Skip to main content

„Ginny & Georgia” ārprāts

recenzijas
viedokļi
raksti
Grāmatas, mūzika, filmas un seriāli – man patīk viss, kas kaut uz brīdi ļauj aizmirst par realitāti un reizēm pat iejusties cita ādā. Bet ne visu var izlasīt, noklausīties un noskatīties, tāpēc es turpmāk pārņemšu seriālu lauciņu un dalīšos ar visu labo un ne tik labo, ko esmu redzējusi!
Spoiler alert: raksts satur aprakstošas detaļas par seriālu!

Parunāsim par seriāliem! Šķiet, ka straumēšanas vietņu piedāvātā izvēle šodien ir tik liela, un esam pārkairināti ar labāku vai sliktāku saturu. Apritē ir nonākuši pilnīgi svaigi produkti, kā, piemēram, „Wednesday” vai „Emily in Paris”, un arī nezūdošas vērtības, kā „Friends”, „Dawsons creek” un „Gilmore Girls”. Daudzi ar nepacietību gaida arī, piemēram, „Outer Banks” vai „Euphoria” 3. sezonas. Bet par visu pēc kārtas.

Pirmajā acu uzmetienā seriāls „Ginny & Georgia” šķita krāsains un viegls, bet ātri vien kļuva dziļšs un nopietns. Pat nejutu to, kā tas mani ierauj. Kad sāku skatīties, likās, ka nekas diži labs te nav, bet nevarēju arī izslēgt. Tiku līdz pusei un biju sagrābta līdz pat beigām. Bet tad pilnībā aizmirsu par to, līdz iznāca nākamā sezona. Domāju, pag, tur bija kaut kas interesants, bet kas? Es neatceros! No sākuma skatīties negribu, jo tik labs jau arī nebija. Bet jaunāko sezonu obligāti noskatīšos ar cerību, ka pa ceļam kaut ko atcerēšos, atminējos to ziņkārīgo sajūtu pēc 1. sezonas beigām. Tāds ir mans stāsts par „Ginny & Georgia.”

Kate Katrīne Kalniņa, Studentu medijs Skaļāk

G&G.jpg

Publicitātes foto

Nesen straumēšanas vietne Netflix laida klajā amerikāņu seriāla „Ginny & Georgia” 2. sezonu. Tas ir jau dažiem labi zināmā stāsta turpinājums par meitu Džiniju un māti Džordžiju. Iepriekšējā sezona beidzās ar spekulāciju par to, kas notiks pēc tam, kad Džinija uzzināja par savas mātes lielāko noslēpumu – viņa nogalināja cilvēku. Un ne jau šādu tādu cilvēku, bet gan savu – nu jau bijušo – vīru. Šajā sezonā Džinija mācās sazīvot ar mātes pagātni, meklē palīdzību, lai apkarotu neveselīgo ieradumu dedzināt sevi ar šķiltavām, kad dzīvē viss noiet greizi, un saskaras ar to, kā tuvu cilvēku sagrauž depresija. Savukārt Džordžija apgūst mākslu nepamest visu un nebēgt ikreiz, kad virs galvas samilst problēmu mākonis, un atklāt patiesību, lai arī cik tumša un netīra tā būtu.

Visu laiku labākā māte vai nicināma slepkava?

Situācija ir slikta. Un ar slikta es domāju pavisam, pavisam slikta. Kad Džinija paņēma mazo brāli Ostinu un nakts aizsegā aizbēga pie sava tēva, starp māti un meitu izcēlās konflikts, kas auga arvien nopietnāks. Tas, protams, salauž abu sirdis un liek domāt par to, vai attiecības kādreiz atgriezīsies vecajās sliedēs. Bet šis tomēr ir seriāls un abas galu galā nonāk pie risinājuma. Paralēli mēs uzzinām vairāk par Džordžijas pagātni, kas liek aizdomāties, vai tiešām viss sliktais, ko viņa ir darījusi, nav attaisnojams, proti, darīts cēla mērķa vārdā. Kā raksta Vulture, „pats seriāls nevar izlemt, vai tas ir Džordžijas pusē, vai viņa ir seriāla „Breaking Bad” tipa ļaundaris, ar kuru mēs simpatizējam, lai gan nevajadzētu. Sajūtas krasi mainās atkarībā no tā, kas notiek seriālā un kam Džordžija nodara pāri, lai glābtu savu ģimeni. Līdz sezonas beigām ir pilnībā skaidrs, ka Džordžijai ir milzums problēmu. Mazāk skaidrs ir tas, vai „Ginny & Georgia” vēlas, lai mēs attaisnotu tās visas.”1 Un tā ir taisnība! Džordžiju nevar pieskaitīt pie sliktajiem vai labajiem, jo viņa iemieso abus.

