Skip to main content

Šis ir stāsts par „The Fresh Prince of Bel-Air”!

recenzijas
viedokļi
raksti
Spoiler alert: raksts satur aprakstošas detaļas par seriālu!
Grāmatas, mūzika, filmas un seriāli – man patīk viss, kas kaut uz brīdi ļauj aizmirst par realitāti un reizēm pat iejusties cita ādā. Bet ne visu var izlasīt, noklausīties un noskatīties, tāpēc es turpmāk pārņemšu seriālu lauciņu un dalīšos ar visu labo un ne tik labo, ko esmu redzējusi!

Pat neatceros, kā uzzināju par seriālu „The Fresh Prince of Bel-Air”. Šķiet, ka pirms vairākiem gadiem to ieteica kāds paziņa, taču neesmu droša. Katrā ziņā galvenais ir tas, ka beigu beigās to noskatījos. Trīsreiz. Un ticu, ka pienāks arī ceturtā un piektā reize, jo tieši tik labs ir šis seriāls. To noteikti nevar nodēvēt par kinematogrāfijas šedevru, taču tas noteikti ir viens no izcilākajiem tā saucamajiem comfort shows – seriāls, pie kura atgriezties atkal un atkal, kad dzīvē kaut kas nomāc. Turklāt man vienmēr ir paticis aktieris Vils Smits (pilnajā vārdā Vilards Karols Smits II)  – „The Fresh Prince of Bel-Air” galvenais varonis, kurš seriālā daļēji atveido pats sevi.

Kate Katrīne Kalniņa, Studentu medijs Skaļāk

TFOBA.jpg

Publicitātes foto

„The Fresh Prince of Bel-Air” ir 90. gadu amerikāņu komēdijseriāls, kas vēsta par puisi, – Vilu Smitu – kurš no skarbajām Rietumfiladelfijas ielām pārceļas uz dzīvi smalkajā Belērā. Pēc Vila incidenta ar rajona skarabjām puikām, viņa māte Viola (Verne Vatsone) nolemj sūtīt vienīgo dēlu pie savas pārtikušās māsas Vivienas (Dženeta Hūberte/Dafne Maksvela Rīda) un viņas ģimenes labākas izglītības un dzīves meklējumos. Kopā ar tanti Vivienu, onkuli Filu (Džeims Eiverijs), māsīcām Ešliju (Tatjana Ali) un Hilariju (Karīna Pārsone), brālēniem Karltonu (Alfonso Ribeiro) un Nikiju (Ros Baglijs), sulaini Džefriju (Džozefs Marsels) un daudziem, daudziem citiem Vils apgūst dažādas dzīves mācības un gudrības, mācās sadzīvot ar rasu un sociālo klašu atšķirībām un netaisnībām, kas pastāv starp tām, absolvē vidusskolu, iestājas koledžā, izmēģina dažādas darbavietas, vienmēr iekuļas nepatikšanās, bet galvenokārt iepriecina ar savām asprātībām un sasilda skatītāju sirdis.

Kur beidzas realitāte un sākas seriāls?

Manuprāt, trauslā robeža starp reālo pasauli un seriāla scenāriju ir viens no aspektiem, kas padara „The Fresh Prince of Bel-Air” tik īpašu un īstu. Seriāls ļauj vienam apgūt, citam atcerēties 90. gadu burvību pilnā spozmē, jo tas risinās reālajā laikā (no 1990. gada līdz 1996. gadam) un tiek minētas tā laika aktualitātes. Vēl viens aspekts ir pats galvenais varonis, kurš dala vienu un to pašu vārdu ar savu atveidotāju, jo kā jau iepriekš minēju, Vils seriālā daļēji atveido pats sevi – nācis no vienkāršas ģimenes un uzaudzis Rietumfiladelfijā. Var droši teikt, ka Smits izveidoja seriāla galveno tēlu pēc paša rakstura un harismas. Reālais un „The Fresh Prince of Bel-Air” Vils sapinas kopā tik ļoti, ka brīžiem nevar saprast vai viņš tēlo, vai vienkārši tāds ir. Turklāt tieši „The Fresh Prince of Bel-Air” bija Smita pirmais darbs uz ekrāniem, kas pavēra viņam durvis uz slavu.

Reālais un „The Fresh Prince of Bel-Air” Vils sapinas kopā tik ļoti, ka brīžiem nevar saprast vai viņš tēlo, vai vienkārši tāds ir.

Vairāk nekā tikai seriāls

„The Fresh Prince of Bel-Air” ir viens no spilgtākajiem piemēriem, kad seriāls pāraug televīzijas ekrānus un sniedzas daudz dziļāk cilvēku dzīvēs. Kā raksta Entertainment Weekly: „Ja kādreiz esi dzirdējis sešus vārdus „In West Philadelphia, born and raised (Rietumfiladelfijā dzimis un audzis)”, tad noteikti zini arī pārējos 344 vārdus, kas tiem seko.”1 Un patiesi! Seriāla tituldziesma ir neticami lipīga. Ne velti tā atrada un ieņēma savu vietu tā laika pop dziesmu topos. Neticami, bet Vils Smits un DJ Jazzy Jeff (īstajā vārdā Džefrijs Alens Tovns, kurš seriālā atveido Džezu) dziesmu sarakstīja vien 15 minūšu laikā. Taču „The Fresh Prince of Bel-Air” atstāja savu un visai paliekošu nospiedumu ne tikai mūzikā, bet arī modē un sabiedrības uzvedībā. Kā raksta The Guardian, seriāls „atnesa jaunu stila avangardu. Tajā pašā gadā, kad „The Word” (Apvienotās Karalistes sarunu šovs) un „The Mary Whitehouse Experience” (britu stand-up komēdija) mainīja popkultūras diētu, „The Fresh Prince of Bel-Air” ļāva auditorijai sagremot hiphopa kultūru gan kā neapdraudošu koncepciju, gan kā drosmīgu jaunu vizuālo identitāti.”2

