Skip to main content

Kas ir cukurtētuks?

raksti

Sponsors, biznesa partneris vai mīļākais, kas maksā par seksu?

Vai esi dzirdējis par attiecībām starp jaunām, pievilcīgām meitenēm un tā dēvētajiem sugar daddy jeb cukurtētukiem – bagātiem vīriešiem cienījamā vecumā? Attiecības ar cukurtētukiem parasti ir brīvas, bet dažreiz katrai pusei tiek izveidoti noteikumi. Apmaiņā pret jauno dāmu uzmanību, klātbūtni un bieži vien arī intīmām attiecībām vīrieši izdabā viņu kaprīzēm – ved ceļojumos, pasniedz dāvanas, apmaksā augstskolu, dod kabatas naudu un vēl daudz ko citu. Lai arī jaunās meitenes jeb cukurbeibes (sugar baby) ir daudz pieprasītākas, šādu dzīvesveidu piekopj arī jauni vīrieši, kuri iesaistās attiecībās ar cukurmāmiņām.

Amanda Zemīte, Daiga Romanovska, Reičela Adele Bišere, pētnieciskās žurnālistikas žurnāls Inquisitio

Trūkst zinātnisku pētījumu par cukurtētuku un cukurbeibju skaitu vai demogrāfisko struktūru, taču tīmekļa iepazīšanās vietnēs sava biznesa vajadzībām tiek apkopoti dažādi statistiskie dati. Piemēram, 2018. gadā tika publicēti dati,1 kuri iegūti no 10 populārām cukurtētuku iepazīšanās vietnēm, un analizēti 20 tūkstoši nejauši izvēlētu profilu. Tika konstatēts, ka gandrīz puse jeb 48 % cukurbeibju ir vecumā no 18 līdz 22 gadiem. Sievietes, kas ir vecākas par 32 gadiem, šajās vietnēs atrodamas tikai 6 % gadījumu. Tas nozīmē, ka par cukurbeibēm patiešām kļūst jaunas meitenes, kuras droši vien vēl nav uzsākušas patstāvīgu dzīvi, turklāt liela daļa viņu ir studentes.

foto1.png

Foto: Reinis Fjodorovs

2015. gadā populārajā cukurtētuku iepazīšanās vietnē Seeking Arrangements bija reģistrējušies 1,4 miljoni studentu, veidojot 42 % no visiem reģistrētajiem profiliem. Lielākā daļa no tiem – viens miljons – bija no Amerikas Savienotajām Valstīm.2  Šī vietne ir veikusi aptauju, un atbildes rāda, ka cukurbeibes 35 % iegūtās naudas izmanto, lai samaksātu par augstāko izglītību, bet 23 % līdzekļu, lai samaksātu par īri. Pārējā nauda tiek izmantota transportam, apģērbam un izklaidei. Protams, Latvijā situācija atšķiras. Šeit izmaksas par augstskolu nav tik augstas kā ASV. Mūsu pētījuma dati liecina, ka daudzas meitenes tiekas ar cukurtētukiem dāvanu vai izpriecu dēļ, labi apzinoties, ka šis nav patstāvīgs ienākumu avots, ko izmantot rēķinu apmaksai.

Cukurbeibes 35 % iegūtās naudas izmanto, lai samaksātu par augstāko izglītību, bet 23 % līdzekļu, lai samaksātu par īri. Pārējā nauda tiek izmantota transportam, apģērbam un izklaidei.

Sabiedrībā notiek diskusijas par to, vai šādas attiecības var uzskatīt par prostitūciju, t. i., par intīmās uzmanības, tajā skaitā seksuālu pakalpojumu, pirkšanu.3 Vai ir pamats cukurbeibes pieņemt par 17. gadsimta kurtizāņu (pērkamu elegantu sieviešu, kuras īpaši iecienījuši bagāti klienti) mūsdienu līdziniecēm? Varbūt ir pienācis laiks mainīt negatīvos stereotipus par zeltracēm un vīriešu izmantotājām, atzīstot cukurtētuku izmantošanu kā leģitīmu biznesa modeli esošajā patriarhālajā sistēmā? Lai arī attieksme pret cukurbeibēm sabiedrībā mēdz būt visai nosodoša, cukurtētuka izmantošana, iespējams, sniedz jaunām sievietēm iespēju uzsākt patstāvīgu dzīvi un labi pavadīt laiku.

Šī tendence ir aktuāla pasaulē, tāpēc veicām pētījumu, lai noskaidrotu, ko cukurtētuki vēlas iegūt apmaiņā pret skaistām dāvanām? Kādas sievietes viņus piesaista? Kāds ir cukurtētuka un cukurbeibes raksturojums jeb tēls – vecums, ienākumi, nodarbošanās, hobiji, attiecību statuss, bērni?

Varbūt ir pienācis laiks mainīt negatīvos stereotipus par zeltracēm un vīriešu izmantotājām, atzīstot cukurtētuku izmantošanu kā leģitīmu biznesa modeli esošajā patriarhālajā sistēmā?

Cukurtētuku tīmekļa vietnē Seeking Arrangements tika izveidoti trīs dažāda tipa meiteņu profili – “dabiskā skaistule” Madara”, “gote” Evi un “seksīgā caca” Beverlija. Pēc reģistrācijas notika sarakste vietnē Seeking Arrangements, un vienlaikus portāla tērzētavas sadaļā tika veiktas neformālas intervijas ar cukurtētukiem. Viņiem tika jautāts, kādēļ vīrietis, lai iepazītos, izvēlējies tieši vietni Seeking Arrangements, kāda pieredze viņam ir bijusi ar citām sievietēm šajā vietnē, ar ko nodarbojas, kā pavada brīvo laiku?

Viltīgākās dāmas par sarakstes uzsākšanu bieži vien pieprasa priekšapmaksu, kas nozīmē lai cukurtētukam būtu iespēja iepazīties ar cukurbeibi, viņam sākumā jāpierāda, ka viņš tiešām spēj to atļauties un izpildīt dāmas kaprīzes. Mēs no šādas izvēles gan atteicāmies, lai iegūtu maksimāli dažāda tipa un maksātspējas cukurtētuku interesi.