Kā raksta Vulture, „pats seriāls nevar izlemt, vai tas ir Džordžijas pusē, vai viņa ir seriāla „Breaking Bad” tipa ļaundaris, ar kuru mēs simpatizējam, lai gan nevajadzētu.

Kas tur tik īpašs?

Kā var noprast, seriālā apspriež nozīmīgas tēmas, ar kurām saskaras daudzi cilvēki. Varbūt ne gluži visas tēmas ir sastopamas ikdienā, un ar to es domāju Džordžijas palīdzību dažam labam aiziet viņsaulē un Ostina tēvu, kurš, iznākot no cietuma, nolēma, ka labākais, ko iesāk ar savu laiku ārpus restēm, ir Džordžijas šantāža, bet, teiksim, psihiskās veselības problēmas, kas atspoguļojas seriālā, ir visai izplatīta problēma. Ne velti dažas sērijas brīdina par psihiskās veselības problēmu nopietnību.

„Ginny & Georgia” seriālā ļoti patīkams ir nepārspīlētais pusaudža imidžs. Jā, katram no viņiem ir problēmas, vai tā ir vecāku šķiršanās, salauzta sirds vai detektīvs, kas cenšas apcietināt mammu. Tomēr seriālā pusaudži nav attainoti pārlieku bezrūpīgi vai pretēji – uz viņu pleciem negulstas „Euphoria” tipa smagums. Katrs no viņiem vēl cenšas risināt savas un citu problēmas un atrast savu vietu lielajā un plašajā pasaulē.

Oriģināls saturs vai pakaļdarinājums?

Tomēr seriālā ir redzamas kliedzošas līdzības starp mātes un meitas duo no seriāla „Gilmore Girls”. Piemēram, Džordžijas jaunās un vientuļās mātes tēls un netipiskās attiecības ar meitu Džiniju. Te, tāpat kā „Gilmoras meitenēs” vientuļās mātes savaldzina šarmantas mazpilsētas ar vietējiem uzņēmumiem, it īpaši kafejnīcas un to īpašnieki. Arī pati Džordžija reiz teica: „Mēs esam kā Gilmoras meitenes, tikai ar lielākām krūtīm!” Nejauša sakritība? Manuprāt, nē. Nemaz nerunājot par meiteņu tēviem, kuri abi kā pārvietošanās līdzekli izmanto motociklu un uz kuriem skolas gaiteņos citas meitenes vienmēr atskatās ar smaidu. Tas iet roku rokā ar meitu mūžīgo sašutumu par savu vecāku izskatīgumu, un cerībām, ka nākamajā dzīvē viņu vecāki būs neglīti. Ja jautāsi, kādēļ tik izteiktas līdzības, es paskaidrošu – tie ir tā dēvētie Character Tropes, proti, varoņu tipi, kurus autori izmanto atkal un atkal, lai padarītu stāstu interesantāku. Katrs no mums jau ir pazīstams ar tiem un prot atšķirt, kurš ir kurš jau pirmajās skatīšanās minūtēs – vai tā ir nejaukā meitene, viedais un vecais vīrs, nabaga bārenīte, ļaundaris, nesavtīgais varonis, kurš vienmēr pamanīsies izglābt dienu, vai vientuļā māte ar meitu, kas vairāk līdzinās māsai ne meitai. Nudien šie tēli paspilgtina stāstu, taču mēdz to padarīt arī visai paredzamu. Arī šoreiz – Džinijas un Džordžijas attiecības jau no sākuma bija kā uz delnas.

