Skip to main content

Latvijas Radio pārvērtības

vizuāli stāsti

Kādus medijus jūs zināt? Kādus medijus izmantojat, lai klausītos mūziku? Kur uzzināt jaunākās ziņas un informāciju par aktuālajiem notikumiem? Visticamāk, lai darītu visas šīs lietas, jūs izmantojat dažādus medijus. Bet ir viens medijs, kurš apvieno sevī visu pieminētu – radio.

Mūsdienās reti kāds klausās radio, izmantojot radiouztvērējus vai telefonu, bet biežāk – mašīnā. Daži cilvēki domā, ka radio kopš kādiem 2000. gadiem nav attīstījies, tikai atskaņo jaunākās dziesmas. Bet tā noteikti nav un šajā stāstā to ieraudzīsiet.

Jūlija Jurčenoka, Studentu medijs Skaļāk

Ja domājāt, ka Latvijas Radio nav mainījies kopš 1925. gada, kad tas  dibināts, jūs gaidīs pārsteigums. 2025. gada 1. novembrī tas svinēs savu simto dzimšanas dienu. Kopš tā laika Latvijas Radio izveidotas septiņas stacijas: Latvijas Radio 1, Latvijas Radio 2, Latvijas Radio 3, Latvijas Radio 4, Latvijas Radio 5 jeb pieci.lv, Latvijas Radio 6 jeb NABA un Radioteātris. Un manā fotostāstā varēsiet salīdzināt Latvijas Radiofonu, kas pastāvēja agrāk, un mums zināmo Latvijas Radio.

Šobrīd Latvijas Radio atrodas Doma laukumā, bet no 1925. gada līdz 1944. gadam Latvijas Radiofona “bāze” bija Latvijas Pasta un telegrāfa departamenta ēkā. Kad nacisti atkāpjoties, ēku nodedzināja un saspridzināja blakus esošo radio torni Radio ielā, Radio vajadzēja meklēt jaunu ēku.

Agrāk studijas izskatījās citādāk, nebija ekrānu un datoru, bija mazāk aparatūras, studijās nebija daudz vietas un vairāki mikrofoni. Nebija vajadzīga speciāla telpa, kur darbinieki var montēt video, apstrādāt fotogrāfijas un rakstīt tekstus sociāliem medijiem. Bet šobrīd tas viss ir. Agrāk radio bija tikai audio formātā, bet mūsdienās ir normāli redzēt īsus video, garus video vai tiešraides translācijas, kas filmētas ētera laikā. Tāpēc ir interesanti apskatīt, kā mainījušās ne tikai studijas, bet arī saturs. Un saturs aktīvi manās arī tagad. Lielākās pārmaiņas 2023. gada vasarā piedzīvoja Latvijas Radio 5. Tika nomainīti vairāki raidījumu vadītāji, paradījās jauni raidījumi un arī pieci.lv studija izkrāsota jaunās krāsās.

Izmantotie avoti

Juškeviča, Dārija, Raitis Kalniņš un Latvijas Radio. 2000. Latvijas Radio - 75 : Dzīve, darbs,cilvēki, tehnika - vēsture, atmiņas, pārdomas. Sast. Dārija Juškeviča un Raitis Kalniņš. Rīga: Latvijas Radio.

1.jpgAtjaunots Latvijas Radio 5

2.jpgSkaņas pults tagad;

3.jpgSkaņas pults agrāk

4.jpgSkaņu operatora studija tagad

5.jpgSkaņu operatora studija agrāk

6.jpgMikrofoni un multimediālas studijas tagad

7.jpgMikrofoni un multimediālas studijas tagad

8.jpgMikrofoni un multimediālas studijas tagad

9.jpgMikrofons un multimediāla studija agrāk

10.jpgRadio darbinieki tagad

11.jpgRadio darbinieki agrāk

12.jpgSkaņu operatora darbs tagad

13.jpgSkaņu operatora darbs agrāk

14.jpgMūsdienās radio ētera fragmenti tiek publicēti arī video formātā sociālos medijos

15.jpg“DJ” darbs agrāk

16.jpgMūzikas diski Latvijas Radio 2 plauktos

18.jpgStudija agrāk

19.jpgStudija tagad

20.jpgLatvijas Radio māja Domu laukumā

21.jpgLatvijas Radiofona “bāze” Latvijas Pasta un telegrāfa departamenta ēkā

 

Jaunākais saturs