 

Madara

Jau pirmajā dienā pēc visu trīs meiteņu reģistrācijas tika saņemtas vēstules. Pirmā vīriešus ieinteresēja “dabiskā skaistule” Madara – sievietei tika sūtīti gan iepazīšanās piedāvājumi, gan izteikta nepārprotama gatavība viņu uzturēt. Kāds vīrietis vārdā Roberts (šeit un turpmāk pētījumā iesaistīto personu vārds mainīts), 40 gadi, no Nīderlandes, saraksti sāka ar jautājumu par Madaras atrašanās vietu.

madara.png

Tālāk viņš norādīja iemeslu, kāpēc sievietei raksta un kāda ir līdzšinējā pieredze šajā iepazīšanās vietnē. Vīrietis stāstīja, ka iepazīstoties vietnē Seeking Arrangements, un viņam bijušas attiecības no viena mēneša līdz diviem gadiem, taču tagad Roberts meklē ilgstošas draudzīgas attiecības, kurās meitene būtu gatava arī pārgulēt ar viņu. Pret prasīto vīrietis piedāvā materiālu atbalstu. Vīrietis raksta, ka brīvajā laikā viņam patīk apmeklēt restorānus, pastaigāties brīvā dabā vai atpūsties mājās (vannas procedūras, masāža). Viņš uzsver, ka ir izteikts darbaholiķis un strādā 11 stundas dienā. Robertam tika uzdots jautājums, kāpēc meklē attiecības vietnē Seeking Arrangements. Viņš atbildēja, ka nepatīk citi iepazīšanās portāli un šajā vietnē jau trīs reizes laimējies izveidot attiecības. Pēdējās attiecībās vīrietis bijis ar psiholoģijas studenti, kura bija jaunāka par mūsu izveidoto personu Madaru, kam ir 23 gadi. Roberts lika noprast, ka iepriekšējai meitenei bija vien 18–20 gadi. Abi tikušies 2–3 reizes nedēļā, laiku pavadījuši, apmeklējot kafejnīcas un kino, pastaigājoties un arī nodarbojoties ar seksu. Ar divām meitenēm vienlaikus gan neesot ticies. Uz jautājumu, vai netraucē lielā vecuma atšķirība, viņš atbildēja, ka varbūt dažreiz traucē, bet ar šo personu nav jābūt ikdienā, tāpēc to tā īsti neizjūt.

Šīs pašas meitenes – Madaras – profilam uzrakstīja arī precēts vīrietis vārdā Aleksandrs, 42 gadi, no Maskavas. Vīrietis saraksti sāka ar stāstu par savu aizraušanos. Viņam patīkot piedzīvojumi, un viņš parūpēšoties par meiteni, kura dosies neaizmirstamos ceļojumos kopā ar viņu. Aleksandrs ir precējies, taču ir pārliecināts, ka interneta vietnē var atrast atvērtas un interesantas meitenes ilgstošām attiecībām. Pēc dažām minūtēm vīrietis apvaicājās, vai Madara vēlas doties uz ASV. Ceļu viņš izmaksāšot.

Maikls, 51 gads, no Nīderlandes meklēja attiecības šajā vietnē, jo viņam patīkot jaunākas meitenes un viņš uzskata, ka te var iepazīt gudras, izglītotas, skaistas, jaunas dāmas ar labām manierēm. Maikls ir ticies ar vairākām meitenēm vienlaicīgi, jo vēl nav atradis īsto. Šobrīd Maiklam ir attiecības ar 18 gadu vecu meiteni, bet viņa nevēlas ar viņu pārgulēt, tāpēc Maikls plāno šīs attiecības pārtraukt. Jautājām, vai viņu interesē tikai sekss, uz ko vīrietis atbildēja, ka jā, protams, tas ir svarīgs, bet ar to vien nepietiek, vajag arī, lai būtu savstarpējā ķīmija. Par spīti savam vecumam Maikls nodarbojas ar sportiskām aktivitātēm un uztur sevi fiziski labā formā, tāpēc neredz iemeslu, lai kāda viņam atteiktu tuvību. Maikls ir ticies ar vairākām meitenēm vienlaicīgi, bet tas visbiežāk ir bijis gadījumos, kad kāda nevēlas intīmas attiecības, bet atkal cita tās vēlas.

 

Evi

Ar otru personību – goti Evi –, kurai arī tika izveidots atsevišķs profils, vīrieši sāka saraksti, uzdodot muļķīgus jautājumus vai dodot mājienus par vēlmi pārgulēt. Rihards, 54 gadi, no Nīderlandes, saraksti sāka ar jautājumu, vai meitenei garšo spināti. Kad meitene lika noprast, ka spinātus uzturā lieto, Rihards bija ar mieru pirkt gredzenu un viņu bildināt tūlīt pat, argumentējot, ka mīlestība pret dārzeņiem ir viens no ilgstošu un romantisku attiecību nosacījumiem.

evi.png

Galvenais, lai mīlestība pret dārzeņiem nav kvēlāka par mīlestību pret viņu pašu. Vēlāk gan izdevās noskaidrot, ka Rihards ir vadības konsultants, kurš meklē sievieti ne tikai intīmām attiecībām, bet arī dzīvei. Viņam svarīgas bija kopīgas intereses, lai nav garlaicīgi, var kopā apmeklēt muzejus, kino, restorānus un doties ceļojumā. Rihards gribēja sastapt sievieti, kura vēlas sevi pilnveidot un izglītot kā garīgi, tā fiziski, kas labprāt ar savu mīļoto apmeklētu fitnesa nodarbības, jo pats ievēro veselīgu dzīvesveidu un uztur savu ķermeni.

Savukārt kāds cits vīrietis, Emanuels, 40 gadi, no Amsterdamas, Evi uzreiz nekautrējās piedāvāt seksu, par kuru bija gatavs arī samaksāt. Šādas attiecības vīrietis vēlējās ilgstoši, ne tikai vienas nakts sakaru.

