Skip to main content

Emociju virpulī

vizuāli stāsti
raksti

Cilvēkam emociju spektrs ir neiedomājami plašs. Katrs no mums, pamanot uz sevi vērstu fotoaparāta objektīvu, cenšas paslēpt savas raizes vai skumjas sejā, bet, vai tiešām fotogrāfijā to nevar pamanīt arī aiz ‘’viltus’’ smaida? 

Samanta Matecka, Studentu medijs Skaļāk

01.jpg

Acis pasaka vairāk nekā vārdi – šo teikumu ir dzirdējuši daudzi no mums. Šis ir iemesls, kādēļ rakstu par ‘’emociju virpuli’’. Fotogrāfija ietver ļoti lielu sajūtu un emociju spektru, lai gan reizēm šķiet, ka tas ir parasts kadrs, kurā cilvēks gribot vai negribot ir pasmaidījis vai tieši pretēji - dusmīgi paskatījies uz tevi. Dažkārt mēdzu aizdomāties, kāda ir dzīve bez emocijām. Garlaicīga un vienmuļa? Emocijas mums palīdz orientēties apkārt notiekošajā, novērtēt situācijas, cilvēkus, lietas, atkarībā no tā, cik tās ir vēlamas vai nevēlamas, derīgas vai kaitīgas. Un tās arī visbiežāk nosaka mūsu uzvedību. 

02.jpg

Savā fotostāstā es vēlos parādīt četrus emociju veidus, kas pēc Glāzgovas Universitātes pētnieku1 uzskatiem, ir pamata emocijas - tie ir prieks, skumjas, dusmas un izbrīns. Vadošā pētniece Reičela Džeka (Dr Rachael Jack) pauž: "Mūsu rezultāti saskan ar evolucionāriem priekšnoteikumiem, kas paredz to, ka šie signāli ir veidojušies bioloģijas un sociālas evolūcijas spiediena rezultātā ar mērķi optimizēt funkcionalitāti." Prieks izpaužas emocionālā stāvoklī, kas ir saistīts ar labklājību, baudu, un gandarījumu. Skumjas, savukārt, izpaužas, pretēji priekam, tās ir saistītas ar garīgu pārdzīvojumu, nožēlu vai melanholijas sajūtu. Dusmu izpausme ir intensīvs primārais emocionālais stāvoklis, tam raksturīgi ir reaģēt uz draudiem vai provokāciju. Un izbrīns ir visgrūtāk iemūžināmā emocija, jo tā ir negaidīta un īslaicīga pieredze.

03.jpg04.jpg
07.jpg Tas, kā mēs interpretējam apkārtējo pasauli un reaģējam uz to, nosaka, kas mēs esam, un veicina mūsu dzīves kvalitāti.

 


1 Vairāk par emociju veidiem lasi publikācijā: University of Glasgow. "Written all over your face: Humans express four basic emotions rather than six." ScienceDaily. ScienceDaily, 3 February 2014. www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140203113551.htm