Skip to main content

TV recenzija. Realitātes šovs “Caur ērķšiem uz…”

Sezona 1
TV

Neskatoties uz lielo klāstu izklaidējoša TV satura, kas šobrīd jebkuram ir pieejams, kā viens no populārākajiem šāda satura veidiem noteikti ir realitātes šovi.

Pēc “Kantar TNS” datiem, šī gada oktobrī starp TOP 3 skatītākajām TV programmām ierindojas arī pašmāju realitātes šovs. Arī atlikuši daļu kādu no realitātes šoviem iespējams redzēt TOP 20 skatītāko programmu skaitā.

Realitātes šovi ir iemantojuši lielu popularitāti TV skatītāju vidū, taču neskatoties uz ārzemju šovu pārbagātību, arī Latvijā tiek veidoti realitātes šovi, un to skaits kā arī skatījumi tikai pieaug. Pēc “Kantar TNS” datiem, šī gada oktobrī starp TOP 3 skatītākajām TV programmām ierindojas arī pašmāju realitātes šovs “Lauku sēta”, tātad ir skaidrs, ka skatītāju šāda veida saturam skatītāju un intereses netrūkst. Šovs, kas ir ieguvis īpaši vērienīgu interesi un skandalozu slavu ir pašmāju realitātes šovs, “Caur ērkšķiem uz…”. Virsraksti par un ap notikumiem šajā šovā rotā populārākos ziņu portālus un sociālos tīklus teju pēc katras šova epizodes, tāpēc ir laiks apskatīt šovu ‘dziļāk’ un iespējams saprast kādēļ tas ir tik bēdīgi slavens.

“Caur ērkšķiem uz…” ir realitātes šovs, kas tiek pozicionēts kā sociāls projekts. Šovā piedalās 10 sievietes, kuras dzīves laikā ir bijušas spiestas saskarties ar tādām neapskaužamām situācijām kā narkotiku atkarība, prostitūcija, vardarbība, likumpārkāpumi, finansiālas problēmas un citas grūtības. Šovu iespējams skatīties kanālā “STV Pirmā!” un šobrīd tiek raidīta šova otrā sezona.

Šovā piedalās 10 sievietes, kuras dzīves laikā ir bijušas spiestas saskarties ar tādām neapskaužamām situācijām kā narkotiku atkarība, prostitūcija, vardarbība, likumpārkāpumi, finansiālas problēmas un citas grūtības.

Šova laikā, visas 10 sievietes dzīvo kopā vienā mājā, veic dažādus uzdevumus, sarunājas ar nozaru speciālistiem, kas palīdz viņām pārvarēt esošās grūtības, kā arī notiek izbalsošana. Šova mērķis ir palīdzēt šīm 10 sievietēm pārvarēt savas grūtības un sākt “labāku dzīvi”. Kā tiek minēts šova pirmās sērijas ievadā, galvenais kritērijs uzvarai ir pārmaiņas.

Iespējams tas, kas padarīja šo šovu tik populāru un skandalozu bija tieši šīs sievietes un viņu atklātība, vai tas, cik daudz no viņu dzīves atļāvās filmēt un parādīt. Katras sievietes neapskaužamais dzīves stāsts tika parādīts TV ekrānos, ar pārsteidzošām detaļām. Jau pirmā sērija nosaka noskaņu visam šovam. Šovs sākas ar sieviešu pulcēšanos Rīgas centrā no kurienes viņas tiek nogādātas uz māju, kur visas dzīvos. Šī šķietami nenozīmīgā momenta laikā jau tiek parādīts, kā viena no dalībniecēm ierodas ar alus bundžu no agra rīta un novelk bikses Latvijas Zinātņu Akadēmijas priekšā (kā arī visu dalībnieču un, protams, skatītāju), lai parādītu savainoto celi, kuram policija esot nakts laikā uzlīmējusi plāksteri. Tālāk šovā arī tiek iekļautas un parādītas šāda tipa situācijas, kas šķiet vulgāras un grūti skatāmas. Taču no otras puses, tās parāda tādu kā “skarbo realitāti”, kas varbūt ir arī jāredz, lai tiešām iedziļinātos tajā, kādas ir šo sieviešu dzīves.

dfd.jpgEkrānšāviņš no realitāes šova “Caur ērķšiem uz…”

Vizuāli, šovs īsti neatšķiras no neviena cita latviešu realitātes šova. Tiek izmantotas “atzīšanās” (confessionals), kas tiek ievietotas epizodes laikā, parādot dalībnieču komentārus par kādu konkrētu situāciju.

Interesanti ir tas, ka šajās ainās nereti tiek uzdoti “motivējoši” jautājumi par tenkām, kas radušās, pamudinot dalībnieces teikt kaut ko sliktu. Taču šāda stratēģija nav pārsteidzoša realitātes šovā.

“Caur ērkšķiem uz …” šovs ieguva ievērojamu kritiku no sieviešu resursu centra “Marta, kad apsūdzēja šova vadītājus cilvēktiesību pārkāpumos, sakot, ka dalībnieces ir viegli ietekmējamas un tika izmantotas. Šova dalībnieces uz šo reaģēja ļoti asi, jo jutās pazemotas un komentēja, ka viņas apzināti parādīja savu dzīvi televīzijā, ka tas netika darīts, jo šova veidotāji viņas izmantoja, bet tāpēc, ka viņas bija drosmīgas un gatavas parādīt visu.

Visa šī situācija parāda, ka iespējams, tas kā šovs tika veidots, radīja daudz sliktāku iespaidu par dalībniecēm, viņu dzīvēm un notikumiem šova laikā. Grūti spriest, vai pie vainas bija manipulētas situācijas, spēlēšana kameras priekšā, īpatnējie uzdevumi vai kas cits. Un tomēr neskatoties uz skarbo kritiku, šobrīd tiek raidīta šova otrā sezona. 

Kopumā, šis šovs savā ziņā atgādināja ļoti skandalozo Andra Gaujas dokumentālo filmu “Ģimenes lietas” (2010).  Tika izvēlēti varoņi, kuru dzīves un stāsti paši “taisa sižetu”, taču viņu ciešanas, strīdi, šokējošie momenti bieži šķiet režisora “izspiesti”. Tieši tāda reizēm ir sajūta skatoties “Caur ērkšķiem uz …”.  Ir neērti un grūti skatīties uz situācijām, kas šovā tika rādītas, taču lielā popularitāte parāda, ka šis tomēr ir kaut kas, kas cilvēkiem interesē.

 

 


Autore: Irma Edīte Ģirupniece