Skip to main content

Grēks nesūdzēties | podkāsts par to, ko piedzīvo jaunieši

podkāsti

Podkāsta pirmajā sezonā mēs - topošie žurnālisti Anna Apīne un Monta Bērziņa - pievērsāmies vardarbības problēmai jauniešu attiecībās. Tajā caur neērtiem pieredzes stāstiem mēs izkarinājām sarkanos karogus, lai lauztu stereotipus un caur sarunām šķīdinātu priekšstatus par attiecībām. Podkāsta otrajā sezonā mēs - Anna un kursabiedrene Ārija Bērziņa - vēlamies pavērt skatu plašāk un runāt par tēmām, kuras nodarbina jauniešu prātus, tomēr publiski par tām izvairās runāt. Neaizmirstot vardarbības problēmu jauniešu attiecībās, mēs runāsim par mentālo veselību un kā mēs tiekam galā ar grūtībām uzsākot pieaugušo dzīvi. Apskatīsim arī tēmas par skaistuma standartiem, atkarībām un citām tabu temām jauniešu pieredzē. Mēs vēlamies veidot drošu vidi, kurā katram būtu iespēja justies sadzirdētam. 

Uzmanību! Sarunās izmanto lamuvārdus, tieši runā par atkarībām un detalizēti apraksta vardarbību!

Ja esi cietis no fiziskās, emocionālās un/vai seksuālās vardarbības, meklē palīdzību centrā “Marta” un krīžu un konsultāciju centrā “Skalbes”. Ja tev ir nepieciešams emocionāls atbalsts, sazinies ar bērnu un pusaudžu uzticības tālruni, kā arī tev palīdzēs “Skalbes” atbalsta tālrunis.

Ja vēlies dalīties arī ar savu pieredzi, raksti greksnesudzetiesatgmail[pnkts]com

Klausies mūs Spotify un citās savās mīļākajās podkāstu straumēšanas vietnēs, kā arī seko līdzi Studentu medijam Instagram, Facebook, Twitter un YouTube.

Anna Apīne un Ārija Bērziņa, Studentu medijs Skaļāk.

2.sezona

Otrās sezonas septītajā epizodē “Domas ir tikai domas” pie mums ciemojās psiholoģijas profesors Kristiāns Stierle* no Hamburgas Universitātes, lai skaidrotu manifestāciju, pašpalīdzību, palīdzību citiem, izdegšanu studijās un apstiprinātu, ka slinkums neeksistē. Runājot par pašpalīdzību un palīdzību citiem, profesors uzsver: “Ir lieliski, ka mums ir tādas emocijas kā skumjas un dusmas. Tāpēc, ka tās izceļ kādas mums ļoti svarīgas vajadzības, kuras varētu tajā brīdī būt aktīvas.”

Epizodes sākumā mēs ar Āriju atskatāmies uz otro sezonu un dalāmies ar atziņām par to, kas izdevies un, kas – ne pārāk, kā arī, kas gaidāms nākotnē.

*Intervija ar profesoru ir angļu valodā

 

Otrās sezonas sestajā epizodē “Ko tu plāno darīt, vispār?” pie mums ciemojās Klinta, lai parunātos par to, kas notiek ar studijām un dzīves meklējumiem un atradumiem. Mēs, kā jaunieši, uzsākot pieaugušo dzīvi, bieži saskaramies ar spiedienu no apkārtējiem par to, ko un kā labāk ir jādara un kādas izvēles ir jāveic, lai izpildītu nosacījumus “labai un veiksmīgai” nākotnei. Klinta, meklējot savu dzīves aicinājumu, ir vairākkārt pametusi un uzsākusi studijas un par to saņēmusi no apkārtējiem nosodošas piezīmes: “Man brīžiem likās, ka man varbūt nepietiks spēka vēlreiz iestāties un darīt to, ko es gribu, jo es tiešām jutos nogurusi no tā visa. Kad es teicu, ka es tagad iestāšos žurnālistos, cilvēki mani vispār neuztvēra nopietni. Trešā reize? Nu, kas tagad būs?”

 

Otrās sezonas piektajā epizodē “Draugi – tā ir ģimene” pie mums ciemojās Annija, lai parunātos par draudzību. Mēs dalījāmies ar visdažādākajām pieredzēm un to, kā tās ir mainījušās laika gaitā, īpaši pievēršoties mūsu robežām, izceļot sarkanos un zaļos karogus un mūsu vēlmes, vajadzības un gaidas, veidojot draudzības pieaugušo dzīvē. “Kad es pati biju tādā bēdīgā dzīves posmā, man ļoti patika tieši tas, ka tavs draugs vienkārši tev uzraksta un pasaka: “Varbūt tu gribi iziet ārā?” Jums pat nav jārunā. Citreiz ir tāda emocija, kuru tu pat nevari noraksturot. Ir tādas situācijas, ka tu negribi runāt,” stāsta Annija.

