Skip to main content

Queertopia piedzimšana

vizuāli stāsti

Vencheska Baltique ir drag* māskliniece no Rīgas. Vencheska Baltique kopā ar citām drag karalienēm aizsāka pirmo drag queen kolektīvu Latvijā House of BALTIC QUEEENS. Par drag kultūru un savu pieredzi Vencheska daudz dalījusies sociālajos tīklos, medijos un pasākumos, piemēram, sarunu festivālā Lampa.

Evelīna Vintere, Elīna Gailīte, Kristīne Silava, Evija Mālmane, Patrīcija Kuzmane, Studentu medijs Skaļāk

*drag ir performatīva mākslas forma un vienlaikus sociāls vai politisks komentārs, kurā ar grimu, frizūru, rotām, apģērbu un citiem atribūtiem uzsvērtas, pārspīlētas un izaicinātas dažādas stereotipiskas sievišķīgas vai vīrišķīgas īpašības.

vintere_1 copy.jpgVencheskas istaba ir izdekorēta ar bildēm, fanu zīmējumiem un citiem nieciņiem, kas viņu iedvesmo un dod pārliecību būt pašai.

vintere_2 copy.jpgvintere_3 copy.jpgvintere_4 copy.jpgvintere_5 copy.jpg“Drag var integrēt pilnīgi jebkur, pat cirkā, jo tas ir tēls, ko vari izmantot tā, kā pats gribi.”

vintere_6 copy.jpgvintere_7 copy.jpg“Es ilgi nevarēju to atļauties, jo bija gan sabiedrības spiediens, gan ģimenes spiediens, gan arī bailes. Tāpēc tagad ir tas excitement, jo varu būt tas, kas esmu, un darīt to, kas man patīk.”

vintere_8 copy.jpgvintere_9 copy.jpgvintere_10 copy.jpgvintere_11 copy.jpg“Ja nodarbojies ar drag, tu vari būt pilnīgi jebkas. Nav svarīga tava seksuālā orientācija vai dzimuma identitāte. Drag ir domāts visiem.”

vintere_12 copy.jpgvintere_13 copy.jpg

Latvijā drag kultūra parādījās salīdzinoši nesen un pēdējos gados šajā mākslas formā ir sācies mini-uzplaukums, taču to nevar salīdzināt ar ASV vai Eiropu, kur drag tradīcija iedibināta jau 20. gadsimta sākumā. 

Vencheska uzskata, ka Latvijas sabiedrībā dominē konservatīva domāšana, tāpēc cilvēki vienkārši nespēj pieņemt un saprast atšķirīgo. Vencheska domā, ka cilvēkus par LGBT kopienu un drag mākslu ir jāizglīto, un viņa pati arī aktīvi ar to nodarbojas.

 

Vairāk par Drag kultūru:

What is drag? Here's everything you need to know. Insider. https://www.businessinsider.com/what-is-drag-history-cultur…

The former slave who became the world's first drag queen. BBC https://youtu.be/iT15sCRHKJU

The fabulous history of drag. BBC https://www.bbc.co.uk/bitesize/articles/zbkmkmn