Ultraspēks
Podkāsta Ultraspēks sarunās piedalīsies cilvēki, kuri skrien ultramaratonus jeb skrējienus, kas ir garāki par 42,2 km. Sarunās kā viesi izvēlēti tie ultramaratonisti, kuri skrien 100 un vairāk kilometru garas distances. Šajos stāstos uzzināsim - kā ir skriet tik garus skrējienus, uzzināsim pieredzi un atklāsmes, kā un kāpēc to darīt, un kā skriešana izmaina dzīvi kopumā. Caur ultramaratonistu pieredzi runāsim arī par tādām tēmām, kas ir aktuālas vienmēr un arī tiem, kam skriešana ir sveša – motivācija, laika plānošana, mērķu sasniegšana, veselība, miegs, atbalsts, traumas. Epizodēs atklāsim šo skrējēju “ultraspēku”, kas palīdz gan noskriet ultras, gan sasniegt citus mērķus.
Ultraspēks Spotify un citās podkāstu klausīšanās vietnēs.
Ieva Cepliša, Studentu medijs Skaļāk
8.epizode. Artis Šauriņš par ceļu līdz Rīga-Valmiera 107 pjedestālam, piedzīvoto “Backyard Ultra” un skriešanas draugiem
11. jūnijā norisinājās labdarības ultramaratons Rīga-Valmiera 107, kur otro vietu izcīnīja Artis Šauriņš, iegūstot arī vicečempiona titulu Latvijas čempionātā 100 km šosejas skrējienā. Tā bija otrā reize, kad Artis piedalījās Rīga-Valmiera 107 sacensībās, labojot savu pērnā gada rezultātu par 45 minūtēm, no piektās vietas pakāpjoties uz otro vietu. Viņš bez šaubām apgalvo, ka piedalīsies vēl un skries šo ultramaratonu tik ilgi, cik varēs, jo šis skrējiens viņu aizrauj. Artis sarunā atklāj, kā no vingrošanas nodarbībām nokļuva līdz ultramaratonu skriešanai, stāsta par ceļu līdz Rīga-Valmiera 107 pjedestālam un sajūtām to sasniedzot. Sarunā dzirdēsi arī par piedzīvoto aprīlī notikušajā “Backyard Ultra”, kur Artis arī ieguva otro vietu, veicot 27 startus un finišus 27 stundās, kopā noskrienot 181 km. Artis katru pirmdienu tiekas ar saviem “Mežaparka republikas” skriešanas biedriem, kuri motivē sasniegt vairāk nekā sākumā šķiet, tajā skaitā - noskriet pirmo ultramaratonu.
7.epizode. Ieva Upmace-Grīviņa par 24 stundu rogainingu, pirmajiem 20 km ultrās un lēmumu pieņemšanu
Ieva ne tikai skrien ultramaratonus, bet arī piedalās ultra garos rogainingos un dodas ultra garos pārgājienos. Ievai izdodas ne tikai apvienot iepriekš nosauktos veidus kā mērot ultra garas distances, bet arī ultrās izcīnīt uzvaras un godalgotas vietas, tajā skaitā 2021. gadā viņa izcīnīja 3. vietu Rīga-Valmiera 107 ultramaratonā un 1. vietu Siguldas kalnu maratona 70 km distancē. Viņa sarunā atklāj savu pieredzi piedaloties gan ultramaratonos tepat, Latvijā, gan arī iespaidus par Pasaules un Eiropas čempionātiem rogainingā. Sarunā dzirdēsi, ko nozīmē piedalīties 24 stundu rogainingā, to kā Latvijā trenēties kalnu ultramaratoniem un kā sev nepārmest, pieņemot lēmumu no sacensībām izstāties. Dzirdēsi arī par Ievas pieredzi komandā "Surikati" un atbalsta komandas nozīmīgumu ultramaratons.
6.epizode. Kristīne Troņenkova par spītu, dubulto sudrabu un laika plānošanu
Šoreiz “Ultraspēka” epizodē viesojās Kristīne Troņenkova. Kristīne pērn izcīnīja 2 sudraba medaļas Latvijas čempionātos, skrienot ultramaratonus. Lielu skriešanas mērķus sasniegšanā Kristīnei palīdz viņas spīts un smaids. Viņa ir trīs bērnu mamma, kas skriešanas treniņus uzsāka dodoties skriet ar bērnu ratiem. Sarunā viņa atklāj, kā ikdienā plānot laiku, lai sabalansētu skriešanas treniņus, darbu, studijas un ģimenes dzīvi. Runājām par to, vai ir vērts sacensībās piedalīties, ja sacensību dienā esi saaukstējies. Uzzināsi arī iemeslus, kas motivē Kristīni skriet katru dienu un kāpēc ikvienam vajadzētu pamēģināt noskriet ultramaratonu.
