Skip to main content

Žurnāls Inquisito - būt kritiskam pret redzamo informāciju

raksti

Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) Komunikāciju fakultāte ir izdevusi jau piekto pētnieciskās žurnālistikas žurnālu Inquisitio. Lūk, ko, iepazīstoties ar savu kolēģu darbu, raksta RSU nekātienes multimediju programmas 1. kursa studenti.

48 lapaspušu biezajā žurnālā iekļauti pētījumi par sabiedrībai nozīmīgiem jautājumiem, ar pakalpojumu kvalitāti saistītām problēmām un dzīvesstila atklājumiem. Rakstu autores ir mūsu pašu Rīgas Stradiņa Universitātes Žurnālistikas programmas 3. kursa studentes.

Žurnāla redaktore Anda Rožukalne, asociētā profesore profesore, RSU Komunikācijas studiju katedras vadītāja, RSU Komunikācijas fakultātes dekāne redaktores slejā uzsver, ka „pētnieciskā žurnālistika – ir ļoti svarīga, jo bez tās nesaprast nozīmīgas kopsakarības.” A. Rožukalne min, ka aiz katra pētījuma ir noiets garš, šaubu pilnu ceļš, liekot kopā mazos paveiktos darbus, lai nonāktu pie lieliskiem rakstiem. Viņa aicina katru lasītāju “ieraudzīt pētniecisko žurnālistiku visā tās realitātē.’’

Par to – kāpēc vispār ir vērts pētīt, rakstu autores min vairākus iemeslus, kā, piemēram, iespēja atklāt, atmaskot, sabiedrībai likt aizdomāties, būt kritiskam pret redzamo informāciju, apstāties uz mirkli un aizdomāties – kāpēc tas ir tā?

“Sabiedrībai nozīmīgu jautājumu pētījumi” sadaļā atradīsiet rakstu „Kriminogēnie rajoni: videi jābūt tādai, lai noziegumus paveikt nebūtu iespējams”. Šā raksta autores ir Marina Latiševa un Aleksandra Zēberga. Rakstā „Karavīrs digitālajā vidē: ar nevainojamu stāju vai apšaubāmu tēlu?” pētījumu veikušas Ieva Janelsiņa un Zane Bērica. Marina Latiševa apjomīgu darbu ieguldījusi šā žurnāla otra raksta tapšanā par  „Pieejami nepieejamā māksla cilvēkiem ar īpašām vajadzībām”.

Savukārt, par pakalpojumu kvalitāti pētījumu veikusi Agate Anna Grebže rakstā “Bankrotējusi aviokompānija. Cik reāli ir atgūt iztērēto naudu par iecerēto lidojumu?”. Viņa atklāj, kāds ir rīcības plāns, lai atgūtu naudu par nenotikušu lidojumu. Zane Bērica sadarbībā ar A. A. Grebži veikušas pētījumu - “Lēti ceļot apkārt zemeslodei?! Pārbaudām mītus par to, kā atrast lētākos lidojumus”. Raksta „Izglītības kvalitāte: privātskolas pret valsts skolām” autore ir Luīze Anna Lejniece, viņa meklējusi atbildes uz jautājumiem - kā izglītība valsts skolās atšķiras no tās, ko bērni gūst, maksājot par izglītību privātskolās? Vai bērniem privātskolās tiek dota lielāka vaļa un brīvība? Zane Bērica, Krista Andersone un Dana Popova izpētījušas mūsdienās tik aktuālo tēmu par influenceriem, pētījumā iegūtos rezultātus var izlasīt rakstā „Nākotnē strādāsi par “influenseri”? Jā un nē!” un “Vai var ticēt informācijai uz preces etiķetes?”

Sadaļā “Dzīvesstila jautājumu pētījumi” ir autores Rebekas Rimšas veiktais eksperiments un tā rezultāti, ko var izlasīt rakstā “Mans eksperiments – vingroju, izmantojot mobilo lietotni! Kur rezultāts?”, bet kopdarbā ar D.Popovu viņas izpētījušas, cik viegli būt vegānam - “Uzturs vegāniem – cik pieejams Latvijā?” .

Agata Paršina, Agnese Gurecka, Agnese Kasparoviča un Kitija Zviedre, 
Multimediju komunikāciju neklātienes 1. kursa studentes