Skip to main content

Lēti ceļot apkārt zemeslodei?! Pārbaudām mītus par to, kā atrast lētākos lidojumus

Raksti
Turpinām publicēt rakstus no Latvijā vienīgā pētnieciskās žurnālistikas žurnāla Inquisitio.

Aviobiļešu cena nereti ir noteicošā, plānojot tālākus ceļojumus. Ja neatradīsi izdevīgus piedāvājumus, meklēsi citu aviokompāniju, galamērķi, naktsmītnes un īsto ceļojuma somu. Katru dienu aviokompānijas piedāvā dažādas izpārdošanas, izdevīgus ceļojumus, dažreiz aviokompāniju mājaslapās redzamas pat kļūdainas cenas ar brīnumainiem piedāvājumiem. “Ir lēti un izdevīgi piedāvājumi, jāmāk tikai tos atrast,” tā sākas daudzi padomi, ko varam rast globālajā tīmeklī. Pārbaudīsim, vai tie atbilst patiesībai.

1. Slepenais biļešu pircējs

Globālais tīmeklis ir pilns ar nepatiesu informāciju, kā atrast lētas aviobiļetes. Piemēram, ļoti populāri apgalvojumi:

  • otrdienas ir piemērotas aviobiļešu pirkšanai;
  • meklējot piedāvājumus, izmanto incognito interneta meklēšanu.

Ne vienmēr tikai otrdienās ir lētākās un izdevīgākās aviobiļetes. Biļešu cenu ietekmē galamērķa popularitāte, tā pieprasījums, laika apstākļi, pulksteņa laiks un dažādi pasākumi, svētki vai festivāli.

Izmantojot incognito interneta meklēšanu, vispirms parādās brīdinājums, ka, iespējams, apmeklēto mājaslapu uzturētāji varēs redzēt, ka tajās esi bijis. Aviokompāniju mājaslapas izmanto algoritmus, lai kontrolētu biļešu cenu.

Pārbaudes rezultāti

Lai saprastu, vai tiešām incognito interneta meklēšana rada cenu atšķirību, veicām pārbaudi. Atvērām wizzair.com mājaslapu gan parastā meklēšanas veidā, gan izmantojot incognito veidu. Izmantojām zemo cenu meklēšanas kalendāru, ievadījām vienādas sākumpunkta un galamērķa pilsētas, vienādu pasažieru skaitu. Cenu atšķirība netika novērota: 16. maijā lētākais lidojums maršrutā Rīga–Eindhovena, meklējot biļetes abējādi, bija vienāda – 27,49 eiro. Un izlidošanas datums iekrita nevis otrdienā, bet gan ceturtdienā.

2. Ceļošanai izdevīgākās dienas un laiks

Aviokompāniju biļešu cenas ietekmē mēnesis, svētki un gadalaiki. Augusts ir laiks, kad visi vēlas ceļot, izmantot atvaļinājumu un bērnu vasaras brīvdienas, doties uz siltajām zemēm. Tieši šādās situācijās biļešu cenas aug, jo tās ir ļoti pieprasītas. Ceļot svētku laikā? Tas būs dārgi!

Lētākas biļetes vieglāk atrast, tās meklējot darba dienās, nevis nedēļas nogalēs, kad atkal palielinās pieprasījums – vairāk cilvēku cenšas atrast piedāvājumus. Lētākas biļetes atradīsi lidojumiem agri no rīta vai vēlu vakarā, jo parasti pieprasītāki ir lidojumi pusdienas laikā un pēcpusdienā.

Pārbaudes rezultāti

Vai tiešām augusts ir dārgākais mēnesis ceļošanai, vai ceļot svētku laikā ir visdārgāk? Atveram airbaltic.com mājaslapu, zemo cenu kalendāru, šoreiz meklēsim, cik maksā aviobiļete, ceļojot maršrutā Rīga–Roma. Augustā lētākais piedāvājums ir ceturtdienā, 1. augustā, 68,99 eiro, dārgākais – 141,99 eiro. Šāda cena iespējama četros datumos (10., 17., 24., 31. augustā); interesanti, ka tās visas ir sestdienas.

