Skip to main content

Swipe left or swipe right. Kāda ir Tinder mīlestība?

raksti

Sandra Aleksandra Lode, Studentu medijs Skaļāk

3333.PNG

 

2012. gadā tika izveidota sociālās tīklošanās mobilā vietne Tinder. Tās lietotāji  svaipo pa labi (patīk) vai pa kreisi (nepatīk) izvēloties cilvēku, kurš viņiem simpatizē. Veidojoties saderībai, viņiem ir iespēja uzsākt komunikāciju un iepazīt vienam otru tuvāk. Tāda vienkārša darbība padarīja Tinder lietotni populāru.  Pēc Business of Apps 2020. gada datiem, 57 miljoni cilvēku pasaulē izmanto šo lietotni, un viņu mērķi var būt dažādi. Daļa cilvēku vēlas nopietnas attiecības, turpretī ir arī tādi, kuri meklē vienas nakts sakarus, mīļāko, grib saņemt apstiprinājumu, ka ir iekārojami, izpauž savu agresivitāti čatos, vai arī nezina, ko grib un kāpēc lieto. Tinderis izmainīja cilvēku iepazīšanās paradumus, bet vai tas ir slikti, un, vai ir iespējams atrast meklēto?   

Tinderis ir kļuvis par populārāko iepazīšanos lietotni pasaulē un attiecīgi labāko vietu, kur satikt jaunus cilvēkus, lai veidotu jebkāda veida attiecības. Kādreiz šādas lietotnes nebija, bet cilvēki tāpat izmantoja iepazīšanās vietnes internetā, lai atrastu savu potenciālo otro pusīti. Par piemēru var minēt sludinājumu vietni ss.com, kur arī tagad var atrast cilvēku sludinājumus par otrās pusītes meklējumiem.

Mūsdienās cilvēki jūtas ļoti nedroši iepazīties ārpus interneta, un tādēļ Tinderis un citas līdzīgas vietnes ir kļuvušas par vēl vienu iespēju, kā, neizejot ārpus savas komforta zonas, var sazināties ar cilvēkiem un veidot attiecības.

Kā rakstā: "Mīli mani, Tinderi: jauno pieaugušo motivācija izmantot iepazīšanās aplikāciju Tinderis" ("Love me Tinder: Untangling emerging adults' motivations for using the dating application Tinder") minēts, ka pārsvarā šo aplikāciju izmanto cilvēki vecuma posmā  no 25 līdz 34 gadiem, un galvenie lietošanas mērķi ir: mīlestība, gadījuma sekss, komunikācija, iekārojuma apstiprinājums, azarts un būšana trendīgam. Daži cilvēki sasniedz vēlamo, bet daži tā arī turpina to meklēt.

Kāpēc es lejupielādēju?

"Tajā laikā es Latvijā jau dzīvoju 6 mēnešus un vienkārši lejupielādēju Tinderi, noteiktu nodomu man nebija, un nemaz nedomāju, ka tas beigsies ar attiecībām". Hemma ir no Spānijas un atbrauca uz praksi Latvijā. Roberts bija pirmais, ar kuru viņa labi sarunājās, un tagad viņi ir kopā jau divus gadus.

Dana lejupielādēja Tinderi, lai aizpildītu savu brīvo laiku. Viņas mērķis bija vairāk sarunāties un šī bija laba iespēja to darīt, kā Dana saka: "Būtu interesanti un jautri sarakstīties ar cilvēkiem, jo ikkatrs mēs esam citādāks un ar atšķirīgiem mērķiem.  Marijai bija līdzīga motivācija – viņa gribēja vairāk sarunāties un pavadīt brīvo laiku. Marija atzīsts, ka viņai reti veidojās interesanta komunikācija, dažreiz viņu arī aicināja uz randiņiem, bet viņa atteica un negāja.

Marija kādu laiku dzīvoja un mācījās Londonā, un tur lejupielādēja Tinderi: "Es ielādēju to, ieraudzīju tur savu skolotāju un vienkārši izdzēsu aplikāciju. Bija dīvaini, ka tur redzēju arī savus kursabiedrus". 

Maliks (vārds mainīts) ir no Uzbekistānas, un atbraucis uz Rīgu mācīties. Viņa motivācija ielādēt Tinderi bija atrast jaunas paziņas, kā arī attīstīt savas komunikācijas prasmes ar pretējā dzimuma pārstāvi. Viņš atzīst, ka lietotne viņam palīdzēja – viņš sarunājās ar meitenēm un izveidoja jaunus kontaktus.

