Skip to main content

Karavīrs digitālajā vidē: ar nevainojamu stāju vai apšaubāmu tēlu?

raksti
Šodien un turpmāk publicēsim rakstus no Latvija vienīgā pētnieciskās žurnālistikas žurnāla Inquisitio. Pirmais raksts  - Karavīrs digitālajā vidē: ar nevainojamu stāju vai apšaubāmu tēlu? 

Apbrīnojam karavīra karjeru, jo sargāt savas valsts drošību – tas ir liels gods. Cieņu papildina dažādas privilēģijas un sociālās garantijas. Diemžēl, ieskatoties sociālo mediju vidē, var novērot, ka šīs profesijas pārstāvji neievēro ierobežojumus un aizliegumus. Noskaidrosim, kā sociālajos medijos Instagram un Facebook bezatbildīgi ievietota karavīra fotogrāfija, kurā redzams viņa ikdienas dienests, var radīt apdraudējumu Latvijai.

Formastērps uzliek pienākumus

Karavīriem, tāpat kā citu profesiju pārstāvjiem, patīk sociālajos medijos publicēt dažādus ierakstus par ikdienas gaitām un svarīgiem dzīves posmiem. Kā jebkuram cilvēkam, karavīriem patīk pilnvērtīgi dzīvot, atpūsties un moderni izskatīties, bet ne vienmēr tas viss ir apvienojams ar profesionālo militāro dienestu. Normatīvajos aktos paredzēti dažādi aizliegumi cilvēkiem, kuri atrodas militārajā dienestā, sākot ar to, ka viņiem ir aizliegts veikt politiskās darbības un organizēt streikus. Agrāk reglamentā bija punkts, ka karavīram aizliegts apvienot dienestu ar jebkuru citu darbu, taču jau vairākus gadus šis punkts ir dzēsts, ļaujot karavīram veikt jebkuru citu darbu, kas netraucē dienestu, protams, ar komandiera dotu atļauju.

Arī formastērps karavīram uzliek pienākumus, tam vienmēr ir jābūt tīram, bez redzamiem defektiem. Karavīram formastērpā aizliegts turēt abas rokas kabatās, uz ielām jāatturas no smēķēšanas, aizliegts nēsāt krelles vai ķēdītes. Vienīgais izņēmums – atļauts valkāt reliģiska rakstura piekariņus, bet tie nedrīkst būt redzami. Normatīvajos dokumentos nav minēts, ka karavīri nedrīkstētu lietot alkoholiskos dzērienus publiskās vietās, taču neoficiāli komandieri saviem padotajiem, kas valkā formastērpu, to neiesaka darīt.

WhatsApp Image 2019-01-18 at 3.44.31-OK.jpg

Svarīgs ir arī karavīru vizuālais izskats, ir pieņemami dažādi matu griezumi, kā arī matus var krāsot, taču neuzkrītošā, dabiskā tonī. Vīriešiem drīkst būt bārda un ūsas, tikai svarīgi, lai tā būtu kopta un ne pārāk gara. Protams, arī sievietēm jābūt sakārtotiem matiem, matu garumam jābūt tādam, lai tas netraucētu valkāt galvassegu. Atļauts lietot parūkas, taču to krāsai jāatbilst dabiskai matu krāsai. Sievietēm ir atļauts lietot kosmētiku neitrālos toņos, kā arī krāsot lūpas un lakot nagus. Karavīri var nēsāt ne vairāk kā divus gredzenus, kuri ir vienkārši pēc formas un izskata. Vīriešiem pie formastērpa aizliegts nēsāt auskarus, bet sievietēm tas ir atļauts. Armijā atklāta flirtēšana un mīlestības izrādīšana nav pieļaujama – to var darīt ārpus dienesta vietas un laika. Vienas ģimenes locekļi var dienēt vienā armijas vienībā, taču nedrīkst būt pakļauti viens otram. Aktīvi darboties sociālās tīklošanās platformās nav aizliegts nevienam, taču karavīriem ir svarīgi atcerēties, ka viņi reprezentē karavīra tēlu arī ārpus darba laika.

