Atkailināties internetā ir bīstami!
TikTok tiešraidēs arvien biežāk redzamas sievietes, kuras atkailinās skatītāju priekšā. Ierosinājumu tā rīkoties parasti izsaka vīrieši. Telegram platformā ir izveidota grupa, kurā šādi video tiek arī pārpublicēti. Kāpēc tā notiek un kā tas ietekmē pašas sievietes? Šis ir pētījums sākās ar neizpratni par publisku atkailināšanos internetā un par tās sekām, bet turpinājās kā verbāla un psiholoģiska agresija.
Linda Leonoviča, Alma Laganovska, Zibela Gines, Inquisitio
Iepriekšējie Inquisitio numuri
Žurnāla pilnu versiju varēsiet taustīt 10. jūnijā 15.00 RSU parkā pie Mīlestības tiltiņa žurnāla atklāšanas pasākumā vai vēlāk lejuplādēt šeit. Inquisitio Nr.10 rakstu autori ir RSU studiju programmas "Žurnālistika" studenti – Krista Marta Kundrate, Linda Leonoviča, Zibela Gines, Valērija Sermus, Alma Gundega Laganovska, Kate Katrīne Kalniņa, Agnija Reiniece |
TikTok platformā arvien biežāk redzamas sievietes, kuras atkailinās, izrāda savu ķermeni. Vairāki TikTok lietotāji – vīrieši – tiešraidēs sievietes aicina parādīt krūtis un citas intīmās ķermeņa daļas. Sievietes, ar kurām viņi sazinās, iespējams, ir alkohola ietekmē un sevi nekontrolē, kā arī nesaprot, ka notiek tiešraide. Varbūt viņas uzskata, ka runā ar vīrieti privāti, tomēr īstenībā šo saziņu redz desmitiem vai reizēm pat simtiem tiešraides skatītāju. Savukārt Telegram kanālā ir izveidota privāta grupa, kuras dalībniekiem ir pieeja vairumam šo video, kas tiek pārfilmēti, un tos var apskatīt jebkurš. Šajā Telegram grupā ir gandrīz pieci tūkstoši sekotāju.
TELEGRAM GRUPA SĒTNIEKU SĒTA
2023. gada vasarā Telegram platformā parādījās grupa Sētnieku sēta, kura nepārtraukti sāka pārpublicēt dažādu TikTok lietotāju saturu. Notika šādi: kāds pievienojās tiešraidei, pārfilmēja to, un video kļuva pieejams Telegram grupai. Šajos video un fotogrāfijās var redzēt gan atkailinājušās sievietes, gan vīriešus. Šeit ir arī materiāli ar mātēm, kuras slikti izturas pret saviem bērniem, ir kautiņi, dzerstiņi u. tml. Saturu var apskatīt ikviens, kurš pievienojas grupai. Bieži var novērot, ka grupas dalībnieki smejas par TikTok satura veidotājiem, dažkārt – šausminās. Grupa tikusi izveidota, lai informētu cilvēkus par to, kas notiek TikTok platformā, t. i., publicētu informāciju par aktuāliem notikumiem. Bet kā ir īstenībā?
SĒTNIEKU SĒTAI IR SAVS VIEDOKLIS
Telegram grupas Sētnieku sēta izveidotāja ir Viktorija Bērziņa. Viņa uzskata, ka šādai grupai ir jāpastāv, lai cilvēki varētu sevi redzēt no malas. TikTok platformā atkailināšanās nav vienīgā problēma, piemēram, ir arī cilvēki, kuri lūdz naudu, lai iegādātos alkoholu.
“Ir cilvēki, kuri taisa tiešraides un piedzeras, kas ir nepareizi, proti, atrāda to TikTok,” uzskata TikTok un Sētnieku sētas lietotājs Igors (vārds mainīts). Video redzamas arī mātes, kuras fiziski un mentāli iespaido savus bērnus, uzvedas neadekvāti viņu klātbūtnē.
