Skip to main content

Melbārdis | Sporta mānija ar Elizabeti Balčus

viedokļi
Rubrika “Sporta mānija ar Elizabeti Balčus” ir stāsti par Latvijas sportistu sasniegumiem dažādās sacensībās no mana skata punkta, jo sports ir neatņemama manas dzīves sastāvdaļa. Mana mīlestība uz sportu ir crazy, un centīšos šo mīlestību nodot arī jums!

Piecus mēnešus pirms Ziemas olimpiskajām spēlēm lielais Osis (kā viņu mēdza saukt bobsleja saime) noslēdza savu sportista karjeru veselības dēļ. Filma “Melbārdis” ir skaudrs stāsts par Latvijas bobslejistu Oskaru Melbārdi. Kā no vienkārša lauka puiša viņš kļuva par izcilu sportistu?

Elizabete Balčus, Studentu medijs Skaļāk

melbardis2.jpgEkrānšāviņš no Armanda Tripāna filmas "Melbārdis"

Oskars Melbārdis ir visu laiku titulētākais Latvijas bobslejists, kuru bobslejistu saimē pazīst kā lielo Osi. 33 gadu vecumā piecus mēnešus pirms Olimpiskajām spēlēm viņš noslēdz savu karjeru veselības dēļ, bet viņš bija gatavs vēl startēt savās trešajās Ziemas olimpiskajās spēlēs Pekinā. Dzīve ieviesa savas korekcijas.

Man ir trīs spilgtas atmiņas ar Oskaru Melbārdi. Pirmā - ir 2014. gads. Mūsu ekipāža ir Sočos, un tur norisinās Ziemas olimpiskās spēles. Notiek ceturtais brauciens bobsleja četriniekos. Es sēžu pie televizora un turu īkšķus par mūsu sportistiem un aizturu elpu, jo tā ir iespēja tikt pie medaļas. Šīs sacensības komentēja Māris Rīmanis, un atmiņā iespiedies, ko viņš teica: "Ir jāpietiek! Finišā! Jāāāāā! Latvijai ir medaļa!" Melbārdis ar savu komandu izcīna vēsturisku sudraba medaļu.

Otrā - 2018. gads. Phjončhana. Ziemas Olimpiskās spēles. Četri braucieni. Pirms divnieku sacensībām Latvijas bobsleja galvenais treneris Sandis Prūsis nomaina Oskaram stūmēju Daumantu Dreiškenu uz Jāni Strengu. Neziņa? Kāpēc? Es viennozīmīgi atbalstīju mūsu komandu. Manā skolā pārraidīja sacensības, un skrēju mājās, lai redzētu pēdējos divus braucienus. Turu īkšķus, jau piezogas dažādas domas, būs vai nebūs medaļas. Trasē mūsu sportisti izdarīja visu, ko varēja un tas nesa rezultātu. Tā bija bronza! Tagad pēc sacensībām var spriest, kā būtu, ja būtu, ja nenomainītu stūmējus.

Trešā - 2020. gads. Ir pagājuši tieši seši gadi pēc Ziemas olimpiskajām spēlēm Sočos. Divus gadus pēc olimpiādes sāka parādīties runas, ka Krievijas sportistiem ir atklāts dopings un Aleksandra Zubkova ekipāža tiek diskvalificēta. Tad nāca paziņojums, ka mūsu ekipāžai pienākas ZELTS četriniekos un bronza divnieku sacensībās. 2020. gadā tika pasniegtas šīs medaļas tepat Siguldā. Man par šo notikumu bija nedaudz skumjas, jo tās īstās emocijas var sasniegt tikai tur, Sočos, bet tomēr bija prieks par mūsu sportistiem, kuri ar neatlaidīgu darbu tika pie savām īstajām medaļām. Siguldā bija tiešām daudz cilvēku, kas gribēja būt klāt šajā zelta brīdī, bet pašam Oskaram šajā mirklī pietrūka viņa tēta, kurš bija devies aizsaulē.

Armanda Tripāna dokumentālā filma “Melbārdis” ir par visu laiku titulētāko Latvijas bobslejistu Oskaru Melbārdi. Filma ir ļoti emocionāla. Tas ir personīgs stāsts par izcilu sportistu bobslejā. Melbārdis filmā atklāj, kāda ir dzīve profesionālajā sportā, un ko sports ir atņēmis no viņa dzīves.