 

BeverlijaSavukārt pret Beverliju, kura tika veidota kā meitenīga dāma jeb caca, vīrieši sarakstē bija ļoti pieklājīgi, un saraksti viņi visbiežāk sāka ar komplimentiem vai mīļvārdiņiem. Vīrietis vārdā Vestards, 28 gadi, no Nīderlandes, Beverliju uzrunāja par eņģelīti un jau pašā sākumā lika noprast, ka ir nopietni noskaņots atrast ilgstošas attiecības. Līdz šim iepazīšanās vietnē Seeking Arrangements vīrietim nebija īsti veicies atrast kādu dāmu, ar ko būtu varējis nodibināt attiecības vai vismaz pamēģināt.

beverlija.png

Ernests, 49 gadi, no ASV, bija vīrietis, kuru Beverlija uzrunāja pati. Saraksti sāka ar visai tipisku frāzi: “Čau, kā klājas?” Atbildi nevajadzēja ilgi gaidīt. Ernests pavēstīja, ka šobrīd atrodas Teksasā un ir tikko pamodies. Vīrietis aizraujoties ar futbolu, un tuvākajā nedēļā viņam ir plānots brauciens uz Briseli darba darīšanās. Iepriekšējā pieredze vietnē Seeking Arrangements ir bijusi divējāda – piedzīvoti gan jauki mirkļi, gan bijusi vilšanās. Iepriekšējās attiecības vīrietim bijušas ar sievietēm, kurām tuvu pie 30 vai nedaudz pāri 30 gadiem. Ar tik jaunu meiteni kā Beverlija gan vēl nav ticies, bet ir atvērts eksperimentiem, tāpēc nākamais jautājums, kas vīrieti uztrauca, bija sekss. Proti, ja sieviete uzlūko viņu kā vīrieti, ar kuru varētu veidot arī intīmas attiecības, tad var mēģināt. Briselē vīrietis būšot 9. decembrī. Pēc visiem darba pienākumiem viņš vēloties apmeklēt muzejus un skaistākās pilsētas vietas, tādēļ plāno atrast arī kādu skaistu gidi, norādot, ka Beverlija prasībām atbilst “uz visiem 100 %”. Un, ja atradīsies skaista pavadone, tad Ernests neizslēdz iespēju, ka varētu aplūkot arī labāko viesnīcu numuriņus.

 

Pirmā tikšanās

No visām pētījumam izveidotajām personībām visvairāk uzmanības saņēma Madara, tāpēc viņai visveiklāk izdevās sarunāt randiņu. Izraudzītais cukurtētuks Patriks, 42 gadi, bija biznesa stratēģiju konsultants. Tikšanās vieta – kinoteātris, ar domu – vēlāk aiziet arī vakariņās.

Pirmais iespaids bija patīkams – kopts vīrietis, iesmaržojies un lietišķi ģērbies. Kā pirmo sveicienu Patriks uzreiz piedāvāja apkampienu, no kura Madara nebaidījās un droši apskāva cukurtētuku. Sarunā pirms filmas Madara uzzināja, ka Patriks izvēlējies meklēt cukurbeibi, jo šādas meitenes, pēc viņa domām, ir patiesākas un neslēpj savus nodomus, kā to mēdz darīt sievietes citās iepazīšanās vietnēs. Turklāt viņam ir pietiekami daudz naudas un došana citiem sagādā prieku.

sarunas2.png

Drīz arī tika saņemta pirmā dāvana. Patriks samaksāja par kino biļetēm. Bet labi, šādu žestu jau var uzskatīt vienkārši par džentlmeņa stilu, varbūt to pašu sagaidītu arī no ikdienišķa randiņa. Aptuveni pusstundu pēc filmas sākuma cukurtētuks izlēma aplikt Madarai roku ap pleciem, pēcāk jautājot: “Vai tas ir okay?” Nu, jā, laikam jau sieviete bija gatava arī kādam pieskārienam. Tomēr nekādas intīmākas darbības Patriks filmas laikā neveica.

Pēc kino Patriks aicināja Madaru vakariņās uz dārgu restorānu – kāpēc gan ne? Arī par to viņš solīja samaksāt. Vakariņu laikā Madarai ar cukurtētuku risinājās patīkama saruna, vīrietis atklāti stāstīja par problēmām darbā un runāja par dažādiem filozofiskiem jautājumiem. Arī Madara nekautrējās un brīvi stāstīja gan par saviem ceļojumiem, gan studijām. Patriks šķietami noticēja visam Madaras teiktajam, un tomēr bija viens temats, par kuru jautājot, Patriks visa vakara garumā izvairījās atbildēt, – ģimenes dzīve.

Vakariņu laikā Madara interesējās, cik sen vīrietim bijušas pēdējās attiecības. Vīrietis jokojot atbildēja, ka “pēdējās vēl nav bijušas”. Izvairīšanās runāt par attiecībām un ģimeni Madarai šķita aizdomīga – varbūt vīrietis ir precējies un audzina bērnus, bet laulības gredzena pirkstā nebija. Izņemot nevēlēšanos runāt par attiecībām, Madara pamanīja vēl ko aizdomīgu – cukurtētukam visa vakara garumā zvanīja tālrunis, bet uz zvaniem viņš tā arī neatbildēja, attaisnojoties, ka atkal kāds traucē pēc darba laika.

Atvadoties tika norunāts, ka Patriks Madarai gatavs maksāt mēnešalgu par dažām tikšanās reizēm nedēļā, kas ietvertu arī kopīgu saviesīgu pasākumu apmeklēšanu. Konkrētu summu gan vīrietis vēl nebija gatavs minēt, taču deva mājienu, ka ar to pietiks gan iztikai, gan elegantam vakartērpam.

Par šo vakaru Patriks nesamaksāja, ja neskaita izmaksāto kino un vakariņas. Tomēr var teikt, ka vakars bija šķietami izdevies, nebija neveiklu klusuma brīžu, vīrietis bija pieklājīgs un ieturēts. Tāds, kuru gribētos satikt vēl kādu reizi…

 

Cukurtētuki - prostitūcijas slazds?