Kā atzīst psiholoģe Sandra Mihailova, no vienas puses tāda veida iepazīšanās ietaupa laiku, jo, pamatojoties uz profilu, var atlasīt līdzīgu cilvēku, bet no otras – tiek zaudēts romantiskais moments, kad iepazīstoties, tu neko nezini par otru. Tā ir laba iespēja izveidot attiecības tiem, kuriem ikdienā tas ir grūti.  

A: Sveika
B: Sveiki
A: Kā tev iet?
B: Normāli, kā tev?
A: Labi

Kā runāt ar cilvēkiem, un ko viņi grib?

Veidojoties saderībai Tinderī, cilvēki var rakstīt viens otram, bet kurš to dara pirmais? Maliks stāsta, ka viņam nav bijuši slikti randiņi, visi bijuši līdzīgi - tikšanās kafejnīcās, pastaigas, kino. Maliks bija tas, kurš uzņēmās vadību un aicināja meitenes satikties, toties sarunu Tinderī lielākoties uzsāka meitenes.

Hemma stāsta, ka viņas sarunu iesākšanas stils bija gif sūtīšana, un piebilda, ka cilvēki diez gan rupji uz to atbildēja. Viņa atceras, ka pirmais uzrakstīja Roberts, un tas bija kaut kas vienkāršs. "Mūsu pirmais randiņš bija mazliet neveikls, bet mums patika vienam otra kompānija". Pēc kādām trim dienām viņa izdzēsa lietotni, pēc viņas uzskatiem, ja starp cilvēkiem jau sāk parādīties kas nopietnāks, tad vajadzētu izdzēsties. Tā kā viņu attiecībās bija redzams potenciāls, viņa meklēja darbu un meklēja iespējas palikt Latvijā.

Marija un Dana lielākoties komunikāciju neuzsāka pirmās, un pēc pieredzes stāsta, ka bija mirkļi, kad viņas šo lietotni dzēsa un to neizmantoja, bet laika gaitā to atkal lejupielādēja. Iemesls šādai meiteņu rīcībai bija vienmuļā komunikācija, vai komunikācija, kas ir aizskaroša vai balstīta uz nepieņemamiem mērķiem.

Tinderī var arī sastapties ar seksuāli agresīvu uzvedību. Dažreiz cilvēku nodomi un mērķi ir ne līdz galam izprotami, ir cilvēki, kas atklāti uzreiz izstāsta savus mērķus – gan rupjā un izaicinošā formā, gan pieklājīgā, – bet ir arī cilvēki, kas tos noklusē. Dana stāsta, ka sarunas laikā ir prasījusi pāriet uz komunikāciju lietotnē Snapchat, jo Tinderī ne vienmēr ir ērti sūtīt īsziņas, un tieši tur cilvēki sāk sūtīt intīmas fotogrāfijas bez piekrišanas. Marija un Hemma ar to nesaskārās, bija tikai dažādi piedāvājumi, ko viņas jau atklāja komunikācijas sākumā. Malikam arī bija komunikācija ar meitenēm, kuras sūtīja piedāvājumus uzreiz tikties mājās.

Arējam izskatam nav lielas nozīmes, bet es vērtēju, kā viņš vai viņa izskatās

Pirmais iespaids ir svarīgs – atlasot fotogrāfijas, pirmkārt, tiek veidots vizuālais priekšstats, un pēc tā tiek vērtēts cilvēks. Laura Tompsone no Londonas Universitātes pētījumā "Es varu būt tavs Tinder murgs: uzmākšanas un ļaunprātība online seksuālā tirgū" ("I can be your tinder nightmare: Harassment and misogyny in the online sexual marketplace") norāda, ka ir cilvēki, kuri kādā noteiktā veidā Tinderī tirgojas ar savu ķermeni. Cilvēki skatās fotogrāfijas, atlasa un vērtē, tas ir kā tirgus, kur cilvēki izvēlas labāko.

Man telefonā ir mape ar nosaukumu shopping un tieši tur man atrodas Tinderis

Hemma, Dana, Marija un Maliks stāsta, ka, vispirms vērtē fotogrāfijas pēc to kvalitātes, rakursa un vai tajās ir redzams cilvēks un viņa seja. "Dažreiz puiši tur telefonu sejai priekšā, un tā dara visās fotogrāfijās, kā tad izvēlēties?" stāsta Dana. Marija dalās pieredzē, ka bieži var redzēt cilvēkus, kuri parāda savus puskailos ķermeņus, domājot, ka tas piesaistīs sieviešu auditoriju.

