Skip to main content

Īstās Gilmoras meitenes

recenzijas
viedokļi
raksti
Spoiler alert: raksts satur aprakstošas detaļas par seriālu!
Grāmatas, mūzika, filmas un seriāli – man patīk viss, kas kaut uz brīdi ļauj aizmirst par realitāti un reizēm pat iejusties cita ādā. Bet ne visu var izlasīt, noklausīties un noskatīties, tāpēc es turpmāk pārņemšu seriālu lauciņu un dalīšos ar visu labo un ne tik labo, ko esmu redzējusi!

Vakariņas pie Ričarda un Emīlijas piektdienu vakaros, klasiskas grāmatas, mazpilsēta, kurā visi visus pazīst, Lūka ēdnīca, kafijas smarža un visam pāri nedaudz lūpu spīduma – tās ir tikai dažas lietas, kas raksturo seriālu „Gilmore Girls”.  

Kate Katrīne Kalniņa, Studentu medijs Skaļāk

gilmore-girls-living-room-today-main-190930.jpg

Publicitātes foto

Nu jau tālajā 2000. gada oktobrī televīzijas ekrānos parādījās „Gilmore Girls”. Laiks nevarēja būt vēl labāks – no visiem mēnešiem tieši oktobris seriālam piestāv visvairāk. Lai arī katrs gadalaiks seriālā atainots baudāmi, šķiet, ka rudens oranžos un pelēkos toņos, saules pielietām vai lietainām pēcpusdienām ir „Gilmore Girls” patiesā būtība un īstais laiks, kad skatīties seriālu. Un nav nozīmes, vai grasies skatīties „Gilmore Girls” pirmo, vai jau piekto reizi. Līdzās tādiem seriāliem kā „Friends” un „The Fresh Prince of Bel-Air”, arī „Gilmore Girls” ir viens no maniem mīļākajiem comfort shows jeb seriāliem, kas uzmundrinās grūtās dienās. Tomēr aiz smiekliem un apskaužami ciešajām mātes un meitas attiecībām slēpjas sagrauti sapņi, veltīgi pūliņi novērst nenovēršamo un seriāla veidotāju pieļautās kļūdas.

Septiņas sezonas sekojam līdzi šarmantajam Lorelaju duo (skatoties seriālu, bieži vien aizmirsu, ka abas dala vienu un to pašu vārdu, jo Lorelaju jaunāko dēvē par Roriju) – smejamies un raudam, kad to dara viņas, noskatāmies uz Rorijas (Alekisa Bledela) katastrofisko randiņu ar realitāti, Lorelajas (Laurena Grahama) cīņu ar pagātnes dēmoniem un nākotnes sapņiem.

maxresdefault.jpg

Publicitātes foto

Bet sāksim ar Roriju. Viņa ir jauna, simpātiska, turklāt vēl akadēmiskais spīdeklis, kas nejauši pamanās piesaistīt izskatīgu puišu uzmanību, kur vien dodas – Dīns (Džareds Padaleckis) un Džess (Milo Ventimiglia) bija gatavi uz visu šīs meitenes dēļ. „Viss, ko viņai nācās darīt, bija sēdēt zem koka un lasīt „Mobiju Diku” vai „Bovarī kundzi”, lai simpātisks zēns pienāktu klāt un uzaicinātu viņu uz randiņu,” raksta USA Today. Šķiet, ka it viss Rorijai tika pasniegts uz sudraba paplātes – viņa mācījās privātā skolā un vēlāk arī prestižā universitātē, izbaudīja uzmanību no visām pusēm, kā arī bagāto vecvecāku sniegtās privilēģijas. Kā vēsta USA Today: „Rorija bija tikpat priviliģēts bagātais bērns, cik viņas pēdējo sēriju mīlas interese Logans (Mets Čukrijs), un viņas rīcība atgādināja cilvēku, kuram vienmēr ir drošības spilvens, uz ko paļauties. Par spīti zināšanām, Rorija ir viens no vismazāk inteliģentajiem šova varoņiem. Viņai ir tik ierobežota izpratne par reālo pasauli, ka viņa sagrauj attiecības, būdama neiejūtīga.” Likās, ka Rorijas priekšā pavērās visas durvis. Un ko viņa izdarīja ar dotajām iespējām un savu spožo nākotni? Palaida to visu vējā...