Arī pati Džordžija reiz teica: „Mēs esam kā Gilmoras meitenes, tikai ar lielākām krūtīm!” Nejauša sakritība? Manuprāt, nē.

„Tas nav tikai „Gilmore Girls”, tas ir arī „Dare Me”, „Euphoria”, „Weeds”, „Sneaky Pete”, „Mom”, „Desperate Housewives” un „How to Get Away With Murder” ar nelielu „We Need to Talk About Kevin” piesitienu un ačgārnu „Hart of Dixie” sižetu,” par „Ginny & Georgia” raksta Vulture, „tas ir mežonīgs un neparedzams daudzu žanru sajaukums. Skatoties to, bieži rodas sajūta, ka tiek pārslēgts no vienas televīzijas pārraides uz citu, bez brīdinājuma un mazākiem paskaidrojumiem. Kā Frankenšteina briesmonis, kas veidots no tik daudzām detaļām, un, ja uzmanīgi paskatās, joprojām var redzēt, no kurienes nāk visas atsevišķās daļas.”1

Ir kam patīk!

Seriāls „Ginny & Georgia” ir ticis nominēts vairākām balvām, taču reāli ticis pie divām – „ReFrame Stamp” balvas 2021. gadā un „Ruderman Family Foundation Seal of Authentic Representation” balvas, ko arī saņēma 2021. gadā. IndieWire raksta, ka  „2021. gadā „Ginny & Georgia”  iekļuva Netflix ASV Top 10 pirmajā vietā un kļuva par tobrīd visilgāk demonstrēto šovu.”2  Nedaudz pretējs ir The Guardian rakstītais: „Tas ir trash. Vēl labāk, tas ir labs trash. Tas nav pelnījis nevienu balvu, kamēr kāds neizveidos kategoriju absurdi izklaidējošajai izklaidei. Tad tas var iegūt balvu. Ne ātrāk.”3

Uzskatu, ka šis nebūt nav sliktākais seriāls, ar ko kopā pavadīt savus vakarus. Jā, tas nav ierindojams starp izcilākajiem seriāliem, ko pasaule ir redzējusi, bet tam piemīt potenciāls. Un par spīti nopietnajām tēmām, tas ir pat ļoti asprātīgs. Mani personīgi nesajūsmināja mūzikas izvēle, jo vietām likās, ka tā nepiestāv ainai. Nepiestāv tādā ziņā, ka nesader ar emocijām, ko izjutu skatoties, un emocijām, ko sniedza mūzika. Reizēm mūzikas trūka vai izdzirdēju jau izbijušus un visai kaitinošus TikTok grāvējus. Turklāt savā galvā paspēju izdomāt vismaz trīs citas dziesmas, kas tur iederētos labāk. Bet, protams, bija arī pa kādai labai dziesmai īstajā brīdī.

Arī šoreiz „Ginny & Georgia” beidzas uz visai ieintriģējošas nots – Džordžiju savu kāzu svinību laikā apcietina par slepkavību. Bet ne par sava bijušā vīra slepkavību. Nē, šoreiz tas ir viņas kaimiņš. Un vēl viens sīkums – Ostins to redzēja. Kurš vēl viņu redzēja? Kurš viņu nodeva? Kas notiks ar viņas loloto jaunās ģimenes tēlu? Cerams, ka nākamā sezona atbildēs uz šiem jautājumiem. Tikmēr nākamajā reizē parunāsim par kaut ko nopietnāku – karalisko ģimeni un „The Crown” jaunāko sezonu, kas koncentrējas galvenokārt uz princeses Diānas un tolaik vēl prinča Čārlza laulības turbulencēm.


https://www.vulture.com/article/ginny-and-georgia-review-netflix-series.html

https://www.indiewire.com/2023/01/ginny-georgia-netflix-soap-operas-1234796466/

https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2021/feb/24/ginny-and-georgia-review-perfect-trash-netflix