Tā mēs garlaikojamies

Ne Militārā dienesta iekārtas reglamentā, ne arī Militārā dienesta likumā nav punkta, kas liegtu karavīriem savos sociālo mediju profilos dalīties ar fotoattēliem, kuros redzama militārās bāzes teritorija un kaujas ekipējums. Tomēr ar iekšējo pavēli ir noteikts liegums sociālajos medijos publicēt kartes, plānus, ieroču glabāšanas vietas, rācijas, nakts redzamības ierīces un citu svarīgu informāciju. Publicējot kaut ko no uzskaitītā, tiek piemēroti disciplinārsodi, kuru izpildi regulē noteiktās kaujas grupas instruktors. Cik aktīvi sociālajos tīklos ir Latvijas armijas pārstāvji, un ar kādu informāciju viņi dalās? Vai tas kādā veidā var ietekmēt Latvijas valsts drošību? Ko par to saka kareivji un instruktori?

Izvēlējāmies pētīt šobrīd visaktīvāk izmantotos sociālos tīklus – Instagram un Facebook. Lai sašaurinātu un precizētu meklēšanas lauku, fotogrāfijas meklējām Instagram un Facebook meklētājā, sadaļā “places” pēc atslēgvārdiem “Ādažu militārā bāze” un “Ādažu militārais poligons”. Ļoti daudzas no fotogrāfijām bija civilo personu ievietotas, tāpēc rūpīgi izpētījām katra foto ievietotāja kontu, lai izvērtētu, kādā veidā tas ir vai nav saistīts ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS). Secinājām, ka ļoti daudzi bruņoto spēku pārstāvji ievieto bildes no poligona teritorijas, brīvi atrādot pielietotos ieročus un munīciju. Ievērojām, ka pie fotouzņēmumiem bieži tiek pievienoti arī komentāri, kuri ne vienmēr ir adekvāti un rada godu Latvijas armiju. Rodas jautājums – kādu tēlu par mūsu valsts armiju rada tās pārstāvji?

Attēls nr.5.jpg

NBS instruktoru viedoklis: noslēpumus izpaust nedrīkst!

NBS instruktors Nr. 1: “Iekšējā komandiera pavēlē noteikts, ka karavīriem ir aizliegts publicēt sociālajos medijos dažādas lietas no darba ikdienas, piemēram, kartes, plānus, munīciju, glābšanas vietas, kā arī sensitīvo ekipējumu, kurā ietilpst rācijas, nakts redzamības ierīces un citi rīki. Tas ir aizliegts, jo tāda informācija var tikt izmantota tam neparedzētiem nolūkiem. Lai sabiedrība redzētu detaļas no karavīra ikdienas un pasākumiem, ir izveidoti armijas oficiālie sociālie konti, kuros ir iespēja aplūkot arī tehniku. Diemžēl aizvien biežāk sastopamas situācijas, kad karavīri ceļ neslavu šai profesijai, publicējot nepiemērotas fotogrāfijas. Svarīgi, lai katrs karavīrs arī sociālajos medijos rāda priekšzīmīgu attieksmi, jo pēc viena indivīda var spriest par visu armiju kopumā. Ja šis noteikums netiek ievērots, tiek piemēroti disciplinārsodi un ar karavīru individuāli tiek pārrunāta konkrētā situācija.”

NBS instruktors Nr. 2: “Nē, konkrēta reglamenta nav, taču pavēlē noteikts, ka aizliegto lietu publicēšana sociālajos tīklos ir stingri aizliegta. Ja karavīrs publicē sensitīvu informāciju, tad liela iespēja, ka pie šādas informācijas piekļūs spiegi no citām valstīm, kuri šo informāciju var izmantot pret mums. Lai mazinātu pārkāpumu skaitu, katrs instruktors cenšas izsekot sava vada kareivju publikācijām sociālajos medijos.”

