„From Scratch” – seriāls, kas sabojās tavu dzīvi
Pērn oktobrī straumēšanas platforma Netflix laida klajā seriālu „From Scratch”, kas pirmajā acu uzmetienā šķietami atgādina romantisko komēdiju „Zem Toskānas Saules”. Tomēr šāds apgalvojums nevarētu būt vēl tālāk no patiesības – vairāk par Itāliju nekā kopīga tur nav. Bet, iesākot skatīties seriālu, to es vēl nezināju. Patiesi gaidīju vieglu seriālu par aizrautīgu romānu Itālijā. Lieki teikt, ka manas ekspektācijas tika sagrautas. Pamatīgi. Bet sāksim no sākuma – kā vispār nonācu līdz seriālam „From Scratch”. Neilgi pirms tam biju izlasījusi Hanjas Janagiharas grāmatu „Mazliet dzīvības” – tik sasodīti sāpīgu, ka nebiju pietiekami atkopusies, lai ķertos klāt kādai citai grāmatai. Tādēļ nākamais loģiskais solis bija atrast jaunu seriālu, kas kaut uz brīdi novērsīs uzmanību un ļaus sagremot sāpi, ko atstāja grāmata. Tālu nebija jāmeklē, jo kāda draudzene ieteica noskatīties „From Scratch”. Būs ļoti labs, viņa teica. Taisnība jau bija, tikai viņa izlaida faktu, ka seriāls atkal no jauna salauzīs manu sirdi. Izrādās, ka seriāls „From Scratch” apvienojumā ar grāmatu „Mazliet dzīvības” nav visai labs emociju kokteilis – mājās atkārtot neiesaku. Tagad atskatoties, liekas muļķīgi, ka vispirms neizdomāju izlasīt seriāla aprakstu vai noskatīties treileri. Nu jau nožēlai ir par vēlu.
Kate Katrīne Kalniņa, Studentu medijs Skaļāk
Publicitātes foto
Tie, kas jau ir redzējuši zina, bet tie, kas vēl tikai redzēs, uzzinās kādu emociju gammu piedāvā „From Scratch”. Ja vēl neesi noskatījies seriālu, lūdzu, apstājies šeit un atgriezies, kad būsi to redzējis. Uzreiz brīdinu, ka nebūs viegla skatāmviela, taču tā vērta gan. Turklāt seriāla nozīmi bagātīgi papildina fakts, ka tas ir balstīts uz patiesiem notikumiem. Precīzāk, uz Tembijas Lokas grāmatu „From Scratch: A Memoir of Love, Sicily, and Finding Home”, kas balstīta uz viņas pašas dzīvi. Gluži kā Eimija (Zoja Saldanja) seriālā, arī Tembija devās apmaiņas programmā uz Itāliju, kur burtiski saskrējās ar itāļu šefpavāru Rosario jeb Saro, kuru seriālā dēvē par Lino (Eudženio Mastrandrea). Daudzas detaļas seriālā, protams, atšķiras no reālajiem notikumiem, taču stāsts joprojām sevī glabā galvenos atslēgas punktus.
Mīlestība nenomirst
Jau no paša sākuma Lino un Eimijas attiecības nešķita visai pārliecinošas. Viņa bija amerikāniete, kura pretēji tēva Heršela (Kīts Deivids) vēlmēm negribēja atgriezties juridiskajā augstskolā, bet gan kļūt par mākslinieci. Viņš – vienkāršs itāļu puisis, kurš, sekojot savai aizrautībai pret kulināriju, bija zaudējis tēva Džakomo (Paride Benassai) cieņu un mīlestību. Lino nekad nebija spēris savu kāju ārpus Itālijas, bet Eimijas dēļ viņš bija gatavs ziedot savu ilgi loloto karjeru un restorānu, dodoties viņai līdzi uz Ameriku. Brīžiem likās, ka nu tūlīt, tūlīt būs beigas – viņš atgriezīsies Itālijā, bet viņa – juridiskajā augstskolā. Kad abi iemīlējās, spēlē iesaistījās ne tikai ģimenes, bet arī kultūras atšķirības un sociālās ekspektācijas – viņi nāca no pārāk dažādām pasaulēm un tādēļ nesaderēja kopā. Pēc visām paražām Lino bija jāaprec sieviete no savas kārtas, proti, sicīliete un katoliete, bet Eimija bija tumšādaina amerikāniete ar „nepareizo” ticību. Tomēr abi viens otram un arī visiem pārējiem pierādīja pretējo. Un tas tikai lieku reizi piemeta pagali Džakomo dusmām. Šo par rasismu īsti nevarētu nosaukt, jo Eimija kā cilvēks Lino ģimenei nekad nebija problēma. Šķiet, ka vislabāk tam atbilstu apzīmējums „absurdas idejas par tradīcijām no tumšajiem laikiem”. Lieki teikt, ka kāzās no Lino ģimenes nebija ne smakas, kas, protams, Eimijas ģimenei radīja dažādus jautājumus – arī viņi uz šo situāciju neraudzījās visai saprotoši. Lai nu kā, pēc kāzām šķita, ka viss nu sāks virzīties uz labo pusi. Taču abu spožos nākotnes plānus pēkšņi sagrāva slimība. Lino atklāja vēzi.