“Viņiem nav kauna sajūtas, jo neviens no malas viņiem nepasaka, kā tas izskatās. Agrāk, kad filmēju live (aut. – tiešraides TikTok), arī es neredzēju, kā izskatos no malas. Man likās, ka mana tiešraide ir normāla. Kad paskatījos, ka tiešraidē esmu apsaukājusi cilvēkus lamuvārdos, man bija kauns. Tikai un vienīgi tad, kad es redzu tos savus video no malas, es apjaušu, kā tos redz citi, kā jūtas citi,” stāsta Bērziņa.
Viktorija Bērziņa teic, ka bijis periods, kurā TikTok visa bijis pārāk daudz. Viņa saka: “Visas sliktās mātes koda (aut. – dzēra tiešraidēs), sita savus bērnus, lamājās, nepieskatīja bērnus.” Šajās tiešraidēs arvien biežāk parādījās sievietes, kuras sevi kameras priekšā atkailināja, rādīja krūtis u. tml., un, nē, tas nenotika viens pret vienu, kā viņas domāja, to redzēja divi simti, citreiz pat četri simti TikTok lietotāju.
Reģistrējoties TikTok, ir jāizlasa noteikumi vairāku lappušu garumā. Tos akceptējot, tu atsakies no sava privātuma un piekrīti viņu privātuma politikai. Viss, ko rāda šajā platformā, var tikt pārpublicēts.
“Par to, ka TikTok lietotāji atkailinās, – tas ir slimi. Tādiem cilvēkiem nebūtu jābūt TikTok,” uzskata Igors. Viņš arī piebilst: “Es vispār nesaprotu, kāpēc tādi cilvēki netiek bloķēti.”
Viktorija Bērziņa stāsta, ka daudzi ir pārstājuši TikTok tiešraidē rādīt dzerstiņus un kailas krūtis, jo ir sabijušies, ka atradīsies kāds, kurš pārfilmēs un ieliks video Sētnieku sētā, kur visi to redzēs. “Mēs, sētnieki, esam sekas. Tāpēc arī šī grupa eksistē un eksistēs, lai TikTok nebūtu visatļautības, lai cilvēkiem būtu kauns par sevi un viņi domātu līdzi, ko dara un rāda,” atzīst Bērziņa. Viņa arī skaidro, ka ar šīs grupas palīdzību cilvēki spēj saprast, ko citi par viņiem domā, un Viktorija Bērziņa atklāj, ka savā Telegram grupā grib līdz pēdējam pazemot visas šīs sievietes, kuras bļauj uz saviem bērniem, atkailinās, dzer un lamājas.
Igors uzskata, ka šī grupa ir superīga un ka tai būtu jāsaglabājas: “Ja tās nebūtu, tad mēs neredzētu, kas notiek TikTok dzīlēs – dziļās TikTok tiešraides un pārējo. Par cilvēkiem arī daudz ko nezinātu. No vienas puses, es uzskatu, ka tas ir nepareizi viņus tur likt. No otras puses, man vakarā pēc darba patīk paskatīties, kas ir noticis TikTok.”
Bērziņa stāsta, ka daudzi TikTok lietotāji nojauš, kas ir tie vīrieši, kuri tiešraidēs mudina sievietes atkailināties. Sievietes pieslēdzoties zina, ko viņām lūgs. Pieaugušām sievietēm būtu jāsaprot, ko viņas dara internetā. Diemžēl arī bērni bieži vien redz šīs tiešraides.
MISIJA RADĪT KAUNU?
Pēc Viktorijas Bērziņas teiktā var noprast, ka viņa ir uzņēmusies misiju radīt kaunu citiem cilvēkiem. Tomēr ir bažas, ka šī rīcība var radīt kaitējumu vēl citiem.