NBS Gaisa spēku instruktors: “Jā, Militārā dienesta iekārtas reglamentā, kā arī Militārā dienesta likumā nav konkrēta punkta, kurā noteikts, ar kādiem attēliem sociālajos medijos var dalīties kareivji. Tomēr iekšēji katra vada instruktori strikti iepazīstina savus padotos ar informāciju, kura ir Nacionālo bruņoto spēku noslēpums un kuru aizliegts jebkādā veidā nodot kādam citam. Ja tas noticis, rotas komandieris izlemj, kādu sodu par pārkāpumu saņemt. Reizēm tas ir tikai rājiens, uzrakstot paskaidrojumu, kāpēc veiktas neatļautas darbības, dažkārt tas ir naudas sods, bet citreiz pat izslēgšana no NBS sastāva. Reiz bija gadījums, kad viena kareive uzdevuma laikā bija nofotografējusi savus nagus kopā ar fonā redzamu plānu un ievietojusi savā sociālo mediju kontā. Pēc šī gadījuma viņa tika izslēgta no vienības personālsastāva ar neatgriezenisku iespēju dienestā atjaunoties. Šādas situācijas ir ļoti atkarīgas no vada instruktora, cik ļoti viņš iesaistās, uzraugot informāciju, ar kuru padotie dalās sociālajos medijos. Ikviens NBS pārstāvis jebkurā situācijā rada iespaidu par visu armiju, ne velti Militārā dienesta reglamentā noteikts, kādam ir jābūt karavīram.”

Kājnieku bataljona instruktors: “Sava vada karavīrus uzraugu ļoti strikti, vēroju arī viņu sociālajos medijos publicēto informāciju. Ja tajā redzu reglamenta pārkāpumu – neatbilstošu izskatu, necienīgu izturēšanos pret formu, NBS izsmiešanu, bildes ar alkoholiskajiem dzērieniem, uzreiz sodu atkarībā no izdarītā pārkāpuma. Sods ir vai nu rīta rosme – pieci apļi apkārt poligonam, vai piepumpēšanās. Pēc tādiem gadījumiem arī vienmēr norit pārrunas aci pret aci. Ir jāsaprot, ka šis darbs uzliek pienākumu pret valsti, pret savu padoto, pret sevi pašu. Protams, arī kareivjiem ir ļauts atpūsties savā brīvajā laikā, bet ir stingri noteikts, ka fotouzņēmumi ar alkoholiskajiem dzērieniem un citas izklaides nav vēlams atrādīt savos sociālo mediju ierakstos, jo viens no reglamenta punktiem ietver nevainojamu reputāciju. Runājot par foto ar ieročiem, bruņojums nav slēpjams, ir zināms, kāds ekipējums ir Latvijas armijas rīcībā. Vienīgais ierobežojums – attēlos nedrīkst parādīties speciālo uzdevumu vienību slepenie ieroči.”

Karavīru viedoklis: sociālajos medijos nedrīkstam sevi apkaunot!

Kājnieku bataljona kareivis: “Neesmu saņēmis sodu, bet aizrādījumu par necienīgu izturēšanos pret formastērpu gan. Apmācību laikā biju uzplēsis formastērpu. Grupas biedri pēc apmācību beigšanas izlēma kopīgi nofotografēties. Ne es, bet mani kolēģi bildes ievietoja sociālajos medijos. Rezultātā visi saņēmām aizrādījumu un pavēli foto izņemt. Kopš šīs reizes savos sociālajos medijos neievietoju nevienu bildi, kas kaut kādā veidā celtu neslavu Latvija armijai vai man personīgi, kā arī izvairos no iekļūšanas kādā savu kolēģu fotouzņēmumā.”

