Skip to main content

Ēdienreize | Instalācija

raksti

sm.png

Teju ikviena sieviete ir piedzīvojusi brīžus, kas saistīti ar kādu no vardarbības veidiem. Uz ielas, skolā, darba vietā vai mājās. Vairumā gadījumu sievietes par to neziņo policijai un nerunā skaļi. Šobrīd realitāte ir tāda - vardarbība pret sievietēm sabiedrībā netiek uztverta kā noziegums. Par to runāt skaļi ir apkaunojuši, jo nereti var dzirdēt frāzes : ”Bet, ko tu izdarīji, lai tevi nesistu?” vai Tu nesaproti, viņš rūpējas!”.

Latvijā 2020. gadā bija reģistrētas 137 no seksuālās vardarbības cietušas sievietes. Statistikā iekļauti tikai reģistrētie gadījumi, bet patiesais seksuālās vardarbības upuru skaits ir augstāks. Pēdējo piecu gadu laikā 8 % sieviešu Latvijā ir pieredzējušas fizisku vardarbību, (vairāk nekā 80 tūkstoši sieviešu) un 36 % emocionālu vardarbību, ( vairāk nekā 360 tūkstoši sieviešu). [1]

Tu neesi spējīga strādāt normālu darbu!”, Tev ir pārāk resnas ciskas!” vai simtiem citu frāžu, ko sievietes katru dienu dzird un uztver par normu. Šajos vārdos uz šķīvjiem ir atspoguļota vardarbība. Vēlme izstāstīt sieviešu stāstus, kuras ir cietušas no fiziskas, emocionālas, seksuālas vai ekonomiskas vardarbības. Katrs stāsts ir svarīgs, un sabiedrībai to ir jāierauga.

Šķīvji ir trauks, kas mūsu maltītes padara vieglākas un skaistākas. Trauki ir mūsu ikdiena. Tāpat arī sievietēm, kas cieš no vardarbības tā jau ir tapusi par ikdienu. Katru dienu sāpju pilni vārdi, zilumi vai ierobežojumi tiek norīti un pārtop par ierasto maltīti. Vardarbība kļūst pašsaprotama, vai vēl ļaunāk - sievietes uzskata, ka ir to pelnījušas.

No 14.03.2022. instalācija “Ēdienreize” ir apskatāma Tallinas ielas kvartālā.

 

Kur meklēt palīdzību?

Ja tu ciet no vardarbības un tev nepieciešams atbalsts, tad to vari saņemt savai dzīvesvietai tuvākajā pašvaldības sociālajā dienestā vai biedrībā "Centrs MARTA".

https://marta.lv/lv/: Centrā MARTA sniedz profesionālus sociālos, juridiskos, psiholoģiskos pakalpojumus vardarbībā un cilvēku tirdzniecībā cietušām pieaugušām personām, nodrošina palīdzību sievietēm un viņu bērniem, kuri atrodas ievainojamās dzīves situācijās. 

https://www.cietusajiem.lv/lv/: Vai var zvanīt uz informatīvo tālruni 116006 un tev palīdzēs saprast, kur tieši meklēt informāciju. Var arī sazināties rakstiski, lapas labajā pusē ir iespēja uzsākt saraksti ar konsultantu. 

Atceries, Tu neesi viena! Tev var palīdzēt!

Ziedot : https://bank.paysera.com/popup/pay/pick_payment_email

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankaskopienas iniciatīva aicina ziedot sievietēm un viņu bērniem, kas atrodas ievainojamā situācijā, piedzīvojot visa veida vardarbību.

Ziedojot ERAB Kopienas iniciatīvas projekta ietvaros katrs ziedotais eiro tiks dubultots.

Instalācija ir izveidota kā Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmas "Multimediju komunikācija" studentes Madaras Ivertas bakalaura darbs