Kultūras leģenda. „Ziemeļblāzma”
Dokumentālais fotostāsts par kultūras pili Ziemeļblāzma veidots šīs bagātas vēstures, skaistās arhitektūras dēļ un ar mērķi iepazīt un aicināt vairāk cilvēkus apmeklēt šo vietu.
“Ziemeļblāzma” ir Latvijas arhitektūras piemineklis – kultūras pils, kuru uzcēla vēl 1913. gadā mecenāts un kokrūpnieks Augusts Dombrovskis, lai apkārtējiem iedzīvotājiem būtu pilnvērtīga sabiedriskā un kultūras dzīve.
Tas ir vienīgais kultūras centrs Vecmīlgrāvī. Pils kļuva par vienu no ievērojamākajiem kultūras un izglītības centriem visā Latvijā. Tika rekonstruēta kultūras pils ēka un parks, tajā esošie objekti, saglabājot tā vēsturisko vērtību un arhitektoniski māksliniecisko unikalitāti. Pēc atjaunošanas tā ir nozīmīgs pilsētas un valsts mēroga kultūras veicināšanas un prezentācijas centrs, pieprasīts tūrisma objekts, moderna vide kultūrvēstures apguvei un iepazīšanai, augstvērtīgas mākslas koncentrācijas vieta un inovatīvu ideju īstenošanas platforma. Parka teritorija kalpo ne tikai par iedzīvotāju atpūtas zonu, bet arī daudzveidīgu kultūras norišu vietu. Svarīgas pamatvērtības „Ziemeļblāzmai” ir atbalsts amatiermākslas kolektīviem, sadarbība ar citiem Rīgas un republikas kultūras centriem un to amatieru kolektīviem, plaši pārstāvēta dalība Rīgas pašvaldības rīkotajos svētkos un pasākumos, aktīva un kvalitatīva līdzdalība ārzemju festivālos, kā arī pasākumu klāsta dažādība visu vecumu un nacionalitāšu auditorijām. Kā arī ir atvēlēta telpa Rīgas Centrālās bibliotēkas Ziemeļblāzmas filiālei.
1902. gadā Mīlgrāvī tika nodibināta saviesīga biedrība, kas vēlāk pārtapa par Bezalkohola biedrību „Ziemeļblāzma”. 1906. gada 21. janvārī biedrības namu nodedzināja cariskās Krievijas soda ekspedīcija. 1910. gada 17. martā A. Dombrovskis paziņoja, ka nolēmis celt jaunu biedrības namu, kuru uguns nespēs iznīcināt. Jaunais „Ziemeļblāzmas” nams bija pirmā dzelzsbetona būve Latvijā. Pils kalpoja arī par mājvietu tās saimniekiem – biedrībai „Ziemeļblāzma”. Plaši pazīstams bija Ziemeļblāzmas teātris, Ziemeļblāzmas bērnu svētki, kas pulcēja bērnus no visas Rīgas, darbojās arī koris, kino un mazpulki. Tika rīkoti dažādi teātra uzvedumi, koncerti, dārza svētki, zaļumballes utt. Sākoties Pirmajam pasaules karam, pils pagrabā drošā vietā ticis noglabāts K. Barona „Dainu skapis”.
Kultūras pils Ziemeļblāzma darbojas arī šobrīd, mājaslapā ziemelblazma.riga.lv var apskatīt darba laikus, pasākumus, fotogrāfijas un atrast visu nepieciešamo informāciju. Ir bezmaksas stāvvieta, iespēja pastaigāties pa parku, uzkāpt skatu tornī, ienākt kafejnīcā, apskatīties izstāžu zālēs attēlu galeriju un apmeklēt dažādus pasākumus.
Autore: Alise Ustinova
Kultūras pils Ziemeļblāzma