Attiecību veidošana ar cukurtētuku šķiet viegls veids, kā nodrošināt sev pārtikušu dzīvi, taču meitenēm jāņem vērā, ka ne vienmēr viss ir tik skaisti, kā sākumā šķiet. Lai arī pētījuma laikā lielākoties bija pozitīva pieredze, tomēr taisnība ir arī tiem, kas cukurtētuku fenomenu vērtē negatīvi. Ir daudzi vīrieši, kas šīs iepazīšanās platformas izmanto kā veidu, lai apietu prostitūcijas aizliegumu un gluži vienkārši pirktu seksu. Turklāt, lai arī šajās vietnēs ir jāapliecina, ka esi sasniedzis 18 gadu vecumu, tajās ir pavisam vienkārši reģistrēties arī nepilngadīgām personām.

Nesen Zviedriju pāršalca skandāls par to, ka viens no Zviedrijas liela uzņēmuma īpašniekiem vairākus gadus nelegāli pircis seksu internetā, ar meitenēm iepazīstoties tieši cukurtētuku vietnē. Viena no meitenēm stāstīja, ka jau 14 gadu vecumā sākusi pārgulēt ar ievērojami vecākiem vīriešiem un tas ir atstājis smagas psiholoģiskās sekas viņas dzīvē.4

Savukārt 2017. gadā Francijā izvērtās plašas diskusijas, jo pie kādas universitātes tika izvietoti reklāmas plakāti par cukurtētuku iepazīšanās vietni RichMeetBeautiful. Daudzi kritiķi norādīja, ka reklamēt šādu attiecību modeli ir ne vien seksisms, bet arī, normalizējot attiecības ar cukurtētukiem, jaunas meitenes tiek pakļautas riskam iekrist prostitūcijas slazdā.5

infografika2.png

Āfrikas valstīs ilgus gadus aktuāla bija kampaņa pret cukurtētukiem, lai pasargātu jaunas meitenes no nevēlamas grūtniecības un HIV izplatīšanās. Kaut arī šajā reģionā ir citāda cukurtētuku iegūšanas kultūra (parasti šim nolūkam netiek izmantotas interneta vietnes, turklāt jaunās meitenes no cukurtētukiem iegūtos līdzekļus izmanto citiem nolūkiem), Āfrikas autoritātes jau kopš pagājušā gadsimta 90. gadiem ir nobažījušās par šādu attiecību modeli. “Atceries,” brīdina Gambijā publicēta reklāma, “viņš varētu būt tavs tēvs!” Piemēram, starptautiskā veselības organizācija Population Services International pat izvērsa īpašu kampaņu, iedrošinot sievietes teikt “nē” vecāku vīriešu aicinājumiem kļūt par viņu cukurbeibēm.6

 

Bioloģiska vilkme vai unikāla sociālā parādība mūsdienu laikmetā

Psihoterapeits, Rīgas Stradiņa universitātes docents Artūrs Utināns iemeslu, kas noved pie šādu attiecību veidošanas, vērtē divējādi: “Ja paraugās no bioloģiskā aspekta, vīrieši un sievietes ir stratēģiski atšķirīgi.” Psihoterapeits skaidro, ka vīrišķā dzimuma pārstāvji spermatozoīdus var izdalīt ik pēc kāda laika, piemēram, reizi diennaktī, tāpēc resurss nav dārgs, un tas regulāri atjaunojas, savukārt sievietei olšūna ir dārga. Tieši sieviete iznēsā mazuli. Psihoterapeits stāsta, ka zīdītāju pasaulē tieši mātītes ir izvēlīgākas, jo ļoti liela nozīme ir mazuļu audzināšanai, tādēļ jāizvēlas labākais, gudrākais, spēcīgākais, gādīgākais tēviņš, kurš spēs parūpēties gan par viņu, gan par mazuli. Tēviņu stratēģija ir atstāt pēc iespējas vairāk pēcnācēju.

Psihoterapeits Artūrs Utināns skaidro, ka – tāpat kā dzīvnieku pasaulē – starp cilvēkiem ir kritēriji, pēc kuriem vīrieši izvēlas sievietes un otrādi. Utināns uzskata, ka sievietes izraugās vīrieti ar sociālo statusu un resursiem, lai nodrošinātu bērna izaudzināšanu. Savukārt, pēc viņa domām, vīrieši izvēlas sievietes pēc ārējā izskata, simetrijas, gurnu platuma, krūšu lieluma, gēniem, vecuma un pēc tā, vai sieviete ir veselīga, jo iepriekš uzskaitītās pazīmes liecinot par to, vai sieviete veiksmīgi iznēsās bērnus.

Psihoterapeits norāda, ka tieksme veidot attiecības ar cukurtētukiem var būt saistīta ar personisko pieredzi ģimenē. Varbūt tēvam bijušas mīļākās, ģimenē notikuši skandāli, pastāvējušas nesaskaņas vecāku starpā vai bērns audzis šķirtā ģimenē.

“Tāpat arī ne tikai mātes un tēva attiecību modelis spēj atstāt psiholoģiskas sekas, bet arī attiecības ar tēvu.” Ja tās bijušas sliktas, tad sievietei var būt grūti izveidot attiecības ar vīriešiem. Utināns norāda arī uz ģimenes materiālā stāvokļa nozīmi turpmākajās attiecībās. “Ja piedzīvota nabadzība, tad droši vien materiālās vajadzības dominēs pār emocionālajām vajadzībām.” Psihoterapeits uzskata, ka ir ļoti maz sieviešu, kuras uztur attiecības ar cukurtētukiem, ja ir nākušas no pārticīgas ģimenes.

sarunas.png

Jautāts, kādēļ cilvēki izvēlas veidot uz naudu balstītas attiecības, psihoterapeits skaidro, ka vīrieši, kuri pārdzīvojuši konfliktus, šķiršanos, bieži vien vairs negrib emocionālas saistības, mīlestību, bet vēlas tikai fizisku apmierinājumu. Savukārt materiālā nestabilitātesievietes dzīvē mēdz novest pie attiecībām ar vairākiem vīriešiem.

