Būt citādam
Būt citādam Latvijā joprojām ir pietiekami sarežģīti. Diskriminācija notiek dažādos līmeņos un apmēros, lielākoties, ja izskaties atšķirīgi no vairākuma, tev ir cita reliģiskā piederība vai tava uzvedība kādā veidā izaicina tradicionālās normas. OECD dati norāda - mobinga jomā Latvija vairs zemāk nokrist nevar, šobrīd esam pēdējā vietā gan OECD, gan Eiropas Savienības valstu vidū. Kā iekļauties Latvijas sabiedrībā, ja esi citāds - piedāvājam piecus dažādus stāstus un pieredzes.
Laima Raičonoka, Janīna Līberga, Studentu medijs Skaļāk
Dans
Dans jau 13 gados saprata, ka viņam patīk meitenes, un domāja, ka viņš ir lesbiete, taču 18 gados sapratis, ka ir transseksuāls. Pirmie cilvēki, kas to uzzināja, bija māsa un labākā draudzene, un puisis vēljoprojām jūt viņu atbalstu. Tēvs izteicies, ka visus LGBT cilvēkus jāizsūta uz neapdzīvotas salas un jāatstāj tur, taču vēlāk vecāki Danu pieņēmuši. Dans un viņa draudzene ļoti vēlas ģimeni un bērnus. Puisis ir pārvācies uz galvaspilsētu, jo, viņaprāt, Rīgā cilvēki ir vairāk gatavi pieņemt LGBT kopienas pārstāvjus nekā Līvānos.
Džordžs
Džordžs Stīls atbrauca uz Latviju trakajos deviņdesmitajos, un, pēc viņa teiktā, nekad nebija izjutis tādu rasismu, kādu izjuta Latvijā. Tagad cilvēki kļuvuši saprotošāki un atvērtāki - uz ielas vairs nav jābaidās par fizisku vardarbību izskata dēļ, taču Džordžu satrauc tas, ka viņa bērniem skolā joprojām jāsastopas ar izsmiešanu.
Muhamadali un Kurbonbojs
Muhamadali Berdimurovs un Kurbonbojs Maminovs (Muhammadali Berdimurodov, Kurbonboy Maminov) ir no Taškentas, Uzbeksitānas. Viņi Latvijā nav saskārušies ar diskrimināciju savas ārienes un ticības dēļ. Pielāgojoties musulmaņu tradīcijām, darba devēji pat viņiem gatavo ēdienus bez cūkgaļas. Lielākās kultūras atšķirības, ko Muhamadali un Kurbonbojs ir pamanījuši - ir sieviešu un vīriešu attiecības, kas te ir daudz brīvākas; pēc novērojumiem sabiedriskajā transportā, viņuprāt, uzbekistānieši ir pieklājīgāki un vairāk ciena vecākās paaudzes.
Elīza
Elnura Ruslana Kizi (Elnura Ruslan Kyzy) ir no Kirgizstānas. Draugi viņu sauc par Elīzu. Uz Rīgu viņa pārvācās, jo bija iespēja iestāties universitātē. Cilvēki uzskata, ka sava izskata dēļ viņa ir no Krievijas nevis no Kirgizstānas, taču Elīza pret sevi nav jutusi diskrimināciju Latvijā. Viņa uzskata, ka latvieši ir noslēgti un klusi. Kirgizstānā ciemiņš tiek uzņemts kā ģimenes daļa līdz brīdim, kad viņš aizbrauc. Latvijā tas tā nav.
Venčeska
Venčeska sāka nodarboties ar drag** jau 18 gadu vecumā. Sociālajos medijos un skolā cilvēki vienmēr pret viņu izturējušies slikti - bijuši verbāli vardarbīgi. Savukārt, vecāki viņu ir pieņēmuši un atbalsta. Venčeska ir nebināra (non-binary, neidentificējas ne ar vienu no tradicionālajiem dzimumiem) un panseksuāla (spēj iemīlēties cilvēkā, neatkarīgi no viņa dzimuma). Drag Venčeskai tagad ir galvenais peļņas avots. Viņasprāt, Latvijā ir maz informācijas par drag kultūru un LGBT+ kopienu kopumā, taču attieksme pret cilvēku ir gan izglītības, gan audzināšanas jautājums.
* Drag - māksliniecisks izteiksmes veids vai uzstāšanās, kas ietver pārģērbšanos un iejušanos cita dzimuma lomā, lieto drag queen un drag king.