Skip to main content

Faktu pārbaude: zobu balināšanas līdzeklis, kas izbalina pat visdzeltenākos zobus

raksti

Interneta dzīlēs nereti atrodami dažādi raksti par to, kā ar lētu līdzekļu palīdzību panākt sev vēlamu efektu. Interneta portāls Ideju kabata1 ir dalījies ar, viņuprāt, efektīvu līdzekli, kas “izbalinās pat visdzeltenākos zobus un novērsīs zobakmeni”. Raksta autors nav zināms, tomēr ir norādīts, ka informācija ņemta no portāla takprosto.cc.

Patrīcija Lielnora, Studentu medijs Skaļāk

titulbilde.jpg

Foto: Authority Dental, flickr.com

Interneta dzīlēs nereti atrodami dažādi raksti par to, kā ar lētu līdzekļu palīdzību panākt sev vēlamu efektu. Interneta portāls Ideju kabata ir dalījies ar, viņuprāt, efektīvu līdzekli, kas “izbalinās pat visdzeltenākos zobus un novērsīs zobakmeni”. Raksta autors nav zināms, tomēr ir norādīts, ka informācija ņemta no portāla takprosto.cc.

Turpinājumā veicu faktu pārbaudi publikācijā paustajai informācijai un vaicāju skaidrojumu sertificētai zobārstei, Rīgas Stradiņa Universitātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras docentei un pētniecei Ilzei Maldupai.

Kā norādīts interneta portālā Ideju kabata, līdzeklim nepieciešamās sastāvdaļas ir pieejamas praktiski ikvienam rokas stiepiena attālumā: lai veiktu zobu balināšanu un zobakmens novēršanu, ir vajadzīgs sāls, ūdens, ūdeņraža pārskābe, zobu birste, mutes skalojamais līdzeklis, glāze, zobu diegs un soda. Visas sastāvdaļas šķiet samērā nekaitīgas, ja vien tiek lietotas pareizi. Tomēr rakstā manāmas vairākas nepilnības.

Viena no galvenajām šī brīnumlīdzekļa komponentēm ir ūdeņraža pārskābe, bet, vai tā ir veselībai droša?

Speciāliste norāda, ka ūdeņraža peroksīds patiesi ir lietojams iekšķīgi. “Tīrot zobus un skalojot, produkta daudzums, ko norijam, ir tik neliels, ka to nevar uzskatīt par iekšķīgu lietošanu, bet gan lokālu.” Šo komentāru apstiprina arī Austrālijas zobārstniecības žurnālā2 publicētā informācija, proti, ūdeņraža pārskābes šķīdums ir pievienots arī mutes dobuma skalošanas līdzekļiem, kas atrodami lielveikalu plauktos.

Tomēr Ilze Maldupa norāda, ka ūdeņraža pārskābes skalojums var negatīvi iespaidot mutes mikrofloru; tiek radīta nedabiska vide, kurā normālās mutes baktērijas var iet bojā, tā radot vietu patogēnajām baktērijām vai sēnītēm. Mikrobioma izmaiņas saistāmas ar slimību attīstību, līdz ar to šādu skalojumu lietošana nav rekomendējama.

Ūdeņraža pārskābes skalojums var negatīvi iespaidot mutes mikrofloru.

Austrālijas zobārstniecības žurnālā minēts, ka ilgstoša līdzekļa izmantošana tāpat var izraisīt mutes dobuma gļotādas kairinājumu ar dedzinošu sajūtu un čūlu. To pašu norāda arī Maldupa, skaidrojot, ka abrazīvā dzeramā soda, kas ir vēl viena šī brīnumlīdzekļa sastāvdaļa, berzē zoba emalju, tā kļūst plānāka, vietām pat atsedzot zem emaljas esošo jutīgo zoba daļu – dentīnu. Šāda līdzekļa lietošana var radīt pretēju efektu - zobi kļūst nevis baltāki, bet gan dzeltenāki.

Kā vēl vienu iemeslu pastiprinātam zobu jutīgumam zobārste norāda agresīvu tīrīšanu, kas kairina smaganas. “Tās atkāpjas no zoba, atsedzot zoba kakliņu, kas klāts ar plānāku emalju vai vispār nav klāts ar emalju, tātad tiek atsegts zoba dentīns, kurā ir nervu gali, kas izjūt aukstu, karstu un saldu kairinājumu.”

Zobārste pievērš uzmanību tam, ka pie līdzekļa norādītajām sastāvdaļām nav minēts fluorīds, kas vienīgais spēj aizkavēt zobu emaljas demineralizāciju skābas vides apstākļos. Zobu tīrīšanas galvenais uzdevums ir regulāri nogādāt pie zobiem fluorīda jonus.

“Tīrot zobus ar līdzekli, kurā nav fluorīds, cilvēks paaugstina savu kariesa risku par 25%,” atzīst Maldupa.

Portāla Ideju kabata raksta ieteikumi var ne tikai izrādīties neefektīvi, bet pat radīt vēl lielākas problēmas indivīda zobu veselībai. Ikviens pirms jebkāda līdzekļa izmantošanas ir aicināts konsultēties ar ārstu par tā nepieciešamību, iespējamām blaknēm un nelabvēlīgo ietekmi.


 

[1] Šis līdzeklis izbalinās pat visdzeltenākos zobus un novērsīs zobakmeni! Ideju Kabata. https://idejukabata.lv/sis-lidzeklis-izbalinas-pat-visdzeltenakos-zobus-un-noversis-zobakmeni/28271/2 [sk.2.08.2021.].

[2] Walsh, Laurence J. 2000. Safety issues relating to the use of hydrogen peroxide in dentistry. Australian Dental Journal. Iegūts no: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/j.1834-7819.2000.tb00261.x [sk.2.08.2021.].