Skip to main content

Kāpēc attāluma attiecības nestrādā? Mana personīgā pieredze

viedokļi

Protams, neviens nesāk attiecības ar domu, ka būs jābūt šķirtiem ilgāk par 24 stundām, taču es, pašai negribot, no nevainīga flirta nokļuvu attāluma attiecību gūstā.

Nikola Māra Geste, Studentu medijs Skaļāk

ben-collins-wWwEM-fx618-unsplash.jpgFoto: Ben Collins, unsplash.com

Sākumā piekrist attāluma attiecībām (romantiskas attiecības, kurās partneri ir ģeogrāfiski tālu viens no otra, angļu val. long distance relationship) šķiet laba doma. Jūs apsolāt sazināties FaceTime un ieplānojat kopīgus atvaļinājumus, taču cik ilgi tā var dzīvot? Laikam ejot, vienam no jums sāks apnikt tas, ka var runāt tikai caur ziņām vai redzēt viens otru tikai caur telefona ekrānu. Mēs sevi mānām, domājot, ka tās ir patiesas attiecības, cerot, ka tās varētu pārvērsties par kaut ko vairāk, taču vārdi laika gaitā zaudē nozīmi un ar to vairs nepietiek. Man svarīgs aspekts attiecībās ir pieskārieni, siltums, ko dod otrā puse, taču attāluma attiecībās bez tā ir dažkārt jādzīvo pat vairākus mēnešus. Esmu pārliecināta, ka esam radīti, lai saņemtu ne tikai mentālu, bet arī fizisku klātesamību, un, kad mēs nespējam to dabūt no sava partnera, ar laiku sākam meklēt, kā to iegūt no kāda cita. Ja jums nav nepieciešama bieža seksuāla apmierināšana un esat diezgan laimīgs lielāko daļu laika, esot viens, attāluma attiecības, iespējams, būs jums. Tomēr lielākajai daļai cilvēku romantiskas attiecības nozīmē seksuālu tuvību.

Esmu pārliecināta, ka esam radīti, lai saņemtu ne tikai mentālu, bet arī fizisku klātesamību, un, kad mēs nespējam to dabūt no sava partnera, ar laiku sākam meklēt, kā to iegūt no kāda cita.

Pētījumā, kur mērīta pāru apmierinātība ar attiecībām, uzsvērts, ka gan klātienes, gan attāluma attiecībās fiziska tuvība ir viens galvenajiem attiecību apmierinātības kritērijiem [1]. Taču pētījumā par attāluma attiecībām un saziņu, pētnieki secina, ka jaunāko tehnoloģiju iespējas ievērojami uzlabo pāru saikni - gan iespēja regulāri sarakstīties, redzēt vienam otru [2], gan tehnoloģiski risinājumi tuvības aizstāšanai un simulācijai [3]. Mana personīgā pieredze rāda, ka ilgā neredzēšanās var pārvērsties nevajadzīgos strīdos, pārlieku lielā otra cilvēka kontrolēšanā vai vienkārši pašsabotāžā, kad prāts sāk izmest sajūtas pēc otra cilvēka nepieciešamības blakus. Ir svarīgi apzināties un saprast savas emocijas. Izpratne par to, kā jūtaties un kas slēpjas aiz šīm emocijām, palīdzēs pieņemt pareizos lēmumus.

Pielikt punktu ir ārkārtīgi sarežģīti, bet dažkārt ārkārtīgi svarīgi! Savu attiecību pēdējos mēnešos ilgi jutos depresīva, un vienīgo mierinājumu spēju rast alkoholā, kas, kā tajā brīdī likās, palīdzēja. Lēmumu par attiecību beigšanu savā galvā biju pieņēmusi jau mēnesi pirms to patiešām izdarīju – bailes un sāpes par mīļotā zaudēšanu mani ilgu laiku atturēja. Periods pēc šī lēmuma pieņemšanas savā ziņā bija vieglāks nekā mēneši, kad bijām attāluma attiecībās. Nepārprotiet, bija daudz asaru un pārdzīvojumu, bet bija arī sajūta, ka “akmens no sirds” nokritis. Dažkārt mums vienkārši ir jāizvēlas sevi.

Galu, galā, ja jūs un jūsu partneris gatavojaties būt attāluma attiecībās, es ieteiktu šo lēmumu kārtīgi apdomāt, jo tās iesākt ir vieglāk nekā izbeigt, un pēc tam mēnešiem ilgi nāksies cīnīties ar problēmām, ko šīs attiecības ir atstājušas.

Galu, galā, ja jūs un jūsu partneris gatavojaties būt attāluma attiecībās, es ieteiktu šo lēmumu kārtīgi apdomāt, jo tās iesākt ir vieglāk nekā izbeigt, un pēc tam mēnešiem ilgi nāksies cīnīties ar problēmām, ko šīs attiecības ir atstājušas. Tomēr tas nav neiespējami, dažādi pēdējo gadu laikā tapušie pētījumi rāda, ka aptuveni 40% no attāluma attiecībām beidzas, bet 60% turpinās. Pāriem ir tikpat liela iespēja izjukt distances fāzē, kā arī pēc distances beigām. Laba komunikācija un plāns, kā kompensēt laiku, kas pavadīts šķirtiem vienam no otra, iespējams, būs jūsu veiksmes atslēga!

 


[1] Stafford, L., Merolla, A. J., Castle, Janessa D. When long-distance dating partners become geographically close. Journal of Social and Personal Relationships, 2016. 

[2] Holtzman, S., Kushlev, K., Godard, R. Long-distance texting: Text messaging is linked with higher relationship satisfaction in long-distance relationships, Journal of Social and Personal Relationships, 2021. 

[3] Nazanin, K., Taylor, K. Online sexual experiences and relationship functioning in long distance relationships. The Canadian journal of human sexuality, 2021. 

Citi resursi

Butler, A. C., Goodfriend, W. Long distance vs proximal romantic relationships: Predicting commitment, investments, and bias. Modern Psychological Studies. 2015. 

Ammar Kalia. ‘It really sucks at times’: the loneliness of the long-distance marriage, The Guardian. 2019. https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/jul/08/loneli… [sk.30.01.2023.] 

Pinsker, Joe. The New Long -Distance Relationship. The Atlantic. 2019. https://www.theatlantic.com/family/archive/2019/05/long-dis… [sk.30.01.2023.] 

Jaunākais saturs