Skip to main content

Miera osta Berģos

vizuāli stāsti

Ir dzirdēts, ka katra vīra uzdevums dzīvē ir uzcelt māju un iestādīt ozolu. To pateikt ir viegli, bet cik daudzi to spēj izdarīt? Man bija tas gods pavadīt dienu kopā ar 96 gadus vecu vīru, kas savā dzīvē ir paveicis šo uzdevumu. Šis stāsts ir par Klementu jeb kā citi viņu sauc – Krišiņš. Jaunībā viņš sāka dzīvot Berģos, vietā, kas tajā laikā vēl nebija tik apdzīvota kā tagad. Viņš ievācās mazā koka mājiņā, taču bija apņēmies radīt kaut ko paliekošu savai ģimenei. Mazo būdiņu Klements 1983. gadā paša rokām pārbūvēja par lielu ķieģeļu māju vienam no saviem dēliem, dēla sievai un 7 mazbērniem. Kad māju sāka celt, viņš iestādīja ozolus par godu saviem diviem dēliem. Ozoli auga kopā ar mājas celšanu un tagad tie ir četrdesmit gadus veci.

Megija Platača, Studentu medijs Skaļāk

Ģimene šo māju sauc par Sarkano māju. Mazbērni jau ir sākuši savas dzīves gaitas, taču dodas šurp, ja vajag atpūsties, jo šī ir īsta miera osta. Viņi vasarās izbauda saulīti, tuvo ezeru, priecājas par vectēva audzētajiem tomātiem, kurus vēljoprojām Krišiņš pats stāda katru pavasari. Mazbērniem šī māja saistās ar vectēva visgaršīgākajiem biezpiena plācenīšiem brīvdienu rītos. Vieta, kas radīta tieši šādiem ģimenes kopības brīžiem.  

01_ozols.jpgŠis ir viens no ozoliem, kas aug pie mājas un pie kura vasarās ģimene var atvēsināties kādā ēnas stūrītī.

02_māja_iepriekš_tagad.jpgMājas viena daļa ir vēljoprojām pati mazā koka būdiņa, kas tika apbūvēta ar ķieģeļiem. Melnbaltajā bildē ir redzams pats Krišiņš darbojoties.

03_vectēvs.jpgDevāmies pastaigā, kuras laikā iepazinos ar šī vīra dzīvesstāstu.

04_pastaiga.jpg         05_maja_ozols.jpgVēljoprojām šis ir stūrītis, kur piesēst un atpūsties.

07_Krišiņš.jpgVectēvs pats sevi raksturo ar vienu no Raiņa dzejoļa daļām: “Pats cīnies, palīdz, domā, spried un sver. Pats esi kungs, pats laimei durvis ver!”

08_atmiņas.jpgŠeit var redzēt trakos jaunības gadus, kur ir mājas celšanas gaita, tad vēl visā apkārtnē bija tikai pļavas. Mājai blakus atrodas Juglas ezers, kur gan kā tolaik, gan tagad ģimene mēdz braukt ar laivu, lai baudītu saulrietus.

09_saglabājušās_vērtības.jpgMājas pamatos jau no pirmās dienas ir ieliktas garīgās vērtības -  pozitīvisms, siltie smiekli un mīlestība.

10_jauna_paaudze.jpg11_titulbilde.jpgTas ir tik svarīgi rūpēties, mācīt, rādīt labu piemēru. To lieliski ir izdarījis Berģu mājas saimnieks Krišiņš. Viņa apņēmība un spēks ir lielisks piemērs jaunākajai paaudzei, kura vēl ilgi varēs baudīt vectēva veidotās vērtības.