Skip to main content

Grēks nesūdzēties | podkāsts par to, ko piedzīvo jaunieši

podkāsti

Podkāsta pirmajā sezonā mēs - topošie žurnālisti Anna Apīne un Monta Bērziņa - pievērsāmies vardarbības problēmai jauniešu attiecībās. Tajā caur neērtiem pieredzes stāstiem mēs izkarinājām sarkanos karogus, lai lauztu stereotipus un caur sarunām šķīdinātu priekšstatus par attiecībām. Podkāsta otrajā sezonā mēs - Anna un kursabiedrene Ārija Bērziņa - vēlamies pavērt skatu plašāk un runāt par tēmām, kuras nodarbina jauniešu prātus, tomēr publiski par tām izvairās runāt. Neaizmirstot vardarbības problēmu jauniešu attiecībās, mēs runāsim par mentālo veselību un kā mēs tiekam galā ar grūtībām uzsākot pieaugušo dzīvi. Apskatīsim arī tēmas par skaistuma standartiem, atkarībām un citām tabu temām jauniešu pieredzē. Mēs vēlamies veidot drošu vidi, kurā katram būtu iespēja justies sadzirdētam. 

Uzmanību! Sarunās izmanto lamuvārdus, tieši runā par atkarībām un detalizēti apraksta vardarbību!

Ja esi cietis no fiziskās, emocionālās un/vai seksuālās vardarbības, meklē palīdzību centrā “Marta” un krīžu un konsultāciju centrā “Skalbes”. Ja tev ir nepieciešams emocionāls atbalsts, sazinies ar bērnu un pusaudžu uzticības tālruni, kā arī tev palīdzēs “Skalbes” atbalsta tālrunis.

Ja vēlies dalīties arī ar savu pieredzi, raksti greksnesudzetiesatgmail[pnkts]com

Klausies mūs Spotify un citās savās mīļākajās podkāstu straumēšanas vietnēs, kā arī seko līdzi Studentu medijam Instagram, Facebook, Twitter un YouTube.

Anna Apīne un Ārija Bērziņa, Studentu medijs Skaļāk.

2.sezona

Otrās sezonas pirmajā epizodē "Es visur biju nobloķēta" tu dzirdēsi 4 dažādus pieredzes stāstus par neveiksmīgiem randiņiem un nepatīkamiem internetā iepazītiem cilvēkiem. Viena stāsta autore Kristiāna atzīst: “es pamanīju, ka viņam ir nevis 27 gadi, kā viņš to bija man stāstījis un bija rakstīts viņa Tinder profilā, bet gan 34.”

1.sezona

Vasaras sākumā mēs – podkāsta veidotāji Anna Apīne, Monta Bērziņa un Herberts Legants - kopā ar studentu medija “Skaļāk” komandu piedalījāmies sarunu festivālā LAMPA. Tajā mēs ierakstījām podkāsta sesto epizodi, kurā savā starpā mēs pievērsāmies dažādām vardarbības problēmām Latvijā. Mēs apskatījām reālus vardarbības gadījumus, izskatījām Latvijas likumdošanu un to, kas, mūsuprāt, tajā trūkst, lai veiksmīgi apkarotu vardarbību.

“Izskatot lietu, viņi [policija] skatās uz aizsargājamās personas brūcēm vai zilumiem. Bet bieži vien tādi neparādās toksiskās attiecībās,” Herberts atzīst, uzsverot nepilnības vardarbības upura aizsargāšanā.

 

Sezonas noslēdzošajā piektajā epizodē “Dzīve ir tikai viena!” viesojās ģimenes psihoterapeite Aina Poiša, kura dalījās ar savu skatījumu par attiecībām, to veidiem un dažādām lomām. Terapeite dalījās ar iedvesmojošiem ieteikumiem, kā dzīvot viegli, skaisti un rast sevī prieku par mazajām ikdienas dāvanām. “Cilvēki, kas ir ievainoti, viņi vienkārši rūpējas par sevi. Kas viņiem rada prieku? Tās ir vienkāršas lietas un viss vienkāršais ir ģeniāls,” uzsvēra Aina Poiša.

 

Mūsu e-pastā pienāca vēstule. To izlasot, sažņaudzās sirds un šoks bija milzīgs. Podkāsta “Grēks nesūdzēties” ceturtās epizodes “Es vēl neesmu brīvībā” viešņa, e-pasta sūtītāja Lāsma (vārds mainīts) bija gatava dalīties piedzīvoto attiecību pieredzē, kas atstājusi rētas vēl tagad: “Pēdējais punkts, kad es sapratu, ka kaut kas nav riktīgi […] -viņš mani gandrīz nožņaudza.” Pēc Lāsmas vēlmēm viņas balss tika mainīta.

 

“Tu neiesi prom!” trešajā podkāsta epizodē Alise (vārds mainīts) atklāj šokējošu stāstu par rūgto pieredzi attiecībās, kuras piedzīvoja pavisam jauna – pusaudžu gados. “Tas nav kaut kas ko tu vari aizmirst, tas nav kaut kas no kā tu vari izārstēties, tas nav tā kā salauzta roka,” stāsta Alise.

 

"Ko tu gribi?" otrajā podkāsta epizodē Paula (vārds mainīts) dalās savā pieredzē par to, kā nevainīga sarakste facebook var aizvest līdz emocionālai vardarbībai attiecībās un sajūtai, ka tiec izmantota. Paula atzīst: "Mums bija par ko runāt līdz brīdi, kamēr es visam piekritu." 

 


“Tagad vai nekad” pirmajā podkāsta epizodē Santa (vārds mainīts) mūs vedīs cauri sarkano karogu jūrai, daloties ar attiecību pieredzes stāstu, par to, kāpēc neteikt JĀ un negaidīt “pareizo” brīdi teikt NĒ.