Skip to main content

Kā izskatās ļaunums?

vizuāli stāsti
raksti

Netflix oriģinālseriāls Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story desmit sērijas vēsta par Viskonsīnas iedzīvotāja Džefrija Dāmera dzīvi. Viņš pazīstams arī kā viens no bēdīgi slavenajiem Amerikas noziedzniekiem ar iesauku Milvoki kanibāls. Seriāls veidots balstoties patiesos notikumos un aizved skatītājus ceļojumā uz cilvēka prāta tumšākajiem nostūriem, vienlaikus uzdodot jautājumus par ļaunuma dabu. 

Aija Kalniete, Studentu medijs Skaļāk 

jeff-dahmer-netflix.jpg

Fragments no seriāla Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story, Netflix

 

Par Džefrija Dāmera veiktajiem noziegumiem, jau iepriekš tika uzņemtas vairākas filmas, kuras koncentrējas uz viņa noziegumu šausmīgo raksturu. Savukārt Netflix oriģinālseriāls ļauj skatītājam pievērst lielāku uzmanību viņa upuriem, sociālajiem un psiholoģiskajiem faktoriem, kuri sekmēja viņa noziegumus. Seriāls ataino to, kā Dāmeram izdevies izvairīties no ieslodzījuma, līdz brīdim, kad viņš beidzot tiek arestēts, notiesāts un pēcāk pats miris vardarbīgā nāvē ieslodzījuma vietā. Seriāla autori ļauj mums ielūkoties Dāmera personības veidojošajā hronoloģijā, kas sevī ietver bērnības atmiņas, attiecības ar vecākiem, vienaudžiem un sevi, mēģinot analizēt, kuri notikumi galvenā varoņa dzīvē eskalējuši vardarbīgas personības veidošanos.

 

american-serial-killer-jeffrey-dahmer-544048382-5a8c524b3418c6003753900d.jpg

Foto: Ralf-Finn Hestoft, Getty Images

 

Laikā, kad Amerikā 80. gados valdīja rasisms, homofobija un nabadzība, tiesībsargājošās sistēmas nolaidības dēļ Dāmera noziedzīgās darbības netika pietiekami ātri apturētas. Kopumā šie notikumi ļāva viņam veiksmīgi manipulēt ar likumsargiem un vairākkārt izvairīties no ieslodzījuma.

Dāmers laika posmā no 1978. līdz 1991. gadam seksuāli izmantoja un nogalināja 17 vīriešus. Noziegumos bija novērojams kanibālisms, nekrofīlija un ķermeņa daļu uzglabāšana dažādos konteineros, kas bija pildīti ar skābi.

Seriālā tiek pievērsta uzmanība, tam kā vecāki un draugi pieviļ galveno varoni, neievērojot brīdinājuma signālus viņa uzvedībā. Būdams apzinātā vecumā,  Dāmers izolējoties cīnījās pats ar sevi un apzinājās to, ka viņš savās vēlmēs un darbībās ir citādāks. Lai gan Dāmers vairāku gadu garumā pēc pirmajiem noziegumiem centās sevi kontrolēt, dziņa pēc destruktīvajām darbībām bija spēcīgāka un tā atgriezās ar dubultu sparu, īsā laika posmā nogalinot vēl vairāk upuru.

221005-Shaun-J-Brown-Tracy-Edwards-Evan-Peters-Jeffrey-Dahmer-ew-1210p-0e8551.jpg

Fragments no seriāla Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story, Netflix

Būdams baltādains amerikānis, Dāmers vairākkārt veiksmīgi izvairās no apcietinājuma. Apzinādamies savu privilēģiju, viņš rūpīgi izvēlas, kur meklēt savus nākamos upurus, ekonomiski nelabvēlīgā situācijā nonākušus dažādu rasu vīriešus.

Uzskatu, ka viens no galvenajiem seriāla mērķiem, bija mēģinājums humanizēt galveno varoni un parādīt sabiedrībai to, kā veidojusies galvenā varoņa personība. Kādu daļu sapratnes raisīja fakts, ka pats galvenais varonis savu vaino nenoliedz, tieši otrādi, aktīvi iesaistās izmeklēšanas gaitā, ar mērķi saprast to, kāpēc viņš ir tāds. Seriāla veidotāji detalizēti ataino galvenā varoņa noziegumus, tomēr lai netiktu pārlieku slavināts pats noziedznieks, tiek pievērsta atsevišķa uzmanība nozieguma upuriem un viņu dzīves stāstiem. Tāpēc, skatoties šo seriālu, bija grūti nostāties vienā konkrētā pusē. No vienas puses seriāls ļāva man padziļināti izprast pašu Dāmeru kā dzīvu būtni, cilvēku, nevis noziedznieku un ar empātiju sekot līdzi viņa iekšējai cīņai pašam ar sevi. No otras puses, iedziļinoties upuru biogrāfijās un detalizēti redzot pastrādātos noziegumus, manī virmoja dusmas un riebums, jo sarkanie karogi plīvoja jau Dāmera bērnībā un šīs slepkavības varēja būt vien kādas labas šausmu filmas scenārijā.

Šis ir patiesi aizraujošs seriāls, kas drosmīgi paver skatītājam cilvēka dabas tumšākos nostūrus. Pateicoties pārliecinošam stāstījumam, šo seriālu noteikti ir vērts noskatīties tiem, kas vēlas iegremdēties šaušalīgā skatīšanās pieredzē. Tas izgaismo pagātnes rēgus un vienlaikus kalpo kā skarbs atgādinājums par cilvēka sarežģīto psiholoģiju.

Jaunākais saturs