Secinājums: augusts nebūt nav dārgākais mēnesis ceļošanai, pat ja salīdzinām tikai trīs Latvijas vasaras mēnešus. Visdārgāk ceļot uz Romu ir jūnijā, kad lētākā aviobiļete maksā 97,99 eiro.

Ceļojumi svētku laikā ir daudz dārgāki. Atrast cenas lidojumiem Ziemassvētku, Jaunā gada vai Lieldienu laikā ir sarežģītāk, aviobiļešu cena var būt pat divkārt lielāka, jo šajās dienās viegli prognozējams daudz lielāks pieprasījums pēc lidojumiem.

Novērojums apstiprina, ka lidojumi agri no rīta vai vēlu vakarā ir nedaudz lētāki. Piemēram, mājaslapā ryanair.com vakara lidojumi turp un agrie rīta lidojumi atpakaļ ir daudz lētāki nekā lidojumi dienas laikā. Cenu atšķirība ir ievērojama.

3.Meklē cenas vienai personai

Pat ja ceļo kopā ar grupu, nav ieteicams meklēt biļetes uzreiz vairākām personām. Pastāv izplatīts uzskats, ka aviokompānijas grupām vienmēr rāda dārgākās cenas. Piemēram, ja ceļo ar ģimeni un meklē četras sēdvietas, tad mājaslapa atlasīs vietas, lai varētu sēdēt kopā, un parādīs dārgāko piedāvājumu.

Pārbaudes rezultāti

Vai tiešām, pērkot biļetes grupai, to cena būs augstāka? Mājaslapā airbaltic.com meklējam lidojumu maršrutā Rīga–Atēnas, datums izvēlēts nejauši – 8. maijs. Norādot, ka lidojumu veiks septiņu cilvēku grupa, biļete maksā 197,99 eiro katram, taču, atzīmējot, ka ceļotājs būs viens, biļetes cena ir 174,99 eiro.

Tomēr par astoņām personām lielākām grupām airbaltic.com piedāvā izdevīgus piedāvājumus, zemāku aviobiļešu cenu, kā arī katram pasažierim bezmaksas reģistrēto bagāžas vienību.

4. Maksa par biļetēm citā valūtā

Bieži vien, maksājot savas valsts valūtā, sanāk pārmaksāt. Cena ir atkarīga no valūtas maiņas kursa. Pētījuma laikā nemainījām ne aviokompāniju, ne reisu vai izvēlēto lidojuma klasi, tikai samaksas veidu.

Pārbaudes rezultāti

Pārbaudījām šo mītu aviokompānijas Turkish Airlines mājaslapā, kur, pērkot aviobiļetes, iespējams brīvi norēķināties 15 dažādās valūtās. Gan tiešajos lidojumos, gan lidojumos ar pārsēšanos nenovērojām krasu cenu starpību. Mainot valūtu, cena mainās par pāris eiro ar maksimālo naudas ietaupījumu aptuveni piecu eiro apmērā.

5. Rezervē biļetes laikus, bet ne pārāk ilgu laiku pirms lidojuma

Aviobiļešu cenas paaugstināsies ar katru dienu, tuvojoties izlidošanai, tāpēc negaidiet līdz pēdējam mirklim! Labākais laiks biļešu rezervācijai ir 6–8 nedēļas līdz izlidošanai vai aptuveni trīs mēneši pirms izlidošanas, ja izvēlies ceļot vasarā vai svētkos.

Pārbaudes rezultāti

Izmantojam biļešu servisu kiwi.com, kur vienkopus redzami visu aviokompāniju izdevīgākie piedāvājumi. Maršrutā Rīga–Parīze izdevīgākā cena – 50 eiro – ir lidojumam pēc divām nedēļām. Meklējot lidojumus uz citām Francijas pilsētām, patiešām redzama tendence, ka visvairāk izdevīgo piedāvājumu ir tieši 6–8 nedēļas pirms lidojuma, protams, ar izņēmumiem. Pārliecināmies, ka pārāk savlaicīgi aviobiļetes nevajadzētu rezervēt, jo tad to cena ir augsta.

