Skip to main content

Cik ilgi klusēsim par seksuālo veselību?

viedokļi

Ar seksuālo disfunkciju kādā no dzīves etapiem sastopas 25-60 % cilvēku, taču tā joprojām ir tabu tēma, kas nereti izraisa klusuma brīžus pat jauniešu vidū. Līdz pat šai dienai atceros meiteņu pasēdēšanas, kurās pie galda parasti tika apspriests nekas cits kā puiši, un man bija iespēja klusēt, melot vai teikt taisnību. Es izvēlējos trešo.

Keita Luīze Kalniņa, Studentu medijs Skaļāk

kalnina_viedokla_raksts_vaginisms.jpgFoto: Pixabay

Kā liecina pētījumi pasaulē ir 2-20 % sieviešu, kas cieš no vaginisma* sekām. Viena no tām esmu arī es. Protams, to var uzskatīt par lielu amplitūdu, taču rezultāti atkarīgi no tā, kurā valstī pētījums veikts. Piemēram, šīs gribai nepakļautās iegurņa pamatnes un maksts ieejas muskuļu spazmas izjūt to valstu iedzīvotājas, kurās raksturīgs augsts izvarošanas incidentu skaits vai kultūras tradīcijās ir saprecināt jaunus cilvēkus pēc vecāku izvēles.

Dr. Ieva Briedīte, RSU docētāja un Capital Clinic Riga Seksuālās veselības nodaļas ginekoloģe un dzemdību speciāliste, atzīst, ka pēdējā laikā redz pacientes gan ar primāru, gan sekundāru vaginismu. Primārā vaginisma gadījumā sieviete ar nepatīkamu dzimudzīvi saskārusies visu mūžu, taču sekundārs vaginisms paredz, ka viss ir bijis labi līdz kādam konkrētam brīdim, rakstīts Capital Clinic Riga mājaslapā. “Lielākoties tās bijušas traumatiskas dzemdības. Un nevis tāpēc, ka dzemdībās medicīniski būtu noticis kas šausmīgs – nē, vairāk tā ir pašas sievietes uztvere. Ja dzemdībās piedzīvotas biežas, sāpīgas izmeklēšanas, ja iepriekš veikta kāda manipulācija, sievietei nepaskaidrojot, kas notiks, ja ar grūtnieci nav bijusi pietiekama komunikācija, ja atveseļošanos traucējušas šuves, tad viņas galvā iztēlotais scenārijs par vieglām, jaukām dzemdībām traucē gūtajai pieredzei psiholoģiski tikt pāri. Pirmais sekss pēc dzemdībām sagādā lielu diskomfortu: šuves vēl sāp, maksts ir pārāk sausa,” teic Briedīte.

Primārais vaginisms man radīja ilūziju, ka dzimumaktam ir jābūt neciešami sāpīgam un ka sievietes, jo īpaši draudzenes, par savu pozitīvo pieredzi mūždien melojušas. Kad sešu mēnešu laikā kopā ar draugu biju piedzīvojusi pietiekami daudz neveiksmīgu mēģinājumu, beidzot devos pie ginekoloģes. Valsts apmaksātā vizīte izrādījās traumatiska, speciālistei ar varu cenšoties ievietot sausu ginekoloģisko spoguli manā makstī. Kad tas neizdevās, sekoja frāze: partneris tev ir par lielu.

Kad sešu mēnešu laikā kopā ar draugu biju piedzīvojusi pietiekami daudz neveiksmīgu mēģinājumu, beidzot devos pie ginekoloģes. Valsts apmaksātā vizīte izrādījās traumatiska, speciālistei ar varu cenšoties ievietot sausu ginekoloģisko spoguli manā makstī.

Varbūt šāda rīcība atviegloja ginekoloģes darba dienu, es nezinu. Taču esmu pārliecināta, ka viņas vārdi mani gandrīz iemeta bezizejā. Nākamie mēneši kļuva aizvien mokošāki, jo nu bija iedragāta arī drauga pašapziņa. Kad sarunas par ģimenes plānošanu aptrūka un frāzes par jušanos kā pedofilam uzpeldēja arvien biežāk, sapratu, ka jāmeklē profesionāļu palīdzība.

2020. gadā Capital Clinic Riga dibināja pirmo Seksuālās veselības nodaļu Latvijā, piedāvājot individuālu un multidisciplināru pieeju seksuāla rakstura jautājumu un sarežģījumu risināšanā desmit profesionāļu – ginekologu, urologu, dermatologu, endokrinologu, fizioterapeitu, psihoterapeitu un vecmāšu – vadībā.

Plīsuma dēļ izjutu dedzinošas sāpes urinējot, turklāt sēdēt un staigāt vairākas dienas bija ļoti apgrūtinoši, šīs injekcijas man ļāva no tā atvadīties un pirmo reizi mīlēšanās laikā sajust baudu.

