Skip to main content

Noziegums, kuru sievietes ir iemācījušās aizmirst

vizuāli stāsti

Linda Laizāne, Madara Iverta Orlova, Studentu medijs Skaļāk 

Teju ikviena meitene un sieviete ir piedzīvojusi brīžus, kas saistīti ar emocionālo vardarbību vai uzmākšanos. Uz ielas, skolā, darba vietā vai citviet vīrieši var pieskarties sievietes krūtīm vai citām ķermeņa daļām un izteikt piezīmes par izskatu. Un šobrīd realitāte ir tāda - seksuālā vardarbība pret meitenēm un sievietēm netiek uztverta kā noziegums.

Dati: Kā norādīts Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā, ES dalībvalstīm vēljoprojām nav pietiekami daudz datu par vardarbības gadījumiem, kas saistīti ar dzimumu. Viens no pētījumiem tika veikts 2014.gadā ar nosaukumu “Vardarbība pret sievietēm – Eiropas Savienības mēroga apsekojums”, to pētīja Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūra (FRA).

Pētījuma dati rāda, ka “38,6 % sieviešu Latvijā ir pieredzējušas fizisku vai seksuālu vardarbību kopš 15 gadu vecuma, bet 6,3 % – pēdējo 12 mēnešu laikā, 32,1 % no šīm sievietēm to nebija nevienam teikušas, kas ir vairāk nekā divas reizes biežāk nekā vidēji ES. 60 % sieviešu Latvijā ir pieredzējušas psiholoģisko vardarbību no esošā vai bijušā partnera, 14 % – izsekošanu.”[1]

 

[1] Centrālā statistikas pārvalde, Likumpārkāpumi un vardarbība, (https://www.csb.gov.lv/lv/dzimumu-lidztiesiba/Likumparkapum…)