Melbardis_1.jpgEkrānšāviņš no Armanda Tripāna filmas "Melbārdis"

Bobslejists karjeru sāka kā stūmējs - Edgara Maskalāna sastāvam, pēc tam arī Jānim Miņinam. Viņš kopā ar Miņina komandu kvalificējās 2010. gada Ziemas olimpiskajām spēlēm Vankūverā, taču šajā spēlēs komanda nestartēja, jo treniņbrauciena laikā sportistu ekipāža nokrita. Pilotam bija nepieciešama - veikt operāciju un pašam Oskaram bija smadzeņu satricinājums. Pēc šīm olimpiskajām spēlēm, kurās Latvijas ekipāža nestartēja, Oskars pārkvalificējās par pilotu, jo Miņins noslēdz savu karjeru. Tā līdz karjeras beigām Oskars startēja kā pilots. 2014. gada Ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos bobsleja četriniekos ar Daumantu Dreiškenu, Arvi Vilkasti un Jāni Strengu izcīna sudraba medaļu. Krievijas dopinga skandāla dēļ Latvija tiek pie zelta medaļas, kas ir pirmā zelta medaļa bobslejā pēc neatkarības atjaunošanas. Krievijas dopinga skandāla dēļ Latvijas bobsleja četrinieks ieguva savu zelta medaļu pēc sešiem gadiem. 2018. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Oskars Melbārdis izcīna bronzas medaļu kopā ar Jāni Strengu bobsleja divniekos. Piecus mēnešus pirms 2022. gada Ziemas olimpiskajām spēlēm viņš noslēdz profesionāļa karjeru sportā, bet vēl bija mērķis startēt pēdējo reizi olimpiskajās spēlēs Pekinā. Veselības dēļ Oskars bija spiests savas sporta kurpes uzkārt uz nagliņas. Sportists bija piedzīvojis divas muguras operācijas. Šī sezona Oskaram varēja beigties citādāk - ja viņš būtu turpinājis trenēties, tad iespējams visu atlikušo mūžu sēdētu ratiņkrēslā.

Filma veidota kā galvenā varoņa saruna ar filmas skatītāju. Manuprāt caur režisora acīm ir nodots vēstījums par viņa dzīvi sportā, un kā veidojusies viņa dzīve ārpus tā. Oskars nosēdies pretī kamerai un stāsta ne tikai par uzvarām, bet arī par zaudējumiem, par medaļas spožo un nespožo pusi. "Es biju pareizajā laikā, pareizajā vietā un blakus bija pareizie cilvēki. Viens pats jau nevar kļūt par čempionu - man vajag komandu. Tie ir komandas biedri, treneri, ģimene, draugi, atbalstītāji," Oskars Melbārdis atklāj, ko sports ir prasījis no viņu dzīves. “Man vienmēr bijis gods pārstāvēt Latviju un redzēt Latvijas karogu plīvojam blakus citām nācijām, lai arī viņi ierauga mūsu valsts karogu, mūsu zemes cilvēkus,” stāsta Oskars Melbārdis.

33 gadu vecumā Latvijas titulētākais sportists noslēdza savu ilggadēju karjeru sportā. Viņš pārcietis divas nopietnas muguras operācijas, piedzīvojis depresiju. Sports sagrāva visu - gan sportista fizisko, gan mentālo veselību. Šobrīd Oskars trenē jauno sportistu Jēkabu Kalendu, kurš lēnām apgūst boba pilotēšanu.

Paldies, Oskar, ka biji bobsleja saimē un devi šīs lieliskās emocijas bobsleja faniem un līdzjutējiem!

filma_Melbardis.jpgZelta sastāvs - Jānis Strenga, Oskars Melbārdis, Daumants Dreiškens, Arvis Vilkaste. Ekrānšāviņš no Armanda Tripāna filmas "Melbārdis"

Melbardis_jauniba.jpgEkrānšāviņš no Armanda Tripāna filmas "Melbārdis"

Melbardis_1jpg.jpgEkrānšāviņš no Armanda Tripāna filmas "Melbārdis"

Armanda Tripāna dokumentālā filma "Melbārdis" ir par visu laiku titulētāko Latvijas bobslejistu Oskaru Melbārdi. Filmu var redzēt LTV mājaslapā un TET+.