Skip to main content

Grafiti māksliniece: Šīs mākslas nākotne Latvijā ir spoža

raksti

Sindija Kļaviņa jeb "SKart" ir latviešu māksliniece, kura ir iespaidīgo sienas gleznojumu Rīgā, Daugavpils/Ģertrūdes ielu gājēju tunelī autore. Tas ir Sindijas otrais lielākais grafiti mākslas darbs Latvijā.

- Kādēļ pievērsies grafiti mākslai?

- Grafiti jeb sienu apgleznošanas mākslai es nepievērsos, tā teikt, apzināti. Interese par šo tēmu man, protams, bijusi liela vienmēr un bērnībā apzīmēju visas sienas, kas vien bija pieejamas. Tā nopietni tam pieķēros un sāku izkopt savu sienas apgleznošanas tehniku, dzīvojot Spānijā, kad nāca pirmie nopietnie piedāvājumi un iespējas gleznot sienas gan interjeros, gan eksterjeros. Tur nodzīvoto deviņu gadu laikā tapa vairāki lielformāta darbi, kas tolaik pašai bija liels atklājums uz jaunu pasauli, ko izzinu joprojām…

21FA0A6A-6DC3-42B6-A256-7A74C41B17ED-984-000000A1E6D5DC67.jpg
67634039-8F9F-4238-874D-7A9245767D0E-984-000000A1DD61B310.jpg
708D002D-CC08-4C42-8A12-A3088F05A841-984-000000A1EF76517D.jpg

 - Kādēļ izlēmi veidot zīmējumus Daugavpils/Ģertrūdes ielu gājēju tunelī?

- Maskavas forštates tuneļa zīmējuma motīvi ienāca prātā, analizējot un domājot par Maskačkas slavu – tā ir visnotaļ pelta un zākāta. Tāpēc es savā prātā, un, protams, vēlāk saskaņojot savas idejas arī ar izpilddirekciju, nolēmu, ka vēlos šos uzskatus par Maskavas forštati mainīt un celt, nu vismaz mēģināt to izdarīt caur gleznojumu un "Astro’n’out" dziesmas vārdiem – izcelt šā rajona pērles arhitektūras ziņā un likt cilvēkiem aizdomāties, lasot dziesmas vārdus. Dekoratīvajam fonam izmantoju Rīgas un Maskavas forštates kartes (daļēji abstraktā formā).

- Ko tavā dzīvē nozīmē grafiti?

- Cenšos savā dzīvē piešķirt nozīmi visam, ko daru - lai mana māksla, kaut ko arī stāsta, ne tikai vizuāli pievilcīgi izskatās. Protams, situācijas, darbi, un cilvēku vēlmes ir dažādas, bet viens no maniem galvenajiem mērķiem ir censties citus iedvesmot - caur tekstiem, motīviem un citiem gleznojumu aspektiem. Manā dzīvē sienu apgleznošana/grafiti nozīmē daudz un cenšos nepārtraukti attīstīties šajā jomā.

-Kā tu raugies uz grafiti kultūru Rīgā?

- Uz grafiti kultūru raugos visnotaļ pozitīvi un redzu, ka kopumā notiek izaugsme šajā jomā - tiek atstāti ne tikai ar baloniņu uzpūsti paraksti, bet mākslinieki tiešām iedziļinās tajā, ko dara un attēlo. Jāatzīst, šī joma nav no tām vienkāršākajām un ir garš ceļš ejams, lai iemācītos katrs sev atbilstošas tehnikas un tiktu galā ar milzīgajiem formātiem, kaut vai tīri tehniski augstā izpildījumā. Bet šī tēma ir gara un plaša, ko grūti aprakstīt pāris teikumos. Otrkārt, kurus mēs tieši definējam kā grafiti māksliniekus un kurus nē? Tas arī ir apspriežams jautājums, jo baloniņu paņemt rokā un uzspiest pirkstu vai paņemt otu un krāsu mākam taču mēs visi, vai ne tā? Bet, tā teikt, kolēģus, kuri savu darbu uztver nopietni un atbildīgi, es visnotaļ cienu un apbrīnoju.

-Vai plāno veidot jaunus mākslas darbus? Ja jā, tad, kur un kādus?

-Veidot jaunus mākslas darbus es plānoju nepārtraukti un izaicinu sevi regulāri- daži no tiem jau ir skiču un ideju veidošanas procesā. Konkrētāk šobrīd neaprakstīšu, lai saglabājas pārsteiguma moments. 

- Kāda ir grafiti nākotne Latvijā?

- Grafiti/sienu apgleznošanas mākslas nākotne Rīgā un Latvijā, manuprāt, ir spoža. Redzu un uz savas ādas piedzīvoju, ka arī valsts iestādes kļūst arvien pretim nākošākas, jo, es domāju, arī viņi apzinās, ka caur mākslu ir iespējams daudz ko pateikt un pasauli mums apkārt padarīt pievilcīgāku un iedvesmojošāku. Protams, mākslinieku pienākums ir būt kvalitatīviem un atbildīgiem savā darbā, jo tikai tas veicinās progresu, attīstību un cieņu. Daudziem grafiti māksliniekiem kā pašmērķis ir darboties nelegāli, es to nekritizēju, bet tajā pašā laikā arī neatbalstu, jo, manuprāt, tas arī ir iemesls, kādēļ grafiti mākslai piemīt tāda tumsnēja slava. Labi, tas ir stilīgi, bet kam vajadzīgas problēmas? Drīzāk varētu censties veicināt ielu mākslas atbalstīšanu un iespēju arvien vairāk talantīgiem māksliniekiem izpausties, jo ne visiem ir vēlme darīt to nelegālā veidā.

- Kurš ir tavs mīļākais grafiti darbs Latvijā?

- Es cienu un novērtēju visus mākslinieku darbus, jo katram ir savs skatījums uz lietām, izpratne un izpildījums tehniskā ziņā- tieši tāpēc arī esam interesanti katrs pats par sevi un savos darbos. Protams, jāpiemin noslēpumainais KIWIE, kas ielu mākslā darbojas jau ļoti sen un ir plaši pazīstams jau neskaitāmās citās valstīs un kontinentos – šā mākslinieka kvalitāte ir apbrīnojama, lielie darbu formāti, iespaidīgi un aizraujoši sižeti.

Autors: Bruno Pērkons