5. epizode. Viktors Suborins par ultrām 70 gadu vecumā, skriešanu brīvai Latvijai un mērķu sasniegšanu
Piektajā “Ultraspēka” epizodē viesojās Latvijas ultramaratonu un skrējiena Rīga-Valmiera 107 dzīvā skriešanas leģenda Viktors Suborins. Viktors pērn nosvinēja savu 70 gadu jubileju un mēnesi pēc savas dzimšanas dienas atzīmēja savu desmito Rīga-Valmiera 107 finišu. Viktors ir viens no tiem ultra skrējējiem, kuri Trešās Atmodas laikā piedalījās vēsturiskajā Rīga-Valmiera 107 skrējienā, skrienot par brīvu Latviju. Šobrīd viņš ir vienīgais no tā laika skrējējiem, kurš turpina piedalīties šajās sacensībās. Viktoram ultramaratonu skriešana ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, gūstot sasniegumus gan Latvijā, gan citviet pasaulē. Viktors epizodē runā par savu garo ceļu skriešanas un ultramaratonu pasaulē, izcīnītajām uzvarām, par mērķu sasniegšanu, disciplīnu un dzīves izvēlēm. Viktors atklāj, ko darīt, lai ultramaratonus ar smaidu finišētu arī 70 gados.
4.epizode. Mārcis Petzāle par ultramaratonu skriešanu 20 gadu vecumā, karstāko Rīga-Valmiera 107 un brīvprātīgo darbu skriešanas sacensībās
Mārča ceļš ultramaratonu pasaulē sākās 2020. gadā, kad viņš startēja sacensībās Cēsis Eco Trail un kā brīvprātīgais piedalījās Rīga-Valmiera 107. Gadu vēlāk, viņš pats stājās uz starta līnijas, lai skrietu 107 km garo ultramaratonu un nodotu Mildas sveicienu Sīmanim. Mārcim izdevās finišēt karstākās Rīga-Valmiera 107 sacensības vēsturē, ar rezultātu 14 stundas, 41 minūte, 17 sekundes, izdzīvojot skriešanu pa šoseju dienas karstākajā posmā. 2021. gada rudenī Mārcis startēja arī taku ultramaratonā Lietuvā “Trail Kuršių Nerija”, veicot 47 km distanci. Pērnā gada nogalē, jau pēc vairākiem noskrietiem ultra gariem skrējieniem, viņš noskrēja savu pirmo maratonu – Cēsīs, labdarības maratona “Dod pieci!” laikā. Mārcis epizodē stāsta arī par prāta robežu pārkāpšanu, sporta trenera studijām, motivāciju saistīt dzīvi ar sportu un to, kāpēc viņam ir svarīgi skriet, lai kādam palīdzētu.
3.epizode. Linda Laurena par uzturu ultramaratonos, degsmi studēt un skriet ultras
Linda Laurena ikdienā ir uztura speciāliste un Rīgas Stradiņa universitātes “Uzturzinātne” maģistrantūras studente. Tieši skriešana viņu iedvesmoja mainīt profesiju, saistot to ar veselīgu dzīvesveidu – vispirms Linda ieguva sporta treneres kvalifikāciju, bet vēlāk kļuva par uztura speciālisti. Linda savu pirmo ultramaratonu noskrēja 2019. gadā, piedaloties Rīga-Valmiera 107 km, un jau nepilnus divus mēnešus vēlāk, viņa finišēja arī 80 km garajā taku ultramaratonā Cēsis Eco Trail. Linda sarunā atklāj, kāpēc ēst arbūzu ar sāli, kā plānot uzturu treniņu procesā un ultramaratonos, kāpēc viņai ultras skriet ir vieglāk nekā citas distances un to, kā nepamest apņemšanos ikdienā ēst veselīgi.
2.epizode. Sigita Vāce par pagalma ultramaratonu, atbalsta komandām un Rīga-Valmiera 107 organizēšanu
Sigita Vāce ikdienā ir juriste bankā, un tieši darbs bankā bija viņas ceļš uz skriešanu. 2019. gadā viņa kļuva par pirmo sievieti no Latvijas, kura ir finišējusi Grieķijas 246 km garo ultramaratonu - Spartatlonu. Sigita ir vairāku ultramaratonu laureāte, tajā skaitā, viņai izdevās uzvarēt šī gada pagalma ultramaratonā “Supervaroņu Backyard Ultra”. Sigita sarunā atklāj atbalsta komandas nozīmi ultrās, stāsta par labdarības ultramaratona Rīga-Valmiera 107 organizēšanu un to, kā ir skriet pašas organizētā pasākumā. Epizodē uzzināsim, ko no visa iepriekš nosauktā ultramaratonos darīt ir vieglāk – skriet, atbalstīt vai organizēt.
1.epizode. Matīss Vecvagaris par ultramaratoniem, latviešiem Spartatlonā, balto bikšu faktoru un motivāciju
Matīss ikdienā ir fizikas, ekonomikas, matemātikas un inženierzinību skolotājs. Viņš ir arī 107 kilometru garā skrējiensoļojuma Rīga-Valmiera organizators. Šī gada septembra beigās, viņš uzstādīja Latvijas rekordu Spartatlonā jeb Grieķijas vēsturiskajā 246 km garajā skrējienā, finišējot ar laiku 24 stundas, 49 minūtes, 41 sekunde. Matīss Vecvagaris sarunā atklāj - kā no riebuma skriet sporta stundās nonāca pie vēlmes skriet ultramaratonus. Viņš runā arī par motivāciju skriešanas treniņos, dažāda veida ultramartoniem Latvijā un pasaulē, panākumiem Grieķijā un mērķu sasniegšanu.