Taču Artūrs Utināns brīdina arī par riskiem, esot kopā ar cukurtētuku. “Šādās attiecībās vīrieši var pieprasīt agresīvu seksu, tas var sievietēs padziļināt upura sindromu, radīt traumu, kas ietekmēs turpmākās attiecības ar citiem vīriešiem.” Pastāv arī draudu un šantāžas iespēja, vīrietis var kļūt uzstājīgs un sev vēlamo pieprasīt, manipulējot ar sievieti. Pēc šādām attiecībām sievietēm ir grūtāk izveidot savu ģimenei, jo viņas nevar aizmirst pieredzēto, kā arī atteikties no vieglas naudas. Tāpat arī ir neiespējami noslēpt, ja iepriekš bijušas attiecības ar daudziem vīriešiem. Psihoterapeits uzskata, ka sieviete, veidojot šāda veida attiecības ar ārzemniekiem, riskē ar savu drošību, un, dodoties ārpus valsts robežām, var tikt nodota verdzībā.

Jautājām psihoterapeitam, vai, pēc viņa domām, attiecības ar cukurtētukiem patiešām varētu uzskatīt par darbu. Artūrs Utināns atbildēja visai skeptiski: “Ja par ienākumiem, kas iegūti šādā veidā, tiktu maksāti nodokļi, valstij no finansiālā viedokļa būtu tikai labāk, bet vai kāds gribēs legalizēt šāda veida attiecības? Domāju, ka visdrīzāk – nē.” Cukurtētuks vienmēr var izvēlēties un teikt, ka tā ir mīļākā un nav aizliegts otru cilvēku apdāvināt.

 

Cilvēkam, kurš maksā otram par visu, pieder vara

Rakstniece un feminisma ideoloģijas piekritēja Inga Gaile uzskata, ka ir grūti spriest par cukurtētuku fenomenu kopumā, jo katrs gadījums ir unikāls, un pārāk liels vispārinājums var novest pie nevajadzīgas demonizēšanas. Inga Gaile norāda, ka daļā gadījumu process droši vien ir neapzināts. “Mūsu sabiedrībā lielā mērā šāds attiecību modelis tiek leģitimizēts kā dabas vai Dieva gribas realizēšana.” Iespējams, ka šādās attiecībās vēlas iesaistīties bērnībā ievainoti, nemīlēti cilvēki: viens vēlas beidzot realizēt to varu, kuru viņam liedza vecāki, otrs vēlas saņemt aprūpi, kuras viņam trūcis.

“Cilvēkam, kurš maksā otram par visu, pieder vara.” Inga Gaile atzīst, ka mūsu sabiedrībā joprojām notiek duālistiska meiteņu un zēnu audzināšana. Rakstniece stāsta, ka zēni no agras bērnības iemācās, ka viņiem pieder vara, normāli tiek uztvertas arī agresivitātes izpausmes, dusmu nesavaldīšana, “jo viņi taču ir vīrieši”. Rakstniece, protams, nenoliedz, ka mūsu sabiedrībā ir arī daudz patriarhālu sieviešu, kuras dažādu apstākļu iespaidā uzskata, ka viņas drīkst pārkāpt citu cilvēku robežas, ja viņām ir vairāk naudas vai augstāks statuss.

Inga Gaile norāda, ka lielākie draudi, ar ko šī attiecību modeļa piekritēji var saskarties, ir savas autonomijas zaudēšana un varmācība, jo “varas sajūta ir atkarību izraisoša”. Šo situāciju neapzinoties, cilvēki, kas ir nokļuvuši šādās attiecībās, visticamāk, gribēs “devas” lielumu kāpināt, tādējādi nonākot arī līdz veselībai bīstamām situācijām. Sievietes riskē arī zaudēt izglītības, karjeras – savas dzīves veidošanas – iespējas.

Jāstiprina dzimumu līdztiesība, jāvienādo iespēju starta punkts cilvēkiem neatkarīgi no dzimuma un sociālās piederības. Iespējams, ka sievietes gūst apmierinājumu šādās attiecībās, tomēr tiek realizēta tikai neliela sievietes resursu daļa.

Savukārt uz jautājumu, vai attiecības ar cukurtētukiem varētu uzskatīt par prostitūcijas veidu, rakstniece atbild noraidoši: “Prostitūcija ir atsevišķa problēma, kas Latvijā būtu jāsakārto.” Inga Gaile skaidro, ka prostitūtas ir sociāli neaizsargātas, bieži vien piedzīvojušas seksuālu varmācību bērnībā, atkarīgas no narkotikām, nespējīgas izrauties no tīkla pašu spēkiem. Rakstniece uzskata, ka Latvijas situācijā būtu jākriminalizē pakalpojuma pirkšana, piespriežot naudas sodus un piespiedu ārstēšanu, kā arī organizējot rehabilitācijas kursus prostitūtām un pornoindustrijā iesaistītajām personām. “Bet šādas attiecības, kurās divi pieauguši cilvēki brīvprātīgi iesaistās partnerattiecībās, kurās vienam ir vairāk varas pār otru, nevar tikt aizliegtas.” Par tām var runāt un diskutēt. Rakstniece norāda, ka jāstiprina dzimumu līdztiesība, jāvienādo iespēju starta punkts cilvēkiem neatkarīgi no dzimuma un sociālās piederības. Iespējams, ka sievietes gūst apmierinājumu šādās attiecībās, tomēr tiek realizēta tikai neliela sievietes resursu daļa. “Sievietes mācās slāpēt to, ko viņas patiesībā jūt un domā šādās attiecībās. Un tādējādi šī spēja just, saprast, ko es patiesībā jūtu, turklāt un vēl runāt par to, ar laiku var atmirt. Tas ir bīstami.”

