Skip to main content

No skices līdz aplausiem

vizuāli stāsti

Ne visi teātra darbinieki par savu darbu saņem ziedus uz skatuves. Tomēr Latvijas Leļļu teātra mākslinieks Reinis Žodžiks atzīst, ka “nevajag medaļu pie krūtīm, lai saprastu, ka ir izdarīts labs darbs”.

Latvijas Leļļu teātris ir bērnu pirmā iepazīšanās ar teātri. Draudzīgās lelles, omulīgās telpas un garšīgais saldējuma kokteilis ir pirmās asociācijas, kas nāk prātā, atceroties leļļu teātra izrādes. Bet reti kurš skatītājs aizdomājas par to, kas notiek otrpus teātra aizkariem. Kā top lelles? Kas gludina un mazgā tērpus? Ko aktieri dara grimētavā? Atbildes uz šim un vēl daudziem citiem jautājumiem mēs noskaidrojām, ejot ciemos.

Alise Kate Millere, Marta Melnalksne, Gabriela Lūse, Studentu medijs Skaļāk

_DSC0266.jpg

Stāsts tapis 2023. gada ziemā.

 

Tas, ko neredz skatītājs

Lai izrāde būtu tāda, kā to redz skatītājs, vispirms ir jānotiek vairākiem posmiem. Lai tos labāk izprastu, sekojām līdzi Latvijas Leļļu teātra rekvizitorei Līgai Alisei Neilandei. Viens no pirmajiem posmiem ir leļļu un rekvizītu sagatavošana izrādei. Tas ietver aktieru drēbju mazgāšanu un leļļu un rekvizītu sapakošanu kastēs. Procesu ilgāku padara tas, ka leļļu teātris darbojas divās lokācijās. Pēc tam izrādes norises vietā, aizskatuvē, notiek rūpīga gatavošanās izrādei. Katram rekvizītam ir sava vieta scenogrāfijā, kur tas precīzi jānovieto. Tas ir ļoti ilgs un rūpīgs darbs. Nozīmīgs ir katrs sīkums, pat ielietais ūdens daudzums pudelē. Kad visi tehniskie darbi ir padarīti, uz izrādi ierodas aktieri. Grimu viņi liek paši, bet saģērbties bieži vien ir jāpalīdz. Pēc izrādes ir, iespējams, visgarlaicīgākā, bet ne mazāk nozīmīgākā daļa – izrādes novākšana. Nereti tieši šajā posmā neuzmanības dēļ rekvizīti mēdz pazust, jo visiem – gan aktieriem, gan tehniskajiem darbiniekiem - gribas ātrāk doties mājās.

_DSC0377.jpgIMG_1217.jpg_DSC0344.jpgIMG_1325 (1)_1.jpgIMG_1232.jpgIMG_1386 (1).jpg

Latvijas Leļļu teātra mājas ir Krišjāņa Barona un Elizabetes ielas stūris. Bet līdz 2023. gada decembrim ēkā notika remonts, tāpēc teātra pagaidu mājas, kur notika viss izrādes gatavošanās process, bija Lāčplēša ielā. Izrādes notika Rīgas Latviešu biedrības namā. Remonta dēļ pēdējos trīs gadus visi teātra darbinieki skraidījuši pa divām adresēm. Ir bijušas situācijas, kad stundu pirms izrādes saprotam, ka kaut kas ir aizmirsts Lāčplēša ielā un tad tam ir jāskrien pakaļ. Sarežģīti! Bet tagad atkal viss ir vienuviet!

 

 

Jaunākais saturs