Skip to main content

Milimetri, kas izšķir likteni

vizuāli stāsti
raksti

Šaušanas sportā sarežgītākais ir tas, ka jādara ļoti labi četras lietas vienlaicīgi. Un, pretēji tam, kā tas notiek daudzos citos sporta veidos, dopings šajā sportā ir vielas, kas samazina adrenalīna izdalīšanos, piemēram, alkohols - tas veicina asinsriti un nomierina, stāsta Latvijas Šaušanas federācijas ģenerālsekretārs Valērijs Vaskis. 

Gatis Ignāts, Studentu medijs Skaļāk

Untitled-2.jpg

Kas ir šaušanas sports un cik liela tam piekrišana Latvijā?

Latvijas Šaušanas federācija pārstāv vairākus ar šaušanu saistītus sporta veidus. Ložu šaušanu, lietišķo un praktisko šaušanu, stenda un medību šaušanu. Mums kopā ir vairāk nekā 500 reģistrēti sportisti-šāvēji.

 

Vai varat paskaidrot, kā šie minētie veidi atšķiras viens no otra?

Ložu šaušana ietver sevī vingrinājumus, kuri tiek izpildīti ar pneimatisko pistoli un šauteni 10 m distancē, ar mazkalibra pistoli un šauteni 25 un 50 m distancē.

Lietišķā šaušana ir orientēta uz dienesta ieročiem - pistolēm, triecienšautenēm, karabīnēm. Praktiskā - uz šaušanu cauri šķēršļiem. Stenda šaušana notiek ar bisi pa lidojošiem mērķiem. Medību šaušana notiek pa kustīgu mērķi.

Untitled-5.jpg

Vai kustīgs mērķis ir dzīvs dzīvnieks medību šaušanā?

Tas gan nav dzīvs dzīvnieks, bet drukāts dzīvnieka siluets ar mērķa atzīmēm rezultāta noteikšanai.

 

Kas sportistam ir pats grūtākais uzdevums?

Tas ir saistīts ar cilvēka smadzeņu darbību un muskuļu atmiņu. Cilvēks spēj izcili izpildīt tikai vienu darbību. Divas darbības vienlaicīgi spēj izpildīt labi. Trīs darbības vienlaicīgi - gandrīz labi. Četras darbības vienlaicīgi, tas jau ir ļoti sarežģīti. Šaušanas sportā ir nepieciešams vienlaicīgi veikt četras darbības - stabili noturēt ieroci, kontrolēt vertikālo un horizotālo plakni, tēmēt, nospiest mēlīti. Šaušanas sports ir ļoti smalks sporta veids, pavisam neliela kļūda vienā no procesiem spēj būtiski iespaidot šāviena trajektoriju un iegūto rezultātu. Ja tu spēj labi paveikt četrus darbus vienlaicīgi, tu vari kļūt par Pasaules čempionu.

Untitled-1.jpg

Vai uz šaušanas sportu attiecas antidopinga regulējumi? Kas ir dopings šaušanā?

Protams, uz šaušanas sportu attiecas visi antidopinga noteikumi. Šaušanas sportā, pretēji daudziem citiem sporta veidiem, dopings ir adrenalīna izdalīšanos samazinošas vielas, tajā skaitā alkohols.

 

Kā alkohols var palīdzēt šāvējam?

Kā asinsriti veicinošs un nomierinošs līdzeklis. Sportistiem sacensības sagādā spriedzi un mandrāžu, kas būtiski iespaido rezultātus. Sacensībās sasniegtie rezultāti un treniņu laikā sasniegtie rezultāti var atšķirties pat par 20 punktiem.

 

Cik liela nozīme ir vienam punktam?

Ļoti liela, viens punkts spēj izšķirt sportista likteni. Labāko sportistu rezultāti ir ļoti blīvi, mēdz gadīties, ka pieciem vai vairāk sportistiem ir vienāds rezultāts.

Untitled-3.jpg

Kā tad tiek nosaka uzvarētāju?

Tad tiesneši pielieto papildus kritērijus, skaita sašauto centrālo desmitnieku skaitu, iegūto punktu skaitu pa šaušanas sērijām un tā tālāk. Notiek arī pāreja uz punktu skaitīšanu ar desmitdaļām. Finālos rezultāti tiek skaitīti tikai ar desmitdaļām. Pats mazākais desmitnieks ir mērķī, kas ir paredzēts šaušanai ar pneimatisko šauteni 10 m distancē, tā diametrs ir tikai pusmilimetru liels.

 

Cik vienkārši ir sākt nodarboties ar šaušanas sportu, un ar ko būtu jāsāk?

No sākuma būtu pašam jāizprovē. Latvijā ir vairāki sporta klubi, kuri pieņem jaunus biedrus. Sava ieroča iegāde gan nav lēts prieks, pat pneimatiskā pistole maksā ap 1500 eiro.

 

Kāpēc tāda cena par tik vienkāršu instrumentu?

Jo tas ir precīzs instruments, kuram var uzticēties. Neveiksmīga šāviena gadījumā sportists nevar novelt vainu uz ieroci. Ir jāatzīst, ka kļūdu esi pieļāvis tu pats.

Untitled-4.jpg

Kā Jūs iesaistījāties šaušanas sportā?

Es biju vadītājs dažādos uzņēmumos, kā arī biju aktīvs zemessargs. Aktīvi piedalījos šaušanas pasākumos līdz man pienāca uzaicinājums pamēģināt vadīt arī federācijas darbu.

2005.gadā tiku ievēlēts par Latvijas Šaušanas federācijas ģenerālsekretāru. Līdz šim brīdim esmu šajā amatā noturējies. Esam atbildīgi par šaušanas sportu Latvijā.