Skip to main content

Nāves sala

vizuāli stāsti

Ķekavas novadā, Daugavas kreisajā piekrastē atrodas salu grupa, kuru sauc par Nāves salu, līdz tai nokļūt var tikai ar ūdenstransportu. Izkāpjot uz salas un to papētot, sajūtas ir ļoti interesantas. No vienas puses daba un mežs visapkārt rada sajūtu, ka esi tālu prom no civilizācijas, bet vēsture un lietas, kas tur ir notikušas, šai vietai piešķir sajūtas un pārdomas par karavīriem kuri Pirmā pasaules kara laikā gājuši bojā.

Edijs Muraško, Studentu medijs Skaļāk

01.jpg

Nāves salas platība ir aptuveni 2 hektāri, atkarībā no ūdens līmeņa.

02.jpgNāves salas piemineklis ir pirmais Pirmā pasaules kara kauju un Brīvības cīņu atcerei veltītais piemineklis. Projektu izstrādāja Latvijas Universitātes arhitektūras profesors Eižens Laube bez atlīdzības. Pieminekli uzcēla divu mēnešu laikā, to atklāja 1924. gada 27. jūlijā.

03.jpg

04.jpg05.jpg06.jpg

Uz salas atradās vairākas ēkas, kuras šobrīd vairs nav saglabājušās. Muzejs tika būvēts koka guļbūves tehnikā un tam bija niedru jumts. 1965. gadā muzejs nodega, jo niedru jumtā iespēra zibens. Uz salas atradās saimniecības ēka un klēts, kuras tika nojauktas pirms Daugavas uzpludināšanas.

07.jpg08.jpg

Strēlnieku nocietinājumi Nāves salā bija tik ļoti labi izveidoti, karavīri šo salu bija pārvērtuši par smagi nocietinātu punktu. Naktīs nocietināja ierakumus, jo dziļāki tie bija, jo lielākas bija iespējas palikt dzīvam.

09.jpg10.jpg12.jpg13.jpg

Salaspilī vecajos kapos atrodas piemiņas stēla Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem. Alfrēds Bērziņš ir otrās pakāpes Lāčplēša ordeņa kavalieris un mana pusbrāļa vecvectēvs.

14.jpgIMG_0585.jpgIMG_0683.jpgIMG_0702.jpgIMG_0714.jpg

Septiņu nezināmo karavīru kaps. Nāves salā bija dolomīta lauztuves, kurā strādnieki 1931. gadā atraka kara laikā sagrautu zemnīcu, tajā atradās septiņu nezināmu krievu karavīru mirstīgās atliekas. Viņi tika pārapbedīti atsevišķi iekārtotā kapā ar betona krustu un uzrakstu - 7 nezināmie kareivji. 

IMG_0721.jpg