 

Attiecību modelis balstās patriarhālos uzskatos

Antropologs, Rīgas Stradiņa universitātes docents Klāvs Sedlenieks skaidro, ka šāda veida attiecības, ko piekopj jaunas sievietes un vecāki vīrieši, balstās patriarhālās sabiedrības uzskatos, kuros liela nozīme ir tradicionālajiem lomu modeļiem. Kāpēc ir tik daudz cukurtētuku, bet par cukurmammām dzirdams tik maz? Mūsdienu sabiedrībā joprojām ir pieņemts, ka attiecībās sieviete ir vairāk atkarīga – gan materiālā ziņā, gan emocionālā. Vīrietis vēlas būt naudas pelnītājs un finanšu nodrošinātājs, tāpēc viņam ir grūtāk pieņemt atkarīgā stāvokli kādās attiecībās. “Arī vecākām bagātām sievietēm noteikti patiktu jauni, izskatīgi puiši, bet tos ir grūtāk atrast.” Ja vīrietis atrodas atkarīgā stāvoklī, tad tas krietni kontrastē ar sabiedrības uzskatiem.

Šāda veida attiecības, ko piekopj jaunas sievietes un vecāki vīrieši, balstās patriarhālās sabiedrības uzskatos, kuros liela nozīme ir tradicionālajiem lomu modeļiem.

Antropologs min līdzīgas problēmas kā rakstniece Inga Gaile. Nauda ir tā, kas norāda uz dominējošo stāvokli attiecībās un veido šo sievietes atkarību no vīrieša. Bieži tiek uzskatīts, ka sievietes pienākums ir apkopt vīriešus, mājsaimniecību un bērnus. Šie uzskati mainās, bet pārmaiņas notiek lēni. Runājot par ģimenes ietekmi uz šiem cilvēkiem, Klāvs Sedlenieks uzsver jauno sieviešu lomu ģimenēs. “Ir skaidrs, ka šīs attiecības ir balstītas uz mantiskām vērtībām.” Iespējams, ka bērnībā vecāku attiecības ir bijušas veidotas uz šādiem principiem – mamma ir mājās ar bērniem, bet tētis ir vai mēģina būt par stabila finansiālā nodrošinājuma radītāju.

 

Psiholoģe: “ja prostitūcijā pārdod ķermeni, tad tagad pārdod dvēseli? Nē, tā jau nav!”

Psiholoģe, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Sandra Mihailova norāda, ka šādu attiecību skaidrojums no vīrieša skatpunkta var būt pavisam vienkāršs – poligāma daba jeb vēlme pēc kopdzīves ar vairākiem cilvēkiem. Viņa skaidro, ka šādā veidā vīrieši, kuriem ierastā laulības dzīve sāk šķist par vienmuļu, var iegūt jaunus iespaidus. Otrs skaidrojums – iespējams, tā ir vientulība, kuru ne vienmēr spēj kliedēt pastāvīgais partneris. Iziet sabiedrībā ar jaunu, pievilcīgu sievieti vecākam vīrietim var šķist ļoti glaimojoši un ļaut uz laiku aizmirst pašam par savu vecumu. Tas var kalpot arī kā veiksmes apliecinājuma simbols un celt pašapziņu. “Ar savu sirmo galvu varu interesēt kādu tik jaunu un skaistu meiteni.”

Screenshot 2020-05-01 at 16.50.07.png

Bet kā gan uz šādu sānsoli reaģē sieva? Un vai tas vispār ir sānsolis? Psiholoģe skaidro, ka sieviete šādu vīrieša rīcību var pieļaut un pat atbalstīt vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, gadiem ejot, pāra attiecības ir tik drošas un stabilas, ka gandrīz nepastāv risks, ka dažu vakaru satikšanās tās varētu izjaukt. Tieši pretēji – tuvāks kontakts ar jaunāku sievieti var ļaut vīrietim no jauna uzlūkot savu pastāvīgo partneri un novērtēt visas labās īpašības, par kurām ikdienā aizmirsts. Otrkārt, vīrietis no šīs satikšanās iegūst patīkamas emocijas, savukārt partnere ir tā, kas šīs attiecības atļauj. Rezultāts ir pavisam vienkāršs – partnere ir tā, kura devusi pieeju šai patīkamajai pieredzei un jauniem iespaidiem. Tādējādi vīrietis novērtē savas sievas uzticību, un rezultātā visi ir ieguvēji.

Tomēr šādās attiecībās nav iesaistīts tikai vīrietis, kurš bieži vien ir pieredzējis daudz vairāk nekā jaunās sievietes. Psiholoģe skaidro, ka, apzinoties situācijas apstākļus, šādas attiecības var būt liela dzīves skola, kura palīdz nākotnes attiecību modeļiem. Arī jaunajām sievietēm tie ir jauni iespaidi un emocijas, kuras varbūt nebūtu iespējams iegūt citos veidos. Koncerti, teātra izrādes vai vakariņas restorānā ir greznība, ko regulāri daudzām būtu grūti atļauties, tāpēc šis ir veids, kā to izbaudīt. Paralēli šīm izklaidēm nāk arī komunikācija ar dažādiem vīriešiem, kurus iepazīstot, sievietes gūst pieredzi un mācās izvirzīt prasības, izvēloties partneri. “Tā ir attiecību skola, turklāt nevis caur puņķiem un asarām, kad attiecības brūk un jūk, bet gan labi pavadot laiku.”

Sievietei būtu jāapzinās, ka vīrietis var vēlēties kaut ko vairāk, tāpēc būtu jābūt konkrētai nostājai un izpratnei, kur viss beidzas. Ja abas puses skaidri apzinās, ko no attiecībām vēlas un ko nevēlas, tad arī jaunajām sievietēm šāds modelis var būt ieguvums. Tas ir veids, kā iemācīties komunicēt un būt apdomīgākai savās nākotnes izvēlēs.

Sievietei būtu jāapzinās, ka vīrietis var vēlēties kaut ko vairāk, tāpēc būtu jābūt konkrētai nostājai un izpratnei, kur viss beidzas.