 

Otrās sezonas ceturtajā epizodē “Tā runāšana ir tā atslēga” pie mums ciemojās Latvijā jauniešu vidū zināms TikTokeris, topošais modes dizaineris un foršs, atvērts jaunietis Alekss, lai parunātos par toksiskām un veselīgām attiecībām. Mēs apspriedām arī mentālo veselību, un tematus, kas skar Latvijas LGBTQ+ kopienu. Runājot par iepriekšējām attiecībām, Alekss stāsta: “Aizgāja līdz tam, ka viņš sāka aizskart manus draugus un apvainot vienkārši tāpat. Tikai tāpēc, ka es nepievērsu viņam tik daudz uzmanību.”

 

Otrās sezonas trešajā epizodē “Es neesmu tāds, kā visi” pie mums ciemojās Madara un Vārna, lai parunātu par skaistuma standartiem. Ciemiņi dalījās ar pieredzi par to, kā sabiedrība un ģimene uztver viņus un viņu pasaules skatījumu. Vārna ikdienā ģērbjas alternatīvā stilā, Madara – ērtā un sportiskā, kleitām un svārkiem kategoriski sakot “NĒ”.

 

Otrās sezonas otrajā epizodē “Es esmu nogurusi no savas dzīves” pie mums ciemojās Kristiāna, lai patiesi un atklāti runātu par mentālo veselību un dzīvi ar depresiju. Tu dzirdēsi ļoti personiskus un brīžam pat neērtus stāstus, kuros atklājas realitāte, par ko daudzi nerunā. “Pirms es vērsos pēc palīdzības pie psihiatra, es pat laikam īsti neapzinājos, ka tā nav norma domāt šādas domas,” atzīst Kristiāna.

 

Otrās sezonas pirmajā epizodē "Es visur biju nobloķēta" tu dzirdēsi 4 dažādus pieredzes stāstus par neveiksmīgiem randiņiem un nepatīkamiem internetā iepazītiem cilvēkiem. Viena stāsta autore Kristiāna atzīst: “es pamanīju, ka viņam ir nevis 27 gadi, kā viņš to bija man stāstījis un bija rakstīts viņa Tinder profilā, bet gan 34.”

1.sezona

Vasaras sākumā mēs – podkāsta veidotāji Anna Apīne, Monta Bērziņa un Herberts Legants - kopā ar studentu medija “Skaļāk” komandu piedalījāmies sarunu festivālā LAMPA. Tajā mēs ierakstījām podkāsta sesto epizodi, kurā savā starpā mēs pievērsāmies dažādām vardarbības problēmām Latvijā. Mēs apskatījām reālus vardarbības gadījumus, izskatījām Latvijas likumdošanu un to, kas, mūsuprāt, tajā trūkst, lai veiksmīgi apkarotu vardarbību.

“Izskatot lietu, viņi [policija] skatās uz aizsargājamās personas brūcēm vai zilumiem. Bet bieži vien tādi neparādās toksiskās attiecībās,” Herberts atzīst, uzsverot nepilnības vardarbības upura aizsargāšanā.

 

Sezonas noslēdzošajā piektajā epizodē “Dzīve ir tikai viena!” viesojās ģimenes psihoterapeite Aina Poiša, kura dalījās ar savu skatījumu par attiecībām, to veidiem un dažādām lomām. Terapeite dalījās ar iedvesmojošiem ieteikumiem, kā dzīvot viegli, skaisti un rast sevī prieku par mazajām ikdienas dāvanām. “Cilvēki, kas ir ievainoti, viņi vienkārši rūpējas par sevi. Kas viņiem rada prieku? Tās ir vienkāršas lietas un viss vienkāršais ir ģeniāls,” uzsvēra Aina Poiša.

 

Mūsu e-pastā pienāca vēstule. To izlasot, sažņaudzās sirds un šoks bija milzīgs. Podkāsta “Grēks nesūdzēties” ceturtās epizodes “Es vēl neesmu brīvībā” viešņa, e-pasta sūtītāja Lāsma (vārds mainīts) bija gatava dalīties piedzīvoto attiecību pieredzē, kas atstājusi rētas vēl tagad: “Pēdējais punkts, kad es sapratu, ka kaut kas nav riktīgi […] -viņš mani gandrīz nožņaudza.” Pēc Lāsmas vēlmēm viņas balss tika mainīta.

 

“Tu neiesi prom!” trešajā podkāsta epizodē Alise (vārds mainīts) atklāj šokējošu stāstu par rūgto pieredzi attiecībās, kuras piedzīvoja pavisam jauna – pusaudžu gados. “Tas nav kaut kas ko tu vari aizmirst, tas nav kaut kas no kā tu vari izārstēties, tas nav tā kā salauzta roka,” stāsta Alise.

 

"Ko tu gribi?" otrajā podkāsta epizodē Paula (vārds mainīts) dalās savā pieredzē par to, kā nevainīga sarakste facebook var aizvest līdz emocionālai vardarbībai attiecībās un sajūtai, ka tiec izmantota. Paula atzīst: "Mums bija par ko runāt līdz brīdi, kamēr es visam piekritu." 

 


“Tagad vai nekad” pirmajā podkāsta epizodē Santa (vārds mainīts) mūs vedīs cauri sarkano karogu jūrai, daloties ar attiecību pieredzes stāstu, par to, kāpēc neteikt JĀ un negaidīt “pareizo” brīdi teikt NĒ.