Gaisa spēku kareivis: “Bieži lieku bildes savā Instagram kontā. Ļoti daudzas no tām uzņemtas Ādažu militārajā poligonā, arī ar kaujas ieročiem un tankiem. Visiem ir zināms, ar kādiem ieročiem ir nodrošināta Latvija armija, kāpēc lai nevarētu publicēt to fotogrāfijas? Nekad neesmu saņēmis rājienu vai kādu bargāku sodu. Uzskatu, ka tas nekādā veidā neietekmē valsts drošību.”

Speciālo uzdevumu vienības kareivis: “Sociālajos medijos neesmu publicējis nevienu bildi, kas kādā veidā saistīta ar dienestu. Ne no apmācībām, ne poligona teritorijas, ne arī ar bruņojumu. Kad iestājos dienestā, instruktori ļoti skaidri paskaidroja, kādus pienākumus un atbildību uzliek darbs NBS. ”

Attēls nr. 4.jpg

Prātīgi, bez paranojas

Lai iegūtu neitrālas personas viedokli par konkrēto tematu, uzklausījām politikas zinātņu doktoru Māri Andžānu: “Ja tās ir fotogrāfijas ar ieročiem, kuru esamība Latvijas arsenālā ir vispārzināma, tad tur nekādu ļaunumu neredzu. Tātad par tādu esamību un lietošanas veidu labi zina arī potenciālie pretinieki un nevajadzētu ieslīgt nevajadzīgā paranojā. Jāsaskata pozitīvais faktors – valsts aizsardzības, bruņoto spēku un karavīra amata popularizēšana. Savukārt, ja sociālajos medijos tiek publicēta informācija ar specifiskiem ieročiem vai aprīkojumu, kuru esamība vai pielietošanas veids nav publiski zināms un tas potenciāliem pretiniekiem var atklāt iepriekš nezināmas lietas, piesardzība būtu jāievēro.”

Politikas zinātņu doktors ir pārliecināts: ja normatīvie akti tiek pārkāpti, tad par to neievērošanu jāsaņem sods, kāds tas ir noteikts. Viņaprāt, karavīra amats pieprasa būt izteikti likumpaklausīgam, solidāram un pieklājīgam.

Neapdraudēt to, kas ir patiess, “Gods kalpot Latvijai!”

Apkopojot karavīru, instruktoru un neitrālā eksperta viedokli, radās vairāki secinājumi. Ja publicētajās fotogrāfijās redzami Latvijas armijā pielietoti vispārzināmi ieroči, tas draudus nerada. Latvijas armijā darbojas arī speciāli sagatavoti karavīri, kuri apmācīti strādāt ar specializētu, sabiedrībai nezināmu tehniku. Šādi ieroči karavīriem pieejami tikai specvienībās, kurās stingri aizliegts atklāt arsenālā pieejamo aizsardzības tehniku. Instruktori, karavīri un politologs ir vienisprātis – ja sociālajos medijos tiek publicēti foto ar speciālo uzdevumu vienību aprīkojumu, tikai tādā gadījuma iespējams apspriest nopietnu draudu iespējamību. Par Latvijas armijas tēlu – tam ir jāatbilst normatīvajos aktos noteiktajam.

Izpētot ne tikai publicētos foto, bet arī tiem pievienotos komentārus, ne visi varētu atbilst sauklim “Gods kalpot Latvijai!”, daži no tiem Latvijas armiju vairāk pazemo, nekā godā. Visi aptaujātie atzina, ka arī viens armijas pārstāvis reprezentē visu aizsardzības institūciju, kas norāda – tēls ne vienmēr atbilst reglamentā noteiktajam. Raugoties nākotnē, iespējams, ir nepieciešams precizēt, kādu informāciju karavīri drīkst publicēt sociālajos medijos, lai neradītu apšaubāmu, neatbilstošu priekšstatu par Latvijas armiju.

Autores: Ieva Janelsiņa, Zane Bērica, Inquisito speciāli skalak.rsu.lv