Psiholoģe norāda, ka šādas attiecības var būt pavisam korektas un adekvātas, un uz tām nevajadzētu raudzīties skeptiski. “Ja prostitūcijā pārdod ķermeni, tad tagad pārdod dvēseli? Nē, tā jau nav!” Jaunās sievietes bez liekām asarām var izdzīvot lielu attiecību skolu, bet vīrieši gūt jaunus iespaidus un celt savu pašvērtējumu. Svarīgi katram apzināties savus morāles principus un iesaistīties šajās attiecībās tikai tik tālu, lai nekļūst nekomfortabli. Tas ir diezgan stabili balstīts attiecību modelis ar skaidriem noteikumiem, kurus ir izveidojuši divi pieauguši cilvēki katrs ar savām interesēm. Un nav izslēgts, ka šīs intereses nepāraug par kopējām, jo, kā skaidro psiholoģe, ja abi cilvēki ir brīvi un ieinteresēti atrast savu partneri, tad vecuma starpība nav nekas ārkārtējs.

 

Atklāti par cukurbeibes dzīvi

Ar Sofiju iepazīstamies internetā, viņu uzaicinot uz interviju caur jau iepriekš izmantoto vietni Seeking Arrangements. Sofija ir latviete, taču jau pirms vairākiem gadiem ir pārcēlusies uz dzīvi Nīderlandē. Viņai ir 24 gadi, un ar cukurtētukiem viņa tiekas jau četrus gadus. Par cukurtētukiem meitene ir uzzinājusi pavisam nejauši – kādā ballītē meitene satikusi vīrieti, kurš bijis gatavs viņai izmaksāt un pirkt dāvanas tikai par to, ka var viņu satikt. “Sākumā, protams, biju naiva un domāju, ka tas ir kaut kāds holandiešu džentlmenisms, taču no draudzenēm uzzināju, ka viņš vienkārši gribēja būt mans sugardaddy.” Par Seeking Arrangements Sofija uzzinājusi tikai vēlāk, kad sapratusi, ka šī ir lieliska izklaides iespēja, ar ko nopelnīt arī naudu. Sofija atzīst, ka viņai patīk flirtēt ar vīriešiem un piesaistīt viņu uzmanību. Meitene izklaides nolūkā to ir darījusi arī iepriekš, tad kāpēc tagad ar to nedaudz nenopelnīt naudiņu? Viņa norāda, ka sākumā ir baidījusies ar kādu tikties reālajā dzīvē, taču dzīve Nīderlandē ir atraisījusi viņas dēkaino pusi, jo tur, atšķirībā no Latvijas, cilvēki daudz atvērtāk runājot par intīmām tēmām un arī atļaujas uzvesties pavedinošāk.

Arī šobrīd tikšanās ar cukurtētukiem primāri viņai ir tikai izklaide, nevis ienākumu avots. Sofija norāda, ka nevienai nevajadzētu iekrist ilūzijās par to, ka cukurtētuki spēs nodrošināt iztiku, pavisam noteikti ir nepieciešams arī patstāvīgs darbs. “Ir tādi posmi dzīvē, kad nejūties pašpārliecināta vai vienkārši visi vīrieši ir apnikuši, un negribas nevienu satikt. Tad ir labi, ja nav jāpaļaujas uz citu dāvanām, bet spēj pati sevi nodrošināt.”

Sofija norāda, ka nevienai nevajadzētu iekrist ilūzijās par to, ka cukurtētuki spēs nodrošināt iztiku, pavisam noteikti ir nepieciešams arī patstāvīgs darbs.

Sofija stāsta, ka visbiežāk pirmais randiņš ar cukurtētukiem notiek restorānā. Tā esot laba vieta, jo ir publiska vide un iespēja skaļi izrādīt nepatiku, ja nokļūsti nepatīkamā situācijā. Sofija gan stāsta, ka viņas pieredzē nekas bīstams vēl nav noticis. “Es jau netiekos ar kuru katru, vienmēr rūpīgi izvēlos, vai šāda tipa vīrietis manī izraisa uzticību, un jūtu, ka mums ir kopīgas intereses.” Sliktākā pieredze ar cukurtētukiem bija tad, kad vienkārši nesaskanēja viedokļi vai arī vīrietis izteica rupjus komentārus. Šādos gadījumos Sofija izvēlējās aiziet prom un neturpināt attiecības.

Satiekot cukurtētuku, ir jāizvairās izpaust pārāk daudz personīgās informācijas. “Es mēdzu izmantot dažādus vārdus un meloju arī par universitāti, kurā mācos, bet personības ziņā gan vienmēr cenšos būt es pati. Vīrieši tomēr jūt, ja es izliekos.” Sofija norāda, ka ir ļoti būtiski nekad nedot cukurtētukiem savu dzīvesvietas adresi, nekad neļaut viņiem pavadīt sevi mājās.

Sofija stāsta, ka pēc tikšanās reizēm ar cukurtētukiem viņa jūtas labi. “Kā jau teicu, tā ir izprieca! Ja man būtu pretīgi, es taču to nedarītu.” Jautājot, vai Sofija nemēdz justies izmantota, sieviete atbild, ka pavisam noteikti ne, jo tas ir vienkārši darījums. “Es pat tajā saskatu zināmu feministisku rīcību – no seksisma gūt peļņu. Ja jau dzīvojam uz patriarhālām vērtībām balstītā sabiedrībā, kurā vīriešiem ir ļauts pirkt sievietes, man ir tiesības to izmantot savā labā.” Sofija atzīst, ka, protams, pastāv arī pretējs modelis, proti, cukurmāmiņas, taču, pēc viņas pieredzes, to skaits ir ievērojami mazāks un neesot pat salīdzināms ar vīriešu skaitu, kas izmanto sievietes.

Runājām arī par cukurtētuku fenomena tumšo pusi – prostitūciju un mazgadīgu meiteņu izmantošanu. Sofija atzīst, ka tā patiešām ir problēma, taču varbūt ne tik izteikta viņas dzīvesvietā Nīderlandē, kur prostitūcija ir legāla. Sofija norāda, ka abas šīs problēmas varētu risināt, pieprasot uzrādīt pasi un personas kodu, kad reģistrējas cukurtētuku meklēšanas vietnēs. Pēc viņas domām, tā varētu atturēt gan vīriešus no nelegālu pieprasījumu veikšanas, gan nepilngadīgas personas no reģistrēšanās. “Ja vietnei nodod savu personīgo informāciju, domāju, ir daudz mazāka iespēja, ka vīrieši atklāti pirktu seksu. Man jau liekas, ka liela daļa no cukurtētukiem īpaši nelepojas ar to, ko dara.”

