Skip to main content

Zadiņu atslēgas vārds – kopā

vizuāli stāsti
raksti

Agnese Rogaine, Agnese Ieva Tīrone, Nikola Kuzmina, Emīlija Radzeviča, Studentu medijs Skaļāk

Dažādi cilvēki ar savām sirdslietām dzīvo uz viena zemesgabala pie Smiltenes, un izmanto to ar vienu noteikumu – daba visam pamatā. To gudri sauc par permakultūru. Nav jābūt zerowaste vai kādas citas zaļās kustības piekritējam, lai mainītu savu attieksmi pret dabu.

1.jpg

Elgars Felcis, Zadiņu izveidotājs, permakultūru negrib izcelt kā vienīgo un patieso veidu, kā dzīvot. Viņš uzsver, ka tā ir daļa no aktīva dzīvesveida, kas vērsts uz saudzīgu un atbildīgu attieksmi pret apkārtējo vidi un cilvēkiem tajā. Tā ir daļa no plašākas agroekoloģijas kustības: “Vēlamies piesaistīt cilvēkus, kas šeit vēlētos dzīvot ilgāk, kopā apbūvēt teritoriju un saimniekot.”

2.jpg

Zadiņu cilvēki apzinās pasaules iespējamo postu, tāpēc dzīvo atvērtajā saimniecībā, kur tiekas cilvēki ar kopīgām vērtībām – ilgstpējīga nākotne, dzīve saskaņā ar dabu, individuālā, kā arī kopienas attīstība. Šeit dzīvo cilvēki, kas ir atvērti citiem – tiem, kas gatavi nākt ar savām idejām, kopīgi strādāt, piedalīties darbnīcās jeb workshopos, semināros un mākslas pasākumos. Vārds "ilgstpējīgs" šeit nav vien tukšs vispārinājums – pamatiedzīvotāji būvē mājas, kas ir celtas pēc sentēvu likumiem - ievērojot debespuses, lai nodrošinātu pēc iespējas lielāku gaismas un siltuma padevi, izmantojot tikai dabai draudzīgus materiālus un tehnikas. 

3.jpg4.jpg

Lai pēc iespējas pietuvinātos naturālās saimniecības modelim, iedzīvotāji paši audzē savu ekoloģisko pārtiku, balstoties uz permakultūras principiem – ar atbildību izturēties pret zemi un resursiem, kā arī dalīties ar citiem – gan ar savu darbu, panākumiem, gan zināšanām par atbildīgu saimniekošanu. 

7.jpg

Šobrīd Zadiņu saimniecībā pastāvīgi dzīvo desmit cilvēki, turklāt saimniecība kļūst aizvien apmeklētāka un populārāka. Vasarā norisinājās dažādas nometnes, ekoskolu vizītes, jauniešu grupu apmeklējumi gan no Latvijas, gan ārzemēm, kā arī pašvaldības rīkotie pasākumi. Viens no tiem bija par godu Smiltenes novada pagasta gadadienai. Tās laikā tika rīkota atvērtā durvju diena, iekļaujot arī Zadiņus. Mērķis bija parādīt un atklāt, kāda ir dzīve atvērtajā saimniecībā.

Kā saka Hanna, ilustratore no Vācijas, viena no Zadiņu pamatiedzīvotājām: “Aicinām cilvēkus droši ar mums sazināties Facebook vietnē – mums vienmēr ir prieks darboties ar cilvēkiem, kuriem ir idejas un motivācija.”

8.jpg

Atvērtās saimniecības "Zadiņi" lapa Facebook

Jaunākais saturs