Skip to main content

Personīgās pieredzes aprakstu sērija grāmatžurnālam “I’mperfekt”

Radošais bakalaura darbs “Personīgās pieredzes aprakstu sērija grāmatžurnālam “I’mperfekt”, ko veidoja Rīgas Stradiņa universitātes žurnālistikas programmas studente Agate Anna Grebže, sastāv no aprakstu sērijas, ko kopā veido četri raksti par tēmām karjera, attiecības, bērni un pašmīlestība, kurā atspoguļotas pārdomas un bailes par nākotni, augstskolas beigšanu pozicionējot kā “lielās” dzīves starta punktu.

Raksti veidoti saskaņā ar šī brīža drukāto mediju tendencēm – blogam līdzīgā formātā no sava skatpunkta, tātad, pirmajā personā, sniedzot lasītājam lielāku iesaistes un līdzi jušanas sajūtu Tie tiks publicēti un būs lasāmi grāmatžurnālā “I’mperfekt” gada garumā – pa vienam katrā izdevumā.

Visas tēmas ir apskatītas, izrietot no autores šā brīža domām, uzskatot, ka augstskolas beigšanas ir jauns, “lielās” dzīves sākumpunkts, kas apvīts ar lielu neziņu un uztraukumu par gaidāmo. Tā kā žurnāls “I’mperfekt”, kurā publicēta rakstu sērija, paredzēts sieviešu auditorijai, apraksti veidoti ar izteiktu skatu no sieviešu perspektīvas, par sievietēm svarīgām tēmām, problēmām, ko varētu formulēt šādi: jaunas sievietes pārdomas “lielās” dzīves starta pozīcijā.

Aprakstu sērija ņemta vērā autores personīgā pieredzē – pārdomās un bailēs par nākotni, iedalot četras šķirtas tēmas: karjera, attiecības, bērni un pašmīlestība (no ang. self-love). Tēma ir aktuāla un nozīmīga ikvienam cilvēkam konkrētā dzīves posmā, tomēr, kaut gan tā nodarbina ikviena prātu atsevišķi, bieži vien ar bažām tiek pārspriesta draugu vai ģimenes lokā, plašāk sabiedrībā neviens par to nerunā, tādā veidā radot vēl lielāku uztraukumu un sajūtu, ka esi viens, kas nezina, ko sagaidīt no nākotnes. Atklāti un droši par nākotni izvēlas runāt tikai tā mazā jauniešu daļa, kuriem ir skaidra vīzija, radot iespaidu, ka visi zina, jo gluži vienkārši – lielākais vairākums izvēlas klusēt. Ikvienam ir savas pārdomas un bailes, īpaši, par nezināmo, kas ietver nākotni. Tās pastāv arī tad, ja par tām nerunā skaļi, tomēr tas situāciju neatvieglo.

Pirmajā, I’mperfekt vasaras numuram paredzētajā rakstā izcelta karjeras tēma, kas apskatīta no diviem dažādiem aspektiem. Sākotnēji autore atklāj savas pārdomas un no tām izrietošās bažas par to, ka jaunas sievietes pat nedomā par ģimenes veidošanu, kamēr nav uzkāpušas pa bezgalīgi augstajām karjeras kāpnēm. Autore pati atrodas kaut kur starp šīm nostādnēm, reizē gribot būt vēl gados jauna māte, jo uzskata, ka tas bērnu audzināšanā ir būtiski un sniedz atvasēm pilnīgi citu dzīves vērienu un plašāku redzesloku, tomēr reizē apzinās riskus un karjeras nepieciešamību.

Otrajā rakstā autore iedziļinās savas paaudzes īpatnībās, kas ietekmē dažādus pieaugšanas procesā nozīmīgus pieturas punktus, tostarp, attiecību veidošanu. Autore reizē atbalsta moderno domāšanu, kas spītē sabiedrībā valdošajiem un pat uzspiestajiem uzskatiem, par to, ka jāsteidzas ar nopietnu attiecību veidošanu, bērniem un pat patstāvīgās dzīves uzsākšanu, tomēr neslēpj, ka pati drīzāk ir vecmodīga gan dažādās attiecību veidošanas niansēs, gan idejā par ģimenes veidošanu kā nozīmīgāko uzdevumu sievietes dzīvē. Autore atklāj arī piemērus no savas un līdzcilvēku dzīves, kas cenšas graut pārliecību par “mūžīgi mūžos” mīlestību.

Trešais raksts ir par bērnu audzināšanu un to nozīmi dzīvē, balstoties savas bērnības pieredzē un stāstos. Nozīmīgs tēls šajā rakstā ir arī autores jaunākā māsa, pret kuru izjūtot mātišķu rūpju un mīlestības pilnu saikni, iztēloties, kā būs audzināt pašam savu atvasi. Uzskatot, ka bērnībā tiek ielikti pamati visai turpmākajai dzīvei, turklāt arī pašu vecāku rokās ir tas, kāds bērns izaugs, tiek izjusta liela atbildība nepieļaut kļūdas ar neatgriezeniskām sekām. Uzskatot, ka pati izdzīvojusi visskaistāko un bagātīgāko bērnību, autore spriež par to, kā viņas vecāki to paveikuši.

Ceturtajā rakstā lasītāja uzmanība tiek vērsta uz to, ka dzīve mūsdienās kļuvusi par skrējienu, kurā tā jau grūti pagūt visu, tomēr tiek atgādināts, ka vissvarīgāk ir neaizmirst par sevi. Pašai autorei ir svarīgi reizēm pabūt nesteidzīgā vienatnē, lai sakārtotu domas un atgūtu enerģiju tālākajiem darbiem, tomēr jau šajā vecumā tas nav viegli – autore ir nobažījusies par nākotni.

Darbs var noderēt ikvienam, kuram interesē tādas tēmas kā inovatīvi drukāto mediju formāti, 21. gadsimta tendences un risinājumi, kā arī pati teorija par žurnālu žurnālistiku, konkrētāk arī par sieviešu un dzīvesstila žurnāliem. Teorētiskās tēmas ietver arī informāciju par aprakstiem kā žurnālistikas žanru un personīgās pieredzes aprakstus, tostarp arī profesionālās ētikas jautājumus.

Tāpat personīgās pieredzes aprakstu tēma par nākotnes bailēm ir aktuāla un nozīmīga ikvienam cilvēkam konkrētā dzīves posmā, kas bieži saasinās tieši laikā, kad tiek absolvēta augstskola. Aprakstu sērija ir kā vēstījums uzdrīkstēties runāt un atļauties domāt skaļi, reizē kalpojot kā personīgas pieredzes stāsts – piemērs, kā pārvarēt, izprast vai pieņemt par normālām šīs bailes, raisot dažādas idejas, kā uz šīm tēmām iespējams skatīties no dažādām perspektīvām.

Atļauju informāciju par savu bakalaura darbu un bakalaura darbu publiskot RSU Studentu medijā.