Tembija un Saro savā kāzu dienā. Publicitātes foto
Lai arī cik slikti tas nebūtu, tieši Lino slimība pēc vairākiem atšķirtības gadiem saveda kopā viņa ģimeni. Arī Eimijas ģimene sniedza milzīgu atbalstu šajā krīzē. Taču nekas no tā nemainīja skarbo realitāti. Lino slimība abiem iemācīja, cik trausls un īpašs ir katrs kopā pavadītais mirklis, katra iespēja, kas viņiem ir dota, stingri jātver ar abām rokām. Tieši tāpēc, kad Lino atveseļojās, abi adoptēja meitiņu. Un lai arī viņu dzīve vairs nebija tāda kā agrāk, tā tomēr beidzot atgādināja dzīvi. Gadi ritēja, arī problēmas bija nākušas un gājušas, bet dienas beigās viņi bija laimīga ģimene, jo viņi bija viens otram. Līdz brīdim, kad vēzis atgriezās. Šoreiz likmes bija daudz augstākas – viņiem bija maza meita. Lai kā arī neviens to negribēja pieņemt, Lino pamazām izdzisa visu acu priekšā. Nekas vairs nebija līdzams. Visi tie gadi, kurus Eimija un Lino pavadīja cīnoties par savu mīlestību un arī par Lino dzīvību, nu bija izkaisīti vējā.
Publicitātes foto
Los Angeles Times „From Scratch” nodēvējis par „dārgu, labi uzrakstītu un ļoti garu Lifetime/Hallmark filmu.”1 Es tam pat varētu daļēji piekrist, jo reizēm mīlestības tur bija neaudz par daudz. Tomēr man seriālu tik īpašu padarīja tieši Lino nāves atspoguļojums. Tas, kā seriāls it kā pamazām sagatavo skatītāju viņa nāvei, taču reizē neļauj to pieņemt, liekot cerēt uz brīnumu līdz pat pašām beigām. Kad pienāk izšķirošais brīdis, šķiet, ka tās ir mūsu beigas, sāpes un sagrautās cerības, nevis tēlu, kas uz mums nolūkojas otrpus ekrānam. Tieši tāda vara piemīt „From Scratch”. Taču tas nav vienīgais aspekts, kas padara seriālu īpašu. Kā vēsta Variety: „Režisore Enzinga Stjuarte velta laiku, lai izceltu gan skaistumu, gan rūgtenos brīžus. Stjuarte uzsver jutekliskumu un rūpību, kas piemīt visiem redzamajiem ēdieniem, īpaši, ja tos gatavojis Lino. Ēdiens ir viņa mīlestības valoda.”2 Savukārt, Elle raksta, ka režisore „sniedz aizkustinošu priekšnesumu, kas atceļ vecos stereotipus par melnādainu sievieti kā spēcīgu un tā vietā attēlo melnādainas sievietes kā sarežģītas un niansētas būtnes, kas cīnās ar ģimenes traumām un pārdzīvo zaudējumus, vienlaikus atrodot gaismu tumšākajās dienās.”3
Los Angeles Times „From Scratch” nodēvējis par „dārgu, labi uzrakstītu un ļoti garu Lifetime/Hallmark filmu.”1
Īstā Eimija jeb grāmatas autore Tembija pēc vīra nāves Sicīlijā pavadīja trīs vasaras, „kas, pēc viņas teiktā, palīdzēja tikt galā ar milzīgajām bēdām, ko viņa juta pēc Saro zaudēšanas, skaidrojot, ka atrašanās laukos pastāvīgi atgādināja, ka viņa joprojām dzīvo,” vēsta Daily Mail.4 Dažus gadus pēc Saro nāves, Tembija no jauna iemīlējās kādā vīrietī, un, „neskatoties uz to, ka Saro ģimene sākumā neatbalstīja šīs attiecības, tagad Tembija ar viņiem ir tuva.”4 Interesanti, ka arī Eimijas atveidotāja Zoja Saldanja īstajā dzīvē ir precējusies ar itāli. Liels paldies pienākas arī aktrisei Rīzai Viterspūnai, kuras grāmatu kluba dēļ „From Scratch: A Memoir of Love, Sicily, and Finding Home” kļuva tik populāra, ka nekas cits neatlika kā vien uzņemt seriālu. „From Scratch” kā grāmatas vākos, tā uz ekrāniem ir pašas Tembijas nopelns – viņa kopā ar māsu Atiku (seriālā Zora) izveidoja šo stāstu visā tā pilnībā.
