Skip to main content

Uztaisi kameru pats!

vizuāli stāsti

Kā atzīst Amazon, Covid-19 krīzes laikā līdz ar iedzīvotāju paradumu maiņu publiskajā telpā, strauji mainījusies arī pircēju uzvedība interneta veikalos. Ievērojami krities pieprasījums pēc čemodāniem, kāzu kleitām un sporta piederumiem. Taču arī fotokameras ir viens no produktiem, kas kritis nežēlastībā. To iegāde samazinājusies par 64%. Varbūt tieši tāpēc, ka cilvēki sākuši tās meistarot mājās? 

002479670002.jpg

Ance Vaivode, Dāvids Vilhelms Freidenfelds, Studentu medijs skaļāk

Camera Obscura - tumšais kambaris. Šie vārdi fotogrāfijas pasaulē ir pazīstami jau kopš 15. gadsimta. Pirms fotogrāfijas atklāšanas eksistēja primitīvi fotoaparāti, kas veidoti, izmantojot objektīvus, spoguļus un diafragmas.

Kā izveidot Camera Obscura! Tev nepieciešama tumša telpa. Logus var aizlīmēt ar melnu, gaismas necaurlaidīgu plēvi. Plēvē jāizgriež neliels caurums aptuveni divu līdz trīs centimetru platumā. Kad acis pieradīs pie tumsas, uz pretējās sienas sāks veidoties apgriezta projekcija ar skatu, kas redzams pa logu. Skaties video instrukciju!

Camera obscura -1.jpg

Camera obscura 2-1.jpg

Camera obscura 3-1.jpg

Camera obscura 4-1.jpg

Camera obscura 5-1.jpg

Camera obscura 6-1.jpg

Camera obscura 7-1.jpg

Camera obscura 8-1.jpg

Camera obscura 9-1.jpg

Latvijā fotogrāfija pirmo reizi ienāk 1839. gadā. Pirmās fotodarbnīcas galvenokārt atvēra te dzīvojošie vācieši. Ar fotogrāfiju kā mākslu Latvijā sāk nodarboties 19. un 20. gadsimtu mijā, kad veidojas fotogrāfu biedrības un darbi tiek izstādīti vietēja un starptautiska mēroga izstādēs. Pirmie fotogrāfi lielākoties savos darbos tvēruši dabas motīvus, portretus un sadzīviskas ainas. 

Mūsdienās Latviju starptautiskās fotoizstādēs pārstāv tādi Latvijā zināmi fotogrāfi kā Iveta Vaivode, Arnis Balčus, Alnis Stakle, Reinis Hofmanis un Ieva Epnere.


Savukārt, ja radusies vēlme doties pastaigā uz mežu, iespējams vajadzīgs cits risinājums - primitīva, paštaisīta kamera.