article/the-seven-husbands-of-evelyn-…

https://apnews.com/article/taylor-jenkins-reid-interview-1d…

https://thedailycougar.com/2021/03/02/the-seven-husbands-of…