Ārstēšanos sāku ar ginekologa vizīti, kas manu pieredzes stāstu, proti, sāpes, kas atgādina sajūtu, it kā ar varu kāds plēstu dzimumorgānus, saprata no pusvārda. Brīnumainā kārtā šoreiz varējām veikt arī izmeklēšanu, un ginekoloģe sadarbībā ar dermatoloģi izteica piedāvājumu veikt botulīna toksīna injekciju, kas laika posmā no sešiem līdz deviņiem mēnešiem ievērojami mazina vai pavisam aptur muskuļa kontrakcijas spējas. Tam sekoja I-PRF asins plazmas injekcija, kas lieliski noder maksts sausuma un diskomforta mazināšanai, materiālu iegūstot no centrifugētām pacientes asinīm. Ņemot vērā, ka dzimumakta laikā gūtā plīsuma dēļ izjutu dedzinošas sāpes urinējot, turklāt sēdēt un staigāt vairākas dienas bija ļoti apgrūtinoši, šīs injekcijas man ļāva no tā atvadīties un pirmo reizi mīlēšanās laikā sajust baudu.

Ar seksuālo disfunkciju kādā no dzīves etapiem sastopas 25-60 % cilvēku, taču tā joprojām ir tabu tēma, kas nereti izraisa klusuma brīžus pat jauniešu vidū.

“Šai metodei seko mazā iegurņa muskuļu fizioterapija – speciālisti sievietēm māca iegurņa un visa ķermeņa atslābināšanās metodes. Paralēli var izmantot arī cilindriskus iegurņa dilatatorus – kad sieviete jau spēj kaut ko nelielu ievietot makstī, viņa komfortablos apstākļos var pati sevī ievadīt šo ierīci, mācot vagīnai pierast pie sajūtas, ka tajā kaut kas atrodas. Dilatatori palīdz maksts muskulatūrai pakāpeniski atslābināties un paplašināt maksts ieeju. Parasti lieto dilatatoru komplektus, sākot no mazākā līdz lielākam, ko izmanto secīgi, lēnām mazinot vaginisma simptomus. Vēl mēdzam ieteikt seksa pozas, kurās sieviete ir vadošā, jo tas var palīdzēt kontrolēt procesu un apzināties, ka viņu neviens nesāpinās,” procedūru klīnikas mājaslapā apraksta Ieva Briedīte.

Trešais un svarīgākais solis vaginisma ārstēšanā ir sadarbība ar psihoterapeitu, kas palīdz pacientam šķetināt maksts muskuļu spazmu cēloņus. Ja agrāk vienīgais veids, kā sievietei ieteica ārstēties, bija atslābināties un paciest notiekošo, tad šobrīd kopā ar speciālistu tiek meklēti neapzinātie konflikti un bērnības traumas. Mana psihoterapijas pieredze nav liela, taču vaginisms piespieda ieskatīties patiesībai acīs. Jau pirmajā vizītē man jautāja, kā es redzu savu mammu un tēti, kam sekoja krokodila asaras. Pēc tam jau varēju atminēties traumatiskās bērnības atmiņas, vienaudzim iespundējot mani pagrabā un apgramstot intīmās vietās, runāt par dusmām, kas radušās, vecākiem no manis pieprasot perfekcionismu un paraugbērna uzvedību it visās dzīves situācijās. Tikai šobrīd saprotu, cik liela nozīme ir tam, kā bērns asociē vecāku mīlestību un kādas attiecības meitai veidojas ar tēvu – pirmo vīrieti viņas dzīvē. Nekad nebūtu domājusi, ka paraugbērna statuss iesēdīsies manā zemapziņā tik stipri, ka sekss ar cilvēku, ko mīlu, šķitīs kā grēks.

Vaginisms man iemācīja runāt un pārstāt slēpties sevī. Sajūtot lielo atbalsta devu no Capital Clinic Riga komandas, saņēmos par šo tēmu runāt publiski, uzrunājot žurnāla IEVAS VESELĪBA lasītājas. Mans stāsts iedvesmoja sievietes doties pie Seksuālās veselības nodaļas speciālistiem un meklēt palīdzību, šobrīd ginekoloģei jaunas vaginisma pacientes sastopot katru nedēļu. Tāpēc, mīļās sievietes, neļaujiet sev ciest un pieņemiet palīdzību. Seksuālā veselība ir tēma, par kuru jārunā gan jums, gan jūsu otrajai pusītei.


*Vaginisms - nenormāli paaugstināta maksts ieejas uzbudināmība ar iegurņa muskuļu spazmu tādā mērā, ka dzimumlocekļa ievadīšana kļūst neiespējama. Tēzaurs. https://tezaurs.lv/vaginisms [sk.20.01.2023]

Tekstā izmantotie avoti:

Capital Clinic Riga, 2020. Jaunums! Capital Clinic Riga izveidota Seksuālās veselības nodaļa. Pieejams: https://capitalclinicriga.lv/lv/jaunumi_16/jaunumi/capital_… [sk. 07.12.2022.].

Kalniņa, K. 2022. Vaginisms. Durtiņas slēgtas. Ievas Veselība 3(344), 36-38.