Kā raksta Entertainment Weekly: „Ja kādreiz esi dzirdējis sešus vārdus „In West Philadelphia, born and raised (Rietumfiladelfijā dzimis un audzis)”, tad noteikti zini arī pārējos 344 vārdus, kas tiem seko.”1

Publicitātes video

Neticami, bet Vils Smits un DJ Jazzy Jeff (īstajā vārdā Džefrijs Alens Tovns, kurš seriālā atveido Džezu) dziesmu sarakstīja vien 15 minūšu laikā.

Turklāt seriāla mīļotāji noteikti zina, ka arī pašiem aktieriem „The Fresh Prince of Bel-Air” kļuva par ko vairāk nekā tikai darbu. Ne velti Vils Smits ir nodēvējis seriāla kolēģus par savu otro ģimeni. Diemžēl onkuļa Fila atveidotājs Džeims Eiverijs 2013. gadā pameta šo ģimeni un pasauli.

Nenovērtēts vai pārvērtēts?

28 gadu laikā „The Fresh Prince of Bel-Air” ticis nominēts vairākām balvām – pēdējā no tām bija 2019. gadā! Taču seriāls reāli ieguvis tikai 8 balvas: American Society of Composers, Authors and Publishers Top TV balvu 1994. gadā, National Association for the Advancement of Colored People Image Awards balvas kategorijās izcilākais otrā plāna aktieris komēdijseriālā 1996. gadā un izcilākais jaunais aktieris/aktrise 1997. gadā, spāņu televīzijas balvu TP de Oro kategorijā labākais ārzemju seriāls 1994. gadā, trīs Young Artist Awards balvas 1991., 1995. un 1996. gadā, kā arī YoungStar Award balvu 1997. gadā.

Seriālā katram tēlam ir piešķirts kaut kas savs un īpašs, kas izceļ un atšķir vienu no otra. Piemēram, onkulis Fils ir liels un bargs, taču sirdī glabā mīlestību un maigumu, Hilarija ir neticami izlutināta un gaisīga, bet Džefrijs – ārkārtīgi sarkastisks. Taču dienas beigās visi varoņi kopā ar savām īpašībām atšķirībām viens otru neizslēdz, bet gan bagātīgi papildina, veidojot vienu lielu, smieklīgu un sirsnīgu ģimeni. Runājot par aktierspēli, gribas uzslavēt visus iesaistītos, jo darbības seriālā šķita nepiespiestas un dabīgas. Vienīgais mīnuss bija tantes Vivianas atveidotājas nomaiņa – seriāla vidū pēkšņi parādās sveša seja, kas atsaucas uz viņas vārda. Varbūt arī mazā Nikija straujā un pēkšņā izaugšana var šķist mulsinoša, tomēr viegli saprast, ka ar lielāku Nikiju ir arī lielāka darbošanās un labāks sižets. Taču ar šīm neērtībām diezgan ātri aprod, jo jauno tanti Vivianu un Nikiju ir viegli iemīļot. Turklāt paši varoņi seriālā iesmej par izmaiņām – kādā sērijā Džezs prasa Vilam, kas šogad spēlēs māti un kāpēc Nikijs pēkšņi tā izaudzis. Ja jautāsiet, kā aktieri seriālā var brīvi pasmieties par izmaiņām aktieru sastāvā, kuras seriālu vai filmu veidotāji tradicionāli necenšas izcelt, viss ir diezgan vienkārši – seriāls nojauc sienu starp aktieriem un skatītājiem. Nereti tieši Vils runā vai saskatās ar kameru, signalizējot skatītājam par kaut ko. „The Fresh Prince of Bel-Air” uzņēma arī ļoti daudzus vairāk un mazāk slavenus ciemiņus, piemēram, supermodeli Naomi Kembelu, nu jau bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu un populāro sarunu šovu vadītāju Opru Vinfriju. Tā kā seriāls domāts reālistisks, ar montāžu tur baigi neaizraujas. Un tie, kam mīļa 20. gadsimta otrās puses mūzika, noteikti izbaudīs seriāla skaņu celiņu.

will-smith.gif

Publicitātes foto

„The Fresh Prince of Bel-Air” ir arī viens no maniem mīļākajiem comfort shows. Un noteikti arī viens no seriāliem, kuru katram reizi dzīvē ieteiktu noskatīties, kaut vai tikai foniņā. Ticiet man, lietainās dienās būsiet pateicīgi par šādu skatāmo. Jāpiebilst gan, ka Netflix diemžēl ir izņēmis šo burvīgo komēdijseriālu no sava piedāvājumu klāsta. Šoreiz izteiksim lielu fuj Netflixam, bet nākamajā reizē parunāsim par „Outer Banks” jaunāko sezonu, uz kuru tika liktas lielas cerības, bet jautājums – vai seriāls atsvēra tās?


https://ew.com/tv/2017/03/30/fresh-prince-of-bel-air-theme-song-oral-history/

https://www.theguardian.com/fashion/2016/mar/17/the-fresh-prince-of-bel-air-when-the-mainstream-met-afrocentric-style