Situāciju komentē drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska: “No vienas puses, no psiholoģiskā viedokļa, – tā ir varas izrādīšana. Ar domu: “Man ir tavs video, ko tu neapdomīgi publicēji internetā. Tu savu kļūdu izlabot vairs nevari, jo video ir bijis publisks, tāpēc es darīšu, ko gribēšu, – pārpublicēšu tālāk.” No otras puses, iespējams, ka cilvēkiem, kas nedomājot ievietojuši šādu saturu TikTok, tā būs laba mācība, ka jādomā, pirms ko publicē internetā, jo tas var tikt pārpublicēts un radīt apkaunojumu.” Katkovska gan neiesaka nevienam rīkoties ar mērķi pārmācīt citus cilvēkus. Tas vairāk izskatās pēc vēlmes ņirgāties, nevis palīdzēt cilvēkiem saprast viņu rīcības sekas.
TIKTOK UN NEADEKVĀTAS MĀTES
Viktorija Bērziņa pastāstīja, ka TikTok tiešraidēs reizēm redzamas sievietes, kuras bļauj uz saviem bērniem.
Maija Katkovska komentēja šādu uzvedību internetā: “Ja šajos video ir redzami bērni, tad tiek pārkāptas bērnu tiesības uz privātumu, kā arī tiek veikta bērnu atkārtota emocionāla pazemošana.” Katkovska skaidro, ka gadījumā, ja cilvēki vēlas darīt labu darbu un ierobežot šāda veida pārkāpumus pret bērniem, kad vecāki paši ievieto video, kurā redzami alkohola reibumā kopā ar bērniem vai izturoties vardarbīgi pret viņiem, noteikti ir jāziņo tiesībsargājošām institūcijām, nevis jāpārpublicē šādi video. Par bērnu tiesību pārkāpumiem ir jāsazinās ar Bērnu aizsardzības centru (uzticības tālrunis 116111) vai jāziņo Valsts policijai. Par video, kuros redzams, ka tiek pārkāptas bērnu tiesības, var ziņot drossinternets.lv.
Sievietes bieži vien ir alkohola reibumā, tādēļ pat īsti nesaprot, ka video skatās vairāki simti cilvēku. Tieši tādēļ viņas ir tik ļoti manipulējamas, jo domā, ka demonstrētais nav redzams plašākai auditorijai.
ARĪ BĒRNI MĒDZ SKATĪTIES TIKTOK TIEŠRAIDES, KURĀS CILVĒKI ATKAILINĀS
Bērziņa stāsta, ka arī pusaudzes lieto TikTok un redz tajā pieejamo saturu. Tomēr tas nenozīmējot, ka pavisam jāliedz izmantot TikTok.
Kā ir ar tām nepilngadīgajām meitenēm, kuras redz piemēru, kā citas meitenes ir sadzērušās un rāda TikTok krūtis?
Psiholoģe Sandra Skutele komentē: “Es uzskatu, ka 16–18 gadus veciem jauniešiem šo platformu vajadzētu aizliegt, jo tajā ir seksuāli ierosinošs saturs. Kamēr tas tā būs, tā būs cīņa ar vējdzirnavām.”
Arī Igors uzskata, ka cilvēkiem ir jādomā, ko viņi dara un rāda TikTok platformā, jo saturu redz arī mazi bērni. Viņš pats reizēm uztaisa kādu tiešraidi, tādēļ pamanījis, ka ir tādi strīmeri (video tiešraižu veidotāji), kuri strīmo (vada tiešraides) humoristiski, bet ir arī tādi, kas rāda sliktu piemēru: atkailinās, kaujas (sit viens otru), redzēts, ka rāda pliku dibenu un ne tikai.
TIKTOK SATURA ĪPAŠUMTIESĪBAS
Sētnieku sētas izveidotāja Viktorija Bērziņa skaidro, ka viss TikTok saturs var tikt pārpublicēts, jo tas pieder TikTok. Pārbaudīsim!