6. Lidojumi no kaimiņvalstīm

Mēdz gadīties, ka izlidošana no kaimiņvalsts ir krietni izdevīgāka, tādēļ, meklējot lētākās aviobiļetes, ir vērts pārbaudīt, ko meklētājprogramma piedāvās, ja par ceļojuma sākumpunktu izvēlēsieties Lietuvas vai Igaunijas lidostu. Dažkārt cena būtiski atšķiras.

Pārbaudes rezultāti

Lai noskaidrotu, vai lētāk lidot no savas valsts vai kaimiņvalsts, izmantojam mājaslapu ryanair.com. Lidojuma galamērķi un datumu izvēlamies nejauši. Šoreiz meklējam maršrutu Rīga–Barselona (Girona), 9. jūnijs, cena: 66,29 eiro.

Lidojumiem no Lietuvas uz Barselonu tiek piedāvātas divas lidostas: Viļņā un Kauņā. Jāņem vērā, ka, nolaižoties Barselonā, arī pieejamas divas lidostas: Žironas lidosta, kas ir aptuveni stundas braucienā no Barselonas, un Barselonas lidosta El prat, kas ir dažu minūšu brauciena attālumā no pilsētas centra.

Lūk, Ryanair piedāvātie lidojumi:

  • Viļņa–Barselona (El prat), 9. jūnijs, cena: 74,45 eiro;
  • Kauņa–Barselona (Girona), 9. jūnijs, cena: 57,11 eiro.

Igaunijā 9. jūnijā nav lidojumu uz Barselonu, tāpēc izvēlamies blakus esošo datumu, 8. jūniju:

  • Tallina–Barselona (Girona), cena: 76,49 eiro.

Apkopojot pētījuma rezultātus, redzams, ka šajā laikā lidot no Lietuvas uz Barselonu ir izdevīgāk. Bieži vien izdevīgi piedāvājumi Latvijas iedzīvotājiem atrodami, tieši lidojot no kaimiņvalstīm. Līdzās iespējai ietaupīt naudu pieejams arī daudz plašāks galamērķu saraksts.

Tomēr pirms šo biļešu iegādes vēlams veikt nelielu aprēķinu – cik izmaksās ceļš līdz Lietuvai vai Igaunijai, vai gaidīšanas laikā nebūs vajadzīgas vairākas maltītes –, kas iznākumā būs līdzvērtīgs daudz ērtākam lidojumam no Rīgas.

7. Pērc pārlidojumus atsevišķi

Zemo cenu lidojumi nereti saistīti ar pārsēšanos un uzkavēšanos kādā citā valstī. Turklāt mājaslapās, kurās šos piedāvājumus meklējam, tiek ieteikts ērti samaksāt par visiem lidojumiem kopā. Tomēr iesakām paskatīties, cik šie lidojumi maksā, ja biļetes pērk tieši no katras ceļojumā iesaistītās aviokompānijas.

Pārbaudes rezultāti

Piemēram, noskaidrojam, ka izdevīgs piedāvājums ir aviokompānijai Raynair, kas lidojumu uz Kanāriju salām veic caur Angliju, un aviobiļetes kopā maksā 207 eiro. Apmeklējam mājaslapu raynair.com un skatāmies cenas abiem lidojumiem atsevišķi: Rīga–Anglija (tas pats reiss) un Anglija–Kanāriju salas (arī tas pats reiss). Konkrētajā lidojumā šādā veidā izdodas ietaupīt 30 eiro katrai biļetei. Tiesa, ja, vienam reisam kavējoties, tiek nokavēts nākamais, – neviens neuzņemas atbildību, kā tas būtu, ja biļetes tiktu pirktas abas kopā. Tāpēc, izmantojot šo metodi, svarīgi izvērtēt laiku starp lidojumiem – bieži vien ar 3–4 stundām var būt par maz, tāpēc jāpainteresējas, vai lidostā, kurā veicat pārsēšanos, mēdz būt garas rindas un ilgstoša kontrole.

Autores: Zane Bērica un Agate Anna Grebže

 

Jaunākais saturs