Pērkons. No padomju pretestības simbola līdz kultūras leģendai

Amanda Anna Zemīte, RSU Studentu medijs Skaļāk

Grupa Pērkons ir leģendāra Latvijas rokgrupa, kuras sastāvā spēlē tās dziesmu autors taustiņinstrumentālists Juris Kulakovs, vokālisti Ieva Akuratere, Raimonds Bartaševičs, basģitārists Juris Sējāns, soloģitārists Leons Sējāns un bundzinieks Ikars Ruņģis.

Grupas pirmsākumi meklējami 1981.gadā, kad grupas Menuets taustiņinstrumentālists Juris Kulakovs  izveido jaunu grupu, pieaicinot aktrisi un dziedātāju Ievu Akurateri un bundzinieku Daini Strazdiņu.

Dziesmu tekstos Pērkons pārsvarā izmanto Māra Melgalva un Klāva Elsberga dzeju, bet visu dziesmu mūzikas autors ir Juris Kulakovs. Grupa saņēmusi Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu par mūža ieguldījumu, bet pagājušogad izdota virtuālās realitātes īsfilma Rockumentary par grupas lomu PSRS sabrukšanā.

Foto: Latgales vēstniecība “Gors”

Ierakstā izmantots Filmas Rockumentary treileris, fragments no filmas Vai viegli būt jaunam (1986), LTV sižeti Pērkons spridzina Ogrē un Pērkons, 3D un totalitārismsgrupas koncerts Čikāgā 1989. gadā, grupas dziesmas ”Balāde par gulbi”, “Dziesma par sapumpuroto zaru”, “Eksotiskā sala”, “Kāzas”, “Pie baltas lapas”, “ Tiem, kas ziedos” un materiāli no Latvijas Televīzijas arhīva - LTV7 raidījums par grupas vēsturi un Arvīda Babra intervija ar grupas Pērkons dalībniekiem.