Sofija stāsta, ka, pēc viņas pieredzes, nemaz nav tā, ka cukurtētuki vēlas tikai pārgulēt. “Protams, daudzi jau pašā sākumā uzraksta, ka grib tikai seksu un viss, bet es tādus vīriešus ignorēju. Nīderlandē ir pietiekami daudz citu vietu, kurās viņš var aiziet nopirkt seksu.” Visbiežāk vīrieši meklē emocionālo saikni, kādu, ar ko pavadīt kopā laiku.

Nīderlandē ir pietiekami daudz citu vietu, kurās var aiziet nopirkt seksu. Visbiežāk vīrieši meklē emocionālo saikni, kādu, ar ko pavadīt kopā laiku.

Tas, protams, mēdz iekļaut arī seksuālās attiecības, bet tad tiek skaidri norunātas robežas. Sofija atzīst, ka, jā, viņa ir bijusi intīmās attiecībās ar vairākiem cukurtētukiem, taču tas vienmēr ir bijis ar viņas piekrišanu. “Ja man tas vīrietis nesimpatizē, es viņam skaidri un gaiši pasaku, ka ar viņu nepārgulēšu, un tad viņš pats var izlemt, vai vēlas turpināt attiecības vai ne.”

Jautāta, kāds ir tipisks cukurtētuks, Sofija smejoties atbild, ka tāda nemaz neesot. “Cik vīriešu, tik cukurtētuku,” saka Sofija, tomēr beigās secina, ka tomēr ir daži tipi, kurus mēdz sastapt bieži. “Ir bagāti biznesmeņi, kuri neprot būt sociāli, taču vēlas kādu tuvību. Ir tādi pieredzējuši cukurtētuki ceļotāji, kas vēlas travel-buddy (ceļošanas biedru). Daži vīrieši ir ar sievu un bērniem, kuri meklē veidu, kā atsvaidzināt ikdienu.”

Sofija teic, ka viņai nav kauns draugiem stāstīt, ka ir cukurbeibe, taču no šī temata labāk izvairās, tiekoties ar ģimeni. “Šeit tas ir normāli, visi ir ļoti atklāti un mierīgi runā par seksu, taču Latvijā ir daudz konservatīvāki cilvēki, kuri varētu arī nesaprast.” Sofija ir dzirdējusi piezīmes, ka nodarbojas ar prostitūciju un pārdod sevi, taču meitene saka, ka tas viņu nebaida un viņa vienmēr ir gatava diskusijām. “Saprotu, ka šī ir strīdīga tēma, taču neviens mani nespiež ar to nodarboties. Es ar cukurtētukiem tiekos izpriecas dēļ. Protams, cits jautājums ir par meitenēm, kuras spiestā kārtā sevi pārdod, un tā patiešām ir problēma. Taču, kamēr abas puses ir apmierinātas ar šāda veida darījumu, kāpēc gan ne?” jautā Sofija.

Saprotu, ka šī ir strīdīga tēma, taču neviens mani nespiež ar to nodarboties. Es ar cukurtētukiem tiekos izpriecas dēļ.  Kamēr abas puses ir apmierinātas ar šāda veida darījumu, kāpēc gan ne?

Uzklausot sievieti, kura uztur un atbalsta attiecības ar cukurtētukiem, šķiet, ka viņai ir paveicies, jo attiecībās tieši viņa ir bijusi noteicēja. Ja gadījumā viņu nav apmierinājusi cukurtētuka attieksme, tad to arī viņam pateikusi, pārgulējusi tikai ar vīriešiem, kuri viņai simpātiski, bieži vien pat aizgājusi no randiņa un nav turpinājusi kontaktēties ar cukurtētuku, kurš izrādījies pilnīgi pretējs sarakstēs uzburtajam tēlam.

Veidot šāda veida attiecības ir riskanti. Ja tomēr ekspertu uzskaitītās negatīvās puses neattur no vēlmes pamēģināt, tad sākotnēji sev skaidri jādefinē, kāpēc pieņemt lēmumu stāties šādās attiecībās, un rēķināties arī ar ļaunāko scenāriju.

 


1 Statistics Analysis of Dating Sugar Baby. Sugarbabiesonline. 28.02.2018. http://sugarbabiesonline.com/statistics-analysis-of-dating-sugar-baby.html

2 Ross, T. F. Where the Sugar Babies Are? The Atlantic. 15.01.2015. https://www.theatlantic.com/education/archive/2015/01/where-the-sugar-babies-are/384547/  2020. gada 15. janvārī.

3 Jorge, de J. F. 2019. El fenómeno sugar babies. 21. La Revista Cristiana de Hoy. 1029: 38–41.

4 Åtalad toppchef misstänkt ha köpt sex av Paula på sugardejtningsajt. Dagens Nyheter. 19.12.2019. https://www.dn.se/ekonomi/atalad-toppchef-kopte-sex-av-paula-pa-sugardejtingsajt/

5 Students with sugar daddies: It was a money-making scheme. The Observers. 28.09.2017. https://observers.france24.com/en/20170928-money-making-scheme-student-sugar-daddy

6 Go-Getters. http://misaccess.psi.org/ bcc_catalog/web/files/Flier%201.pdf

 

Žurnāls Inquisitio augstskolas paspārnē iznāk jau kopš 2015. gada. Kā norādījusi tā galvenā redaktore, RSU Komunikācijas fakultātes dekāne prof. Anda Rožukalne, Inquisitio ir kā treniņpoligons jaunajiem žurnālistikas censoņiem, kuru vārdus kādudien redzēsim Latvijas rakstošajos un raidošajos medijos. Žurnāla dizainu un maketu veidojis Modris Brasliņš, vāka foto autors – Reinis Fjodorovs. 

Jaunākais saturs