Skip to main content

Ļeņina galva sniegā

vizuāli stāsti

20 kilometru aiz Alūksnes Zeltiņu pagastā atrodas bijusī PSRS armijas raķešu bāze. Tur var just dažādas emocijas – bailes, pārsteigumu, izbrīnu, skumjas.

Alise Kozilāne, Studentu medijs Skaļāk

00.jpg

Foto: Alise Kozilāne

Gan agrāk, gan mūsdienās cilvēki nemaz tik daudz nezina par šo objektu, tas ir bijis un joprojām ir liels noslēpums. Skolotājs un vēsturnieks Agris Poišs stāsta, ka bijusī Zeltiņu raķešu bāze bija ļoti slepena gan visā PSRS, gan Latvijas Republikā, pat iedzīvotāji, kas dzīvojuši netālu no objekta, par to zinājuši ļoti maz. Zeltiņos militāristi ieradās 1961. gadā un šeit darbojās līdz 1989. gadam. Viņiem viss jau bija gatavs, jo pirms viņiem šeit strādāja celtnieki – izzāģēja 300 hektārus meža un būvēja objektu pēc izveidotiem projektiem. Slepenajā objektā atradās četras kodolraķetes, raķešu palaišanas angāri un palaišanas laukumi.

vesture.png

Foto no periodika.lv

“Mīts vai ne mīts, bet cilvēki runāja par to, ka šeit ir radiācija, kas ir kaitīga un tāpēc visiem tas sagādāja liekas raizes. Nebija tā kā tagad, ka vari aizbraukt ar mašīnu, visu izstaigāt. Parastajiem iedzīvotājiem ieeja bija liegta, apkārt teritorijai bija dzeloņdrātis, kuras bija aprīkotas ar spēcīgu elektrisko strāvu,” atceras Agris.

No Zeltiņiem raķetes varēja sasniegt lielākās Eiropas pilsētas un no Maskavas saņemt informāciju par tālākajām gaitām – no kura laukuma, uz kuru valsti jāuzstāda raķetes. Kamēr lidotu ieroči, tikmēr militāristi slēptos bumbu patversmēs. Tās ir uzbūvētas ļoti labi, jo pat tagad, ieejot tur iekšā, stāvoklis nav slikts. Mazliet neomulīgi tur atrasties, jo pārņem daudz un dažādas domas par notikušo – viss tumšs, kluss, vēss, zem zemes.

04.jpg03.jpg

Foto: Alise Kozilāne

Kāpēc man šī vieta ir īpaša, ir daudz iemeslu. Pašlaik šajā vietā ir aizraujoši būt, jo tur norisinās skriešanas sacensības, var spēlēt lāzertagu, ir ļoti daudz vietas, kur var braukāt ar mašīnām. Tā ir ļoti iecienīta vieta jauniešiem. Mana draudzene Agate stāsta: "Bijušajā raķešu bāzē mums pat ir norisinājušās sacensības ar mašīnām, vienreiz veidojām lāpu gājienu.” Viņa pastāstīja, ka ar ģimeni ir izstaigājusi visus bunkurus, un visaizraujošākais tajā ir tas, ka visi uzmanīgi vēro tos un apkārtni, taču tad kāds no viņiem nobiedē. “Tāpēc brauciet uz Zeltiņiem, iegūstiet adrenalīnu un asas izjūtas,” piebilda Agate.

07.jpg06.jpg05.jpg

Foto: Alise Kozilāne

Gide un vietējā Zeltiņu iedzīvotāja Zane Mūrniece stāsta, ka te bijusi tikai viena vieta, kur atpūsties, smēķēt, “atvilkt elpu”. Zane zināja stāstīt, ka bunkuri ir apauguši ar sūnām, jo, kad raķešu bāzes atbildīgās personas saprata, ka teritorija ir pārāk liela, vēlējās to mazliet noslēpt ar tām.

 

Jaunākais saturs