Skip to main content

Dvēseles melodija, kas sākas darbnīcas trokšņos

vizuāli stāsti

Jevgeņijam ir 21, viņš atjauno ērģeles un brīvajā laikā nodarbojas ar to spēlēšanu Rīgas Svētā Pāvila evaņģēliski luteriskajā baznīcā. 

Jūlija Burilova, Kristiāna Bruvere, Alise Luidmane, Studentu medijs Skaļāk

1.burilova_bruvere_luidmane_ergelnieks.jpgSaite uz multimediālo stāstu

Ar ērģeļu spēlēšanu Jevgeņijs sācis nodarboties pakāpeniski. 14 gadu vecumā viņš izdomājis, ka grib mācīties spēlēt klavieres, un tad par 30 eiro nopircis vecas, Maskavā ražotas klavieres. Ņemot vērā to, ka ar naudu bijis švaki, šis instruments bijis diezgan sliktā stāvoklī, bet Jevgeņijam jau no bērnības ir paticis izpētīt dažādas lietas un uzzināt, kā tās strādā. Tad internetā viņš sācis meklēt materiālu par to, kā skaņot klavieres un visu, kas ar tām saistīts.

12.burilova_bruvere_luidmane_ergelnieks.jpg11.burilova_bruvere_luidmane_ergelnieks.jpg10.burilova_bruvere_luidmane_ergelnieks.jpgVēlāk Cēsīs Jevgeņijs sāka studēt galdniecību, kur viņam piedāvāja strādāt par klavieru skaņotāju Alfrēda Kalniņa mūzikas skolā, tur notika arī ērģeļu restaurācijas apmācības. “Kaut ko tādu es nevarēju palaist garām, pat nezinot notis, es vienkārši sāku praktizēt ērģeļu repertuāru, kamēr ērģeļzāle bija brīva”. Tā Jevgēnijs lēnām iemācījās lasīt notis pašmācības ceļā, bez pedagogu palīdzības.

Lēnām šīs lietas viņu ieinteresēja, un vēlāk Jevgeņijs saprata, ka klavieres nav viņa instruments un ka jāpāriet uz ērģelēm.

 

Ērģeļu meistari Latvijas kartē

karte.pngLatvijā ir ļoti maz cilvēku, kas nodarbojas ar ērģeļu atjaunošanu. Visatpazīstamākie meistari ir Alvis Melnbārdis un mācītājs, ērģeļbūvētājs Jānis Kalniņš, kura darbnīca atrodas Ugālē. Tomēr vairums atrodas Rīgas apkaimē, zināmi tikai daži, kuriem ir restaurētāju sertifikāts. Jevgeņijam tāda vēl nav, jo viņš vēl mācās un pilnveido sevi.