Skip to main content

Pēc pieredzes un zināšanām mācībās uz Ķīnu

sarunas
raksti

Eduards ir 23 gadu vecs rīdzinieks, kas pašlaik dzīvo un strādā Šanhajā, Ķīnā. Latvijā pabeidzis Rīgas Valsts tehnikumu. Devies apgūt augstāko izglītību Dānijā, kas apgrieza viņa dzīvi kājām gaisā.

- Kā nonāci Ķīnā, kāpēc tāda izvēle?

-Sākotnēji par Ķīnu nemaz nebiju domājis, jo, kā jau minēju, vēlējos augstāko izglītību apgūt Dānijā. Nonākot Dānijā, mana universitāte piedāvāja iespēju apgūt divus bakalaura grādus, mācoties divus gadus Dānijas universitātē un divus gadus Ķīnā. Šis priekšlikums likās ļoti pievilcīgs ne tikai izglītības un pieredzes apgūšanas ziņā, bet arī kā veids, kā apceļot pasauli. To arī darīju, dodoties apmaiņas programmā uz Dienvidkoreju un praksē uz Taipeju (Taivāna), pēc kuras devos uz Ķīnu. Nomācoties divus gadus vietējā universitātē Biznesa vadības programmā, es atradu darbu investīciju jomā, kur strādāju nedaudz vairāk par gadu.

zrgtrt.JPG
 

- Kādas ir lielākās kultūras atšķirības, pie kurām grūti pierast?

- Ja godīgi, ir ļoti daudz atšķirību. Bet ja runājam par lielākajām, tad noteikti būtu valoda, ēdiens, internets un cilvēki. Īsumā aprakstot, kaut arī Šanhajā nav ļoti grūti sazināties angliski, tomēr ķīniešu valoda te ļoti svarīga, ja vēlies, ko vairāk, nekā pasūtīt ēdienu. Viņi neizmanto fonētisko rakstību, bet gan simbolus, kur katram ir sava nozīme un/vai ideja. Ķīniešu simboli sasniedz pāri
65 000, no kuriem izdzīvošanai nepieciešami apmēram 300 -400, bet tie arī nav viegli.

Ēdiens ir pilnībā citādāks nekā mājās. Salīdzinājumā ar virtuvi Latvijā, šeit ēdiens ir pārsvarā viegls, sastāv no vairākām sastāvdaļām mazos daudzumos. Ņemot vērā, ka Ķīna ir liela valsts, ēdienu atšķirība dažādās provincēs ir ļoti atšķirīga. Teiksim Šanhajas ēdiens ir saldāks, kur praktiski visai gaļai ir klāt cukurs, bet vairāk uz rietumiem, tuvāk Sičuanas provincei, visi ēdieni ir asi.

Ķīnieši neizmanto fonētisko rakstību, bet gan simbolus, kur katram ir sava nozīme un/vai ideja. Ķīniešu simboli sasniedz
65 000, no kuriem izdzīvošanai nepieciešami apmēram
300 -400, bet tie arī nav viegli

Manuprāt, ir labi zināms, ka Ķīnā nestrādā Google un Facebook, bet maz cilvēku zina, ka daudz informācijas cenzē. Ir vienmēr jābūt uzmanīgam, vai tu kādā veidā neaizskar jutīgu tematu vai arī nelieto kādu konkrēti cenzētu vārdu vai terminu. Tas var izraisīt diezgan daudz problēmu, kas var novest līdz pat deportācijai.

Cilvēki, drīzāk to uzvedība publiskās vietās, var būt diezgan nepatīkams skats. Visbiežāk var redzēt cilvēkus, kas neievēro rindas, spļaudās uz ielām, pievienojot tam diezgan skaļu un visnotaļ nepatīkamu skaņu, kā arī pirkstu rādīšana uz ārzemniekiem. Parasti cilvēki, kas tā rīkojas, ir imigranti no nabadzīgākām Ķīnas daļām, kur ne katrs var saņemt izglītību.

- Ēdieni ļoti atšķiras no Latvijas, vai nepietrūkst mājās virtuve? No kā pārtiec?

- Šanhaja ir tā saucamais katls, kur sastopami cilvēki no visām Ķīnas un pasaules malām. Uz ielām var ir visdažādākie restorāni un ēdnīcas, kas būtiski atšķiras cita no citas. Tāpēc mans uzturs mainās katru dienu. Laikam mana komforta izvēle būtu Ķīnas pelmeņi, jo tie maz atšķiras no pelmeņiem Latvijā, vai arī kāda zupa ar nūdelēm. Bet ņemot vērā, ka ēdiens parasti nav tik “biezs” un sātīgs, kā Latvijā, ir jāņem lielākas porcijas, kas beigās izraisa pārēšanos. Laikam tas ir vienīgais, kas man pietrūkst - Latvijas virtuves.

- Kā kopumā patīk dzīvot tur, vai plāno atgriezties tēvzemē?

- Ir ļoti svarīgi, kāda veida cilvēks tu esi. Ja patīk ikdienas pastaigas un aktivitātes, tad šeit noteikti būs interesanti un patīkami atrasties, jo šeit (Šanhajā) katru dienu notiek visdažādākie pasākumi. Katrs var atrast sev piemērotus pasākumus un aktivitātes.

ghzgze.JPG

Bet, ja es domāju personīgi, tad neteiktu, ka dzīve šeit ir kaut kas fantastisks, it īpaši ņemot vērā, ka bieži vien te ir diezgan liels gaisa piesārņojums, ar kuru ir ļoti grūti sadzīvot. Domāju, ka, ja ne tuvākajā laikā, tad pēc pieciem gadiem, es noteikti mainītu savu dzīves vietu, dodoties uz citu valsti. Bet ne uz Latviju. Plānoju pagaidām sakrāt pieredzi un zināšanas, un tikai tad, iespējams, doties atpakaļ uz Latviju, verot vaļā savu biznesu.

- Ko tu ieteiktu cilvēkiem, kas vēlas doties uz Ķīnu?

- Mans ieteikums ir sekojošs - tev ir jābūt ļoti atvērtam cilvēkam, nenosodošam un saprotošam. Neaizmirsti par savu veselību un padomā, vai spēsi sadzīvot ar gaisa piesārņojumu, kā arī pilnība savādāku klimatu. Un centies apgūt ķīniešu valodas pamatzināšanas pēc iespējas ātrāk, jo ar angļu valodu tālu šeit netiec.

Autore: Aija Trufāne