TikTok pakalpojuma lietošanas noteikumu 4.9. punktā Satura īpašumtiesības un licenču piešķiršana ir skaidri teikts: “Mums nepieder jūsu saturs. Ja esat platformā pieejamā satura intelektuālā īpašuma tiesību īpašnieks, nekas šajos noteikumos to nemaina.” Taču seko piebilde: “Lai nodrošinātu platformu, mums ir nepieciešamas noteiktas tiesības (sauktas par licenci).” Tas nozīmē, ka, izveidojot, publicējot vai citādi padarot saturu pieejamu platformā, lietotājs piešķir TikTok neekskluzīvu, bez autoratlīdzības, nododamu, apakšlicencējamu un pasaules mēroga licenci jūsu satura izmantošanai, tostarp reproducēšanai, pielāgošanai vai atvasinātu darbu izgatavošanai, izpildīšanai un nodošanai sabiedrībai. Tas notiek platformas darbības, izstrādes un nodrošināšanas nolūkos atbilstoši jūsu platformas iestatījumiem.
Šajā pašā punktā skaidrots arī tas, kā TikTok lietotāji var izmantot citu publicēto saturu: “Jūs arī piešķirat katram platformas lietotājam neekskluzīvu, bez autoratlīdzības, pasaules mēroga licenci, lai piekļūtu un izmantotu jūsu saturu, tostarp reproducētu, pielāgotu vai izgatavotu atvasinātus darbus un publiskotu šo saturu, izmantojot platformas funkcijas un līdzekļus izklaides nolūkos atbilstoši jūsu platformas iestatījumiem.”
Tāpat TikTok pakalpojuma lietošanas noteikumu 4.6. punktā Jūsu saturs norādīts: “Jūs esat atbildīgs par saturu, ko padarāt pieejamu platformā”. Tas arī pieļauj satura
palikšanu trešo pušu pakalpojumos jeb citās platformās pat tad, ja video ir dzēsts TikTok: “Atkarībā no jūsu platformas iestatījumiem, ja citi platformas lietotāji ir izmantojuši jūsu saturu, lai radītu jaunu saturu, vai kopīgojuši jūsu saturu trešo pušu pakalpojumos, šis jaunais saturs var palikt platformā vai šajos trešo pušu pakalpojumos pat tad, ja pēc tam dzēsīsiet savu saturu vai savu kontu.”
TIKTOK NOTEIKUMI SAISTĪBĀ AR ATKAILINĀŠANOS
Lietošanas noteikumu 4.5. punktā Ko nevar darīt platformā teikts, ka nedrīkst publicēt saturu, kas ir nepiedienīgs, pornogrāfisks vai kurā tiek reklamēts seksuāla rakstura materiāls. Atkailināšanās (dzimumorgānu, sēžas, kā arī sieviešu krūtsgalu rādīšana) nav pieļaujama. TikTok norāda, ka vēlas nodrošināt vietu, kur valda dzimumu līdztiesība, tiek atbalstītas veselīgas attiecības un respektēts intimitātes privātums. Šo vērtību graušanas sekas var izraisīt traumas un nodarīt fizisku un psiholoģisku kaitējumu. TikTok iesaka vērsties pēc atbalsta palīdzības dienestā, ja nācies saskarties ar seksuālo izmantošanu, kā arī ziņot par to.
VECUMA IEROBEŽOJUMI TIKTOK
Bieži cilvēkus māc bažas par to, ka TikTok platformā bērni varētu redzēt nepiedienīgu, viņiem nepiemērotu saturu. TikTok pakalpojuma lietošanas noteikumu 4.3. punktā Minimālais vecums norādīts, ka platformu var izmantot personas, kuras sasniegušas 13 gadu vecumu. No 16 gadu vecuma platformā iespējams sarakstīties (nosūtīt ziņas citiem lietotājiem), bet tikai no 18 gadiem var veidot tiešraides, tomēr skatīties tās drīkst arī trīspadsmitgadīgi jaunieši. Visticamāk, tieši jauniešu vecākiem ir jādomā, vai ļaut to darīt vai ne, taču vecāki ne vienmēr spēj to kontrolēt.