Tembija un Saro ar meitu. Publicitātes foto
Grāmata vai seriāls?
Nedaudz parunāsim arī par atšķirībām grāmatā un seriālā. Atdzīšos, ka pati grāmatu lasījusi neesmu. Vēl neesmu. Taču interneta dzīles nekad nepieviļ – jāsaka, ka milzīgu izmaiņu tur nav. Viens ir tas, ka seriālā varoņiem ir mainīti vārdi. Iespējams, ka tas darīts, lai kaut kā nošķirtu seriālu un dotu tam pašam savu unikālu dzīvi. Kā raksta Collider: „Vēl viena būtiska atšķirība ir tā, ka grāmatā pāris nolemj doties uz Sicīliju, kad Lino māsai piedzimst bērns. Netflix adaptācijā abi upurē savu sapņiem līdzīgo medusmēneša galamērķi, lai apmeklētu Aliminusu, kur viņi cer redzēt Lino māsu un māti.”5 Protams, ir arī vēl pa kādai nelielai izmaiņai, taču tās ieviestas, galvenokārt, lai padarītu seriālu interesantāku tiem, kas lasījuši grāmatu.
Vienīgais, kur seriālā varētu manāmi piekasīties, ir aktieru vecums. Uzreiz šķita apšaubāmi, ka Eimija varētu būt jauna studente, kurai pie kājām ir visa pasaule. Tas, ka mainoties gadam kalendārā, mainās arī aktieru matu sakārtojumi, diži nepalīdzēja, jo sejas visur izskatījās vienādi. Tomēr nezinu, vai būtu bijis daudz labāk, ja tiktu paņemti jaunāki aktieri, kas spēlētu abus mīlniekus jaunības dienās skraidām pa Itālijas ielām. Ir patīkami, ka visu laiku redzi vienas un tās pašas ierastās sejas, nelauzot galvu par to, kas tas tāds un no kurienes uzradās.
„Neskaties „From Scratch”, tas sabojās tavu dzīvi.”
Ja man būtu jāraksturo „From Scratch” trijos vārdos, es teiktu, ka tā bija pamatīga emocionālā turbulence. Te var gan pasmieties un papriecāties, gan kārtīgi paraudāt. Nezinu, kā Tembija pēc tik smaga zaudējuma spēja atgriezties dzīvē, turklāt vēl sarakstīt grāmatu uz izveidot seriālu par to. Kā raksta Daily Mail, „sociālās tīklošanas vietnē „Twitter” kāds brīdināja: „Neskaties „From Scratch”, tas sabojās tavu dzīvi.””4 Es tomēr teikšu, pabojā vien savu dzīvi un noskaties to! Lai mazliet izlīdzinātu situāciju, nākamajā reizē parunāsim par kaut ko daudz priecīgāku – seriālu „Gilmore Girls”.
2 https://variety.com/2022/tv/news/from-scratch-review-netflix-1235410165/
3 https://www.elle.com/culture/movies-tv/a42070671/from-scratch-review-essay/
5 https://collider.com/from-scratch-differences-between-memoir-netflix-show/