Skip to main content

Cik viegli ārzemju studentiem atrast darbu Latvijā?

vizuāli stāsti
sarunas

Kā atrast darbu, ja esi ārzemju students? Vai tas ir iespējams? Trešo valstu ārzemju studenti stāsta par darba meklēšanas pieredzi, komunikāciju un sarežģītām situācijām. 

Adriana Iepur, Studentu medijs Skaļāk

Arvien biežāk jaunieši no citām valstīm pieņem lēmumu mācīties ārzemēs, daļa izvēlas studēt Latvijas augstskolās, kur jauniešiem nākas sastapties ar jaunu kultūru, valodu un likumiem. Darba jautājums ir aktuāls gan pašiem studentiem, gan Latvijas darba tirgum. Latvijā pietrūkst darbaspēka, tāpēc ārzemnieku nodarbināšana ir viens no veidiem, kā šo problēmu atrisināt! Savukārt kā liecina studenti, tas nebūt nav tik viegli, it īpaši trešo valstu pārstāvjiem,  jo ne visi darba devēji ir gatavi uzņemties atbildību. Ar pieredzi dalās trīs studenti: Adrians Busujoks no Moldovas, Hošika Sivapalana no Šrilankas un Kamila Jakubova no Kirgizstānas.

“Izaicinājums, protams, bija latviešu valoda. Bija bail, ka netikšu nodarbināts, jo nezinu valodu, bet man paveicās. Man tiešām paveicās, mans priekšnieks nebija pret angļu valodu,” ar savu pieredzi dalās ārzemju students no Moldovas Adrians Busujoks. Lai uzzinātu, kāds ir bijis viņa darba meklēšanas ceļš, noskaties video interviju.


“10/10, nav nekādu problēmu. Esmu krievvalodīga, mani priekšnieki angliski nerunā, tāpēc mēs komunicējam krieviski.” Šoreiz par savu pieredzi dalās ārzemju studente no Kirgizstānas Kamila Jakubova. Lai uzzinātu, kāda ir viņas pieredze un kāda veidā viņa atrada darbu, noskaties video intervijas sērijas epizodi.


RSU Internacionālās studentu asociācijas (ISA) pārstāve, ārzemju studente no Šrilankas Hošika Sivapalan, ir novērojusi, ka: “Pat pamata zināšanas latviešu valodā var daudz ko ietekmēt. Cilvēki šeit ir vairāk slēgti. Bet, ja jūs cenšaties parādīt viņiem, ka jūs interesē viņu kultūra, mēģināt runāt viņu valodā, viņi ir daudz draudzīgāki un ir gatavi palīdzēt.”

 

“Latin Big Apple” no Capsun Pro Audio, izmantota no Adobe Premiere Rush datubāzes.

Intervijas veidojusi Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmas "Multimediju komunikācija" studente Adriana Iepur, izstrādājot bakalaura darbu “Video interviju sērija par ārzemju studentu darba pieredzi Latvijā. Radošais darbs”.