MANIPULĒŠANA AR SIEVIETĒM TIKTOK
Maija Katkovska stāsta, ka vīriešiem ir viegli manipulēt ar sievietēm internetā, jo viņām šķiet, ka sarunā piedalās tikai divi. Sievietes domā, kādēļ gan neparādīt savus plikumus vienam cilvēkam. Viņas bieži vien ir alkohola reibumā, tādēļ pat īsti nesaprot, ka video skatās vairāki simti cilvēku. Tieši tādēļ viņas ir tik ļoti manipulējamas, jo domā, ka demonstrētais nav redzams plašākai auditorijai. Šādi maldi ir diezgan izplatīti. “To sauc par sociālo inženieriju, ka varmākas vai krāpnieki mēģina atrast, ja tā var teikt, caurumus cilvēku galvās un emocijās, ar kuru palīdzību var panākt, ka cilvēks rīkojas tā, kā krāpnieks vai varmāka vēlas,” atzīst Maija Katkovska. Viņa arī skaidro, ka ir dažādi manipulācijas paņēmieni. Visizplatītākā ir steidzināšana, lielas naudas piesolīšana, emocionāla ietekmēšana saistībā ar bērniem, pārliecināšana, ka viss ir droši.
Varmākas vai krāpnieki mēģina atrast caurumus cilvēku galvās un emocijās, ar kuru palīdzību var panākt, ka cilvēks rīkojas tā, kā krāpnieks vai varmāka vēlas. Visizplatītākā ir steidzināšana, lielas naudas piesolīšana, emocionāla ietekmēšana saistībā ar bērniem, pārliecināšana, ka viss ir droši.
INTERNETS KĻŪDAS NEPIEDOD
Neviens nav laimīgs, ja viņa kailfoto vai video tiek publicēti un glabājas kaut kur interneta dzīlēs, jo vēlāk tam var būt nepatīkamas sekas. “Diemžēl jāatzīst, ka tā ir diezgan traumatiska pieredze. Vienmēr ir jāatceras un jāatgādina, ka ir ļoti grūti panākt, lai kaut kas no publicētā tiek izdzēsts,” saka Maija Katkovska.
Vienmēr ir jāatceras un jāatgādina, ka ir ļoti grūti panākt, lai kaut kas no publicētā tiek izdzēsts.
Ja internetā būtu publicēts nepilngadīgas personas kailfoto, tad šādu personu aizsargā likums, un attēls nekavējoties jāizdzēš. Ja Telegram ievietotu bērna kailfoto, tad ļoti iespējams, ka Telegram mākslīgā intelekta rīki ar programmu palīdzību būtu pārkāpumu piefiksējuši, konstatējuši neatļautu saturu.
Psiholoģe Sandra Skutele uzsver arī šādu risku: ja internetā atkailinās nepilngadīga persona, tad nākotnē viņai var rasties grūtības izveidot attiecības. “Ja nepilngadīgais ir kļuvis par upuri, tad tā jau ir kriminālatbildība. Nepatīkama trauma noteikti ietekmēs attiecību veidošanu nākotnē.”
Katkovska norāda, ka sievietes, kas atkailinās TikTok, ir pilngadīgas un viņām vajadzētu uzņemties atbildību par savu rīcību. Ja ar viņām tiek manipulēts un stāstīts kaut kas cits, tad apdomībai un piesardzībai ir jābūt jebkurā gadījumā. Neviena nevar būt droša, ka kādu dienu video vai attēli neparādīsies interneta vidē. Būtisks ir jautājums, vai tie parādīsies ar personas vārdu, uzvārdu vai bez tā. Katkovska vērš uzmanību uz šādu niansi: “Ja parādītos kailfoto ar šo sieviešu vārdiem, uzvārdiem, tad ir iespēja aizpildīt Google formu, lai dzēstu informāciju, kas var nodarīt cilvēkam kaitējumu.”
Savukārt psiholoģe Skutele skaidro, ka sievietes, kuras ir attiecīgo attiecību upuri, pašas neatpazīst to, ka nokļuvušas toksiskā vidē. “Ievilkt tādās shēmās var ļoti ātri. Viņas nav spējīgas to atšifrēt. Tad viņas ļaujas tādiem “piedzīvojumiem”. Tā viņas sev iestāsta, ka vairosies pašapziņa. Īpaši sievietes, kurām ir risks veidot atkarīgas, toksiskas attiecības (potenciāli liels skaits Latvijā), viņas varēs meklēt vainīgos, justies kā upuri, un trauma vilksies līdzi.”
