Skip to main content

Kontroversiāls stāsts - Latviešu karavīri digitālajā vidē

raksti

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 9.aprīlī atklāja jau 5.numuru žurnālam “Inquisitio”, kas ir vienīgais pētnieciskās žurnālistikas žurnāls Latvijā un ko izstrādāja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Komunikācijas fakultātes žurnālistikas 3. kursa studentes. Vienu no interesantākajiem, kā arī diskutablākajiem rakstiem žurnālā rakstīja 3.kursa studentes – Zane Bērica (pirmajā attēlā) un Ieva Janelsiņa.

untitled-11.jpg
Zane Bērica

“Apbrīnojam karavīra karjeru, jo sargāt savas valsts drošību – tas ir liels gods. Cieņu papildina dažādas privilēģijas un sociālās garantijas. Diemžēl, ieskatoties sociālo mediju vidē, var novērot, ka šīs profesijas pārstāvji neievēro ierobežojumus un aizliegumus [..]”. Rakstā ir stāstīts par to kā Latvijas karavīri seko modernajām tendencēm, izmanto sociālos tīklus, un izrāda tajos militārā dienesta ikdienu, jo karavīrs ir viena no tām profesijām, kura reprezentē tēlu arī ārpus sava darba laika. Šāda ideja autorēm radās spontāni, nekas tāds medijos vel nav bijis atspoguļots un autorēm šķita, ka tēma ir ļoti aktuāla. “Šī tēma man ir tuva, jo mans draugs ir karavīrs, ir interesanti novērot aktivitātes medijos ne tikai no draudzenes lomas, bet arī no žurnālistes lomas,” izsakās Zane.

Kā izrādās šādu informāciju un bildes atrast ir pavisam vienkārši, jo tas ir publiski pieejams, atliek vien tikai pareizi meklēt. Šāda rīcība kaut kādā ziņā tiek kontrolēta no instruktoru puses, kas ir atvieglojums, ka šāda nepiedienīga situācija tomēr tiek pārraudzīta un arī sodīta. “Ar Ievu esam saņēmušas informāciju, ka karavīru nodaļu instruktori aizvien biežāk pamana šādas (sensitīvas) bildes medijos, par to arī runā ar pašiem karavīriem un tie saņem sodu”. Autores atgādina, ka sociālie tīkli nebeidz attīstīties, tie piedāvā neskaitāmi daudz un dažādas iespējas un veidus kā saņemt un nodot informāciju, komunicēt. Katrs šo tīklu izmanto savām vajadzībām, kuras katram ir atšķirīgas. Katrs sociālajos medijos veido savu tēlu, dažreiz tas neatbilst “īstās’ dzīves tēlam, bet tas ir katra paša ziņā, kā sevi pasniegt un, kādu iespaidu radīt citiem. Savukārt runājot par viltus ziņām – tās medijos parādās aizvien biežāk, tāpēc svarīgi, lai sabiedrība prot tās atšķirt no patiesas informācijas.

Ir laiks aizdomāties par to ko var nodarīt sociālie tīkli un tajos pieejamā informācija. Vairāk var izlasīt žurnālā “Inquisitio”. Jaunāko numuru iespējams saņemt RSU Informācijas centrā, Dzirciema ielā 16.

Papildus informācija:, Rīgas Stradiņu universitāte, Komunikācijas studiju katedra, +371 67409183, kfkoatrsu[pnkts]lv

Autore: Dana Pavītola