Kā vēsta USA Today: „Par spīti zināšanām, Rorija ir viens no vismazāk inteliģentajiem šova varoņiem. Viņai ir tik ierobežota izpratne par reālo pasauli, ka viņa sagrauj attiecības, būdama neiejūtīga.”

Savukārt Lorelaju kā lietus mākonis pavada vecāku nosodījums un mūžīgie atgādinājumi par zaudēto potenciālu. Kā nekā viņa palika stāvoklī 16 gadu vecumā un pēcāk aizlaidās no bagāto vecāku mājas, sākot veidot savu un Rorijas dzīvi no nulles, tā vietā, lai dzīvotu pārticīgu, taču nepiepildītu dzīvi ar Rorijas tēvu Kristoferu (Deivids Satklifs). Viscaur seriālā varam pamanīt Lorelajas dedzīgo spītu, lepnumu un centienus saglabāt savu neatkarību. Tā kā Lorelajas un mammas Emīlijas (Kellija Bišopa) attiecības mūžīgi bijušas saspīlētas, ir tikai likumsakarīgi, ka viņa ar Roriju ir izveidojusi šķietami netradicionālas mātes un meitas attiecības. Turklāt tās apskauž daudzi, tajā skaitā arī vecmāmiņa Emīlija. Arī Lorelajas attiecības ar vīriešiem ir īsts karuselis. Viņas tendence izvēlēties nepareizos vīriešus agrāk vai vēlāk atspēlējas uz Roriju, kaut gan Lorelajas mērķis bija darīt visu iespējamo, lai meita nepieļauj viņas kļūdas. Tas nenozīmē, ka Lorelaja nebija laimīga ar dzīvi, ko izveidoja sev un meitai. Tieši pretēji – viņa ļoti novērtēja to. Tomēr vientuļa pusaugu māte mazā pilsētiņā nebija tāds dzīves modelis, ko viņa novēlēja Rorijai. Lorelajas lēmums audzināt Roriju vienai deva iespēju Kristoferam veidot savu dzīvi, kā vien vēlas, taču reizē viņa arī ieguva visvairāk no visiem – labāko draudzeni (Roriju), vietu mazā un mīlošā komūnā, savu viesnīcu un beigu beigās arī ēdnīcas īpašnieku un mūžīgo sirdsāķīti Lūku (Skots Patersons).

AP_gilmore_girls_jef_141001_16x9_992.jpg

Publicitātes foto

„Populārā kultūra bija seriāla dzīvības spēks, un Rorijas un Lorelajas sarunas, kas bija izraibinātas ar mājieniem uz sliktiem televīzijas šoviem, lieliskām grāmatām un vēsturiskiem notikumiem, ir šova centrā,” vēsta The New York Times. Var gadīties, ka vienā epizodē ir atsauces uz krievu rakstnieku Nikolaju Gogoli, 70. gadu amerikāņu šovu „The Brady Bunch Variety Hour”, pankgrupu Agnostic Front, mūziklu „Fiddler on the Roof”, angļu mākslinieku Deividu Hokniju, kā arī Francijas un Prūsijas karu, kas beidzās ar Franču impērijas sakāvi. Lai arī, manuprāt, Lorelaja un Rorija ir viens no labākajiem televīzijas duo, viņu egocentrisms reizēm paliek kaitinošs. Piedodiet, meitenes, bet pasaule negriežas tikai ap jums un jūsu problēmām!

ggaaa.jpg

Publicitātes foto

Ak, jā, gandrīz aizmirsu – 2016. gadā Netflix laida klajā sērijas „Gilmore Girls: A Year in the Life,” kurās atgriežamies iemīļotajā Starshollovā, lai atkal tiktos ar Roriju (nu jau 32 gadus vecu) un Lorelaju. Tomēr jāsaka, ka šis nav visai veiksmīgs projekts – nesajutu īsto „Gilmore Girls” garšu. „Gilmore Girls: A Year in the Life” „ir nepārprotami anahronisks. Rorijas sižeta līnija ir neapmierinoši rekursīva, bet Lorelaja šķiet nepievilcīgi iesaldēta laikā,” vēsta Time.