ATKAILINĀTIES INTERNETĀ IR BĪSTAMI
Lai turpmāk pasargātu gan šīs sievietes, gan arī citas, lai nepieļautu, ka viņas uzķeras uz manipulatīviem piedāvājumiem internetā, sociālo mediju administrācijai vajadzētu vairāk nodarboties ar informatīvām aktivitātēm un brīdinājumiem. Piemēram, cilvēkam reģistrējoties, ik pa laikam jāparādās atgādinājumam: “Atceries, ka atkailināties internetā ir BĪSTAMI!” Nekad nevar zināt, kur šis saturs nonāks tālāk.
“Būtu jau labi, ja šo platformu izstrādātāji par to rūpētos, bet diemžēl viņiem ir svarīgs lietotāju skaits. No otras puses, cilvēkus droši vien kaitinātu šādi paziņojumi. Vairāk vajadzīga uzņēmuma sociālā atbildība un cilvēku informēšana gan medijos, gan dažādos pasākumos,” atzīst drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska.
VĪRIETIS, KURŠ LIEK SIEVIETĒM ATKAILINĀTIES
Izpētījām dažādas tiešraides, lai izprastu, kādu saturu piedāvā TikTok lietotāji. Mūsu uzmanību piesaistīja satura veidotājs ar lietotājvārdu Kasparello. Vīrietis bieži vien leksikā izmanto necenzētus vārdus bērnu klātbūtnē. Vīrieša tiešraidēs skatāms “pieaugušo saturs”, proti, sieviešu atkailināšanās. Bieži Kasparello par krūšu parādīšanu apsola samaksāt, uzdāvināt dāvanas.
Var noprast, ka Kasparello cenšas ar sievietēm manipulēt, lai panāktu vēlamo rezultātu. Šis vīrietis gan nav vienīgais, kurš piedāvā sievietēm atkailināties TikTok. Parasti vīrietis savās TikTok tiešraidēs nav viens. Pamanījām, ka viņš bieži ir kopā ar kādu sievieti un vēl vienu vīrieti.
Mēģinājām Kasparello uzrunāt, aicinājām vīrieti uz interviju. Sākotnēji saņēmām piekrišanu. Pēc laika sapratām, ka pie intervijas netiksim, jo Kasparello aizdomīgi vilcināja sarunu, uzdodot dažādus jautājumus. Bija skaidri saprotams, ka vīrietis par mums centās ievākt pēc iespējas vairāk privātas informācijas. Piedāvāja arī veikt interviju TikTok tiešraidē. Paskaidrojām, ka tas nebūtu ētiski.
Protams, pie intervijas netikām, bet ar to viss nebeidzās. Kasparello nevilka laiku garumā un devās veikt tiešraidi pēc mūsu sarunas. Uzķērām, ka vīrietis savai auditorijai izpauž saraksti ar mūsu kolēģi, parādot studentes attēlu un vārdu. Tika saņemti dažādi komentāri Kasparello tiešraidēs. “Es neesmu viens, man apakšā ir komandiņa. Ļoti zinoši cilvēki,” vīrietis sniedza ziņojumu studentei tiešraidē. Konstatējām, ka Kasparello auditorijai izplata arī nepatiesu informāciju par darba autori, piemēram, ka kolēģe esot uzpirkta: “Tas, ka jums vienīgā draudzene, kurai var uzzvanīt, ir pussmadzene, puspaduse, plastikātene, nu b**.”
Varēja spriest, ka Kasparello tiešraidēs nebaidās izpaust savu attieksmi pret studenti: “Tur tiešām vajag kaut ko galvā ielikt. Saprotu, ka cilvēks ir ļoti nelaimīgs. Es teiktu, ka tas ir fiasko. Izglītības sistēmas fiasko. Gan tās pupiņu rādītājas, gan tā otrā persona.”