"Reālajā dzīvē ikviens indivīds reaģē uz reālo cilvēku, bet te vairāk ir fantāzija par viņu. Fotogrāfijas var būt maldinošas, un aiz skaistajām fotogrāfijām var būt pilnīgs pretstats". Sandra Mihailova stāsta, ka izlasē vairāk strādā racionāla pieeja, tur pazūd jūtas. Var iepatikties fotogrāfija, bet ir jautājums, cik tā būs atbilstoša realitātei.

"Es zinu, ka cietums tā ir tikai istaba, bet vecums ir tikai skaitlis," saka Dana, bet viņa vecumam pievērš uzmanību, jo dažreiz jaunieši nenorāda savu īsto vecumu. Viņa arī uzskata, ka Tinderis ir vairāk, kā tāda grāmatnīca, kur cilvēks redz tikai vāku, bet saturu var uzzināt tikai tad, ja sāksi lasīt, un ne vienmēr tas būs interesants.

Maliks arī sastapās ar to, ka fotogrāfijas var būt piesaistošas un meitene simpatizē, bet, uzsākot komunikāciju, saprot, ka vairs nerodas dziļākas simpātijas un vēlme turpināt komunikāciju pazūd.

Randiņš - kino, kafejnīca un puķes

Hemma izmantoja Tinderi arī citās valstīs, un, ejot uz randiņiem, atzīst, ka reizēm jutās neērti, jo cilvēki bija tieši un uzreiz teica, kādi ir viņu mērķi. Savukārt,  Dana bija tikai vienā randiņā, un atzīst, ka pirms tikšanās priekšstats bija pilnīgi pretējs tam, ko viņa bija ieraudzījusi Tinderī. Marija atzīst, ka viņa negāja ne uz vienu randiņu, pat neskatoties uz to, ka tādi piedāvājumi bija, bet turpmāk, ja, kāds uzaicinātu, viņa visticamāk apsvērtu ideju doties. Maliks, satiekoties pirmo reizi ar meiteni, novēroja to, ka viņu uzvedība ir mazliet saspringta un samākslota, bet galvenais ir būt pašam. Meitenes atzīsts, ka ejot uz randiņiem, deva ziņu tuviniekiem, kur iet un ar ko. Tas izraisīja drošības sajūtu, jo dzīvē cilvēks var uzvesties citādāk.

Tinderis izmainīja cilvēku iepazīšanās paradumus?

"Bīstamība vienmēr var būt arī satiekoties bez iepazīšanās lietotnēm," saka Marija. Jebkura saskarsme ar nepazīstamu cilvēku var būt nedroša. Cilvēki var iepazīties jebkur, arī uz ielas, klubos, dažādos pasākumos un vēl daudz kur citur, toties mēs nevaram būt pilnīgi pārliecināti, vai šim cilvēkam ir kādi slikti vai labi nodomi.

Hemma arī domā, ka tagad tā ir realitāte, daudzi cilvēki iepazīstas internetā. Viņa nevar teikt, ka tā ir slikta metode, jo tā tomēr ir viena no iespējām. Cilvēki atzīsts, ka arī tas ir veiksmes jautājums – vai atradīsi to, ko meklē.

Lai gan daļa cilvēku izmanto šo iepazīšanās portālu, ir arī tādi, kas to nelieto. Elizabetei nebija nekādas intereses to lejupielādēt, jo viņa domā, ka tas aizņem lieku laiku, ja cilvēks nebūs tāds, kādu tu esi iedomājies. Viņas paziņas un draugi lieto Tinderi, un viņu stāsti demotivēja, bet arī Elizabete zina tādus cilvēkus, kuri, pateicoties Tinderim, iepazinās, un ir attiecībās. 

Tā ir tāda ļoti liela laimes spēle

Liela daļa cilvēku domā, ka tā ir viena no populārākajām vietām, kur jaunieši iepazīstas, jo tā ir iespēja izvēlēties, un ir vieglāk un ātrāk veidot komunikāciju ar vairākiem cilvēkiem vienlaicīgi, lai saprastu, ar kuru no cilvēkiem veidojas stiprāka saikne. Ļoti būtiska ir pirmā tikšanās, kas atklāj cilvēka patieso būtību.

Tinderis padarīja iepazīšanos pieejamāku un ātrāku  var atrast un sākt komunicēt ar cilvēkiem no citām pilsētām vai pat valstīm. Cilvēkiem ir dažādi lietošanas mērķi, daži atrod kaut ko īpašu, pat ja vispirms nebija tādas vēlmes, daži nē. Ikvienam Tinder un citu iepazīšanos portālu lietotājam ir veidojusies sava pieredze un šie iepazīšanās portāli padarīja vieglāku iespēju satikt un iepazīt cilvēkus, kurus, varbūt, reālajā dzīvē varētu nesastapt.