Skip to main content

Vecrīgas kino ceļvedis

viedokļi

Kas Vecrīgai ir kopīgs ar Parīzi, Berlīni un Londonu? Šīs ir tikai dažas no pilsētām, kuras Vecrīgas ielas ir attēlojušas kino jau no filmlentes izmantošanas pirmsākumiem populārajā kultūrā. 

Anna Katrīna Elme, Annija Zeihmane, Studentu medijs Skaļāk

Katrs no mums ir neskaitāmas reizes steidzies cauri Vecrīgai, lai paspētu uz autobusu, vai minies pa grubuļaino bruģi, lai nonāktu pilsētas centrā, taču tikai retais zina, ka pa šo pašu bruģi ir skrējis Džeims Bonds, Šerloks Holmss un daudzi citi iemīļoti filmu varoņi. Vecrīga ir populāra filmēšanas vieta, kas tiek izmantota gan neskaitāmās pašmāju filmās, tādās kā  “Janvāris”, "Homo novus", "Rīgas sargi" un " Dvēseļu putenis" , gan vairākās ārzemju filmās.

Lai ieraudzītu Vecrīgu jaunā gaismā un savilktu to kopā ar vairākkārt redzētiem kadriem, esam sagatavojušas Vecrīgas ceļvedi kino entuziastiem. Maršruta sākums meklējams Līvu laukumā, kur tika aizvadīts pirmais kino seanss Latvijas vēsturē. Tālāk tas vijas caur PSRS laiku kino, kurā Jauniela un Hendrika laukums pārtapa par slaveno Beikerstrītu 221B režisora Igora Maslenikova filmas versijā par Šerloka Holmsa un Vatsona piedzīvojumiem.

1.jpg

2.jpg

Vecrīgas ielas ir arī sastapušās ar sabiedrībā zināmām Holivudas zvaigznēm, piemēram, asa sižeta filmu cienītājiem iemīļoto aģentu 007. Arī Džeimsa Bonda franšīzes aktieris Daniels Kreigs ir skrējis pa Vecrīgas ielām 2005. gada filmu-seriālā “Archangel”. Aicinām aiziet uz Latviešu strēlnieku laukumu un Rīgas Dzelceļa tiltu, lai ieraudzītu filmu-seriālā izmantotās lokācijas.

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Arī mūsdienu režisori izvēlās Vecrīgas ielas saviem kino projektiem. Ja tev interesē filmu franšīze “X- cilvēki”, tad vārds Anna Pakvina noteikti būs pazīstams. Šī aktrise 2009. gadā piedalījās Holivudas filmas “Īrenas Sendleres drosmīgā sirds” 2019. gadā filmētās itāļu filmas “Nemirstīgais” ( The immortal) skatītājs ar vērīgu aci atpazīs Valņu ielu un Pulvertorni

6.jpg

7.jpg

Dienvikorejas filmā “Mans ceļš”( My way) maratona ainā Vecrīga, precīzāk Smilšu iela, pārtapa par Londonu, turklāt Latvijas iedzīvotāji varēja attēlot ekstras šajā ainā.

8.jpg

Amerikāņu televīzijas seriālu klāsts ir neiedomājams bez raidījuma “Vecmeita” (Bachelorette) un slavenās rožu pasniegšanas ceremonijas. Vecrīga ir redzama 15. sezonas epizodē, kur seriāla dalībnieki viesojās Latvijā un apskatīja vietejo kultūru un vēsturisko mantojumu.

9.jpg

Viens no ievērojamākajiem mūsdienu kino projektiem Latvijā ir 2021. gadā filmētais vācu vēsturiskais kostīmdrāmu seriāls “SiSi”, kurš jau drīz sāks filmēt savu trešo sezonu.  Ne tikai Vecrīgas ielas ir tikušas izmantotas seriālā, bet arī latviešu aktieri un ekstras. Viena no pazīstamākajām aktrisēm, kura parādās pirmās sezonas ceturtajā epizodē ir Indra Burkovska, kuras tēlotā varone sastopas ar ķeizerieni Elizabeti Vecrīgas ielās

Attēls11.jpg