Par sievietēm, kuras atkailinās vīrieša tiešraidēs, viņš auditorijai skaidro šādi: “Kāda var būt sajūta? Patika, nāc vēlreiz rādīt.”
Viņa teiktajā nav jūtama nekāda vainas apziņa. Vēlāk vīrietis izteicās, ka studentei ir jāuzmanās par neslavas celšanu, jāpadomā par likuma pantiem šajā sakarā. Uz Kasparello komentāriem tiešraidēs nereaģējām, bet vīrietis nepadevās un turpināja izteikt savus komentārus: “Viņas izmanto šo tiešraidi, lai parādītu pupiņus, ko tad es. Manu uzmanību viņas grib pievērst. Kā es varu būt vainīgs?”
Sapratām, ka vīrietis, visticamāk, ir nobijies. “Es vēlāk publicēšu visas sarakstes, visu es parādīšu. Visu, kā viņa manipulē ar vārdiem.” Kasparello turpināja sniegt maldinošu informāciju par studenti vēl labu laiku: “Mēs tak’ zinām, kas ir pasūtījuma raksti. Viņa, iespējams, ir draugos ar pussmadzeni. Man neko izdarīt nevar.”
Žurnālistika nav reglamentētā profesija, kurā drīkst strādāt tikai kādā reģistrā esoši cilvēki, bet šādu faktu Kasparello nevēlējās pārbaudīt, tāpēc turpināja izteikt sīkus draudus studentei, noticot arī auditorijas komentāriem par žurnālistikas darbiem
un pienākumiem. Jāpiemin, ka ar šādām situācijām žurnālistiem nākas saskarties visai bieži, proti, ka žurnālists tiek nolamāts, apsaukāts, viņam draud, viņu vajā. Visticamāk, Kasparello mutiski mēģināja iebiedēt studentes, lai raksts netaptu, bet
ar universitātes atbalstu turpinājām tēmu padziļināti pētīt.
ZIŅO DROSSINTERNETS.LV, JA REDZI PĀRKĀPUMU INTERNETĀ
Drossinternets.lv mājaslapā ir piedāvāta iespēja ziņot par pārkāpumu internetā. Līdz 2023. gada 30. novembrim ziņojumu līnijā bija saņemti un apstrādāti vairāk nekā 50 tūkstoši ziņojumu par nelegālu, kaitīgu interneta saturu un problēmsituācijām interneta vidē.
2023. gadā kopumā tika saņemti 1787 ziņojumi. Par erotisku / pornogrāfisku saturu bez izvietotiem brīdinājumiem 2019. gadā ziņoja 61 cilvēks, 2020. gadā – 41, 2021. gadā – 38, 2022. gadā – 45, 2023. gadā – 37 cilvēki, līdz ar to var noprast, ka šādu ziņojumu skaits nedaudz samazinās, salīdzinot ar laiku pirms četriem gadiem. Drossinternets.lv ir iespējams ziņot arī par materiāliem, kas saistīti ar pedofiliju, bērnu seksuālu izmantošanu un vardarbīga rakstura materiāliem, cieņas un goda aizskaršanu, naida kurināšanu un rasismu, kā arī finanšu krāpniecību.
Pēc konsultācijām un padomiem 2019. gadā vērsušies 188 cilvēki, 2020. gadā 236, 2021. gadā 254, 2022. gadā 224 un 2023. gadā 174 cilvēki. Jāpiebilst, ka visvairāk ziņojumu par dažāda rakstura materiāliem saņemts 2021. gadā – to skaits bija teju 24 tūkstoši.
Žurnāls Inquisitio augstskolas paspārnē iznāk jau kopš 2015. gada. Kā norādījusi tā galvenā redaktore, RSU prof. Anda Rožukalne, Inquisitio ir kā treniņpoligons jaunajiem žurnālistikas censoņiem, kuru vārdus kādudien redzēsim Latvijas rakstošajos un raidošajos medijos. Žurnāla dizainu un maketu veidojis Egils Turss. Vāka foto: depositphotos.com