Domāju, ka mēs mierīgi būtu iztikuši bez turpinājuma, ja vien oriģinālais seriāls būtu godam nobeigts. Šeit ir īstais brīdis, lai pastāstītu par seriāla veidotājiem Eimiju Šermanu-Palladino un viņas vīru Danielu Palladino. Eimija pameta seriālu pirms bēdīgi slavenās septītās sezonas – „daudzi fani pie sliktās sezonas vaino viņas zaudēšanu,” vēsta USA Today. Tomēr viņa piedalījās „Gilmore Girls: A Year in the Life” veidošanā, kur beidzot tika pie jau sen kārotajām seriāla beigām – Rorija atkārto Lorelajas likteni. „Neizbēgamais cikls liek Rorijai nonākt tieši tur, kur nonāca viņas māte pirms vairākiem gadiem: Starshollovā, esot neprecētai un stāvoklī no bagāta, bet bezatbildīga vīrieša. Tas skaidri parāda, ka Rorija ir atspoguļojusi savas mātes attiecības ar vīriešiem,” raksta Vox.

„Neizbēgamais cikls liek Rorijai nonākt tieši tur, kur nonāca viņas māte pirms vairākiem gadiem: Starshollovā, esot neprecētai un stāvoklī no bagāta, bet bezatbildīga vīrieša,” raksta Vox.

„Pasaulē, kurā Rorijai ir lemts atkārtot savas mātes stāstu, Starshollova kļūst par bīstamu, neizbēgamu amerikāņu dzīves sapni,” raksta Vox. Tomēr pārējā laikā pilsētiņa ir teju utopija ar visiem saviem dīvainajiem un ekscentriskajiem iedzīvotājiem – mūžīgi sarkastisko francūzi Mišelu (Janiks Truesdeils), neveiklo Sukiju (Melisa Makartija), dīvaini Kērku (Šons Gunns) un visiem pārējiem. Starshollova burtiski pasargā un pieņem cilvēkus, kuri ieklīst no ārpuses, lai arī kādi viņi būtu vai nebūtu. Un, manuprāt, tas ir skaisti.

gg3.jpg

Publicitātes foto

Septiņu pārraidīšanas gadu laikā „Gilmore Girls” neguva dižus panākumus un neatrada ceļu pie masu auditorijas. Tolaik seriāls saņēma vien pāris balvu – jāsaka, ka tās nebija visai ievērojamas, izņemot vienu Emmy balvu par labāko grimu. „Daži „Gilmoru” veterāni vainoja seksismu šova otrās šķiras statusā. Seriāli par parastiem sieviešu triumfiem un sirdssāpēm vēl pavisam nesen tika uzskatīti par tādiem, kas pēc savas būtības ir ierobežoti,” raksta The New York Times. Domāju, ka seriāls netika pietiekami novērtēts savā laikā, tomēr šodien tas ir atradis savu vietu to cilvēku vidū, kuri pat nebija dzimuši tā iznākšanas laikā.

Tolaik populāru dziesmu pavadījumā, „Gilmore Girls” sniedz pasaulei rūgteni saldu stāstu par mātes un meitas dzīves līkločiem. Šodien seriāls ir pamatīgi izaudzis – ikoniskais duo ir plaši pazīstams un iemīļots. Ironiskā kārtā par to laikam jāpasakās Netflix un neveiksmīgajam Gilmoras meiteņu pakaļdarinājumam „Gilmore Girls: A Year in the Life”. Savukārt nākamajā reizē parunāsim par vēl kādu atgriešanos uz ekrāniem – seriālu „Wednesday”.


 

Izmantotie avoti:

  1. https://www.nytimes.com/2020/11/23/arts/television/gilmore-girls-cw.html
  2. https://time.com/4577842/gilmore-girls-a-year-in-the-life-netflix-revival/
  3. https://eu.usatoday.com/story/entertainment/tv/2020/10/05/gilmore-girls-20th-anniversary-what-learned-re-watching/3593257001/
  4. https://www.vox.com/culture/2016/11/28/13760018/gilmore-girls-final-four-words-review-bad