Skip to main content

Rīgas Stradiņa universitātes vēstures muzejā aizsāk jaunu tradīciju

Foto
Sarunas
Raksti

Nākamajā 2020.gadā RSU apritēs 70 gadu jubileja. Gaidot nozīmīgās jubilejas gadu, universitātes vēstures muzejā aizsākta jauna tradīcija – „Dzimšanas diena muzejā: dzīvās vēstures veidošana”.

Muzejā apkopo absolventu, docētāju un darbinieku stāsti. Šis ir interesants, nebijis formāts un veids, kā atzīmēt kāda īpaša augstskolas cilvēka jubileju. Pirmajā pasākumā 18.janvārī svinēja 80 dzimšanas dienu Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedras asociētajam profesoram Ivanam Zagorskim. Pirms dzimšanas dienas pasākuma muzejā profesors viesojās Latvijas Radio, kur stāstīja par savu studiju laiku un to, kā medicīnas pētniecībā palīdzējuši dzīvnieki. Šobrīd Rīgas Stradiņa universitātes muzejā apskatāma arī izstāde par dzīvnieku izmantošanu medicīnā.

Muzejs ir vieta, kurā glabāt atmiņas un noteiktam laikam īpašus priekšmetus. Rīgas Stradiņa universitātei savs muzejs ir kopš 2001. gada septembra, taču interese par atmiņu un augstskolai raksturīgo priekšmetu apkopošanu saglabājusies kopš augstskolas dibināšanas 1950.gadā. Rīgas Stradiņa universitātes vēstures muzejs nodarbojas ar augstskolas (iepriekš – Rīgas Medicīnas institūts, Latvijas Medicīnas akadēmija) kultūrvēsturiskā mantojuma dokumentēšanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm. Muzejā glabājas arī plašs, augstskolai nozīmīgs eksponātu klāsts.

Dzimšanas dienas svinības muzejā ievieš papildu emocijas, jo cilvēki dalās ar atmiņu stāstiem gan par jubilāru, gan studiju laikiem un darba gaitām profesijā. Pasākumā piedalījās profesora studiju laika biedri, kolēģi, draugi, radi. Īpaši interesanta ideja ir atmiņu stāsti sarunas formātā. Jubilāram jautājumus uzdeva trīs paaudžu cilvēki, kuri saistīti ar medicīnu. Sarunu ar jubilāru iesāka profesors Ivars Siliņš, kuri dalījās atmiņās par augstskolas medicīnas studiju pirmsākumiem. Turpinājumā vidējo paaudzi pārstāvēja asociētā profesore Jūlija Voicehovska, kura ir jubilāra skolniece un šobrīd pārņēmusi Ivana Zagorska pienākumus Iekšķīgo slimību katedrā. Trīs paaudžu sarunu noslēdza pirmā kursa medicīnas studente Maija Priedniece, kurai viss garais mācību process vēl tikai priekšā. Profesors sagādāja svētkus ikvienam ciemiņam, kas bija sanākuši muzejā, jo valdīja patiesi brīva un sirsnīga atmosfēra. Asociētais profesors Zagorskis cilvēkiem saistās ar neatlaidīgu darba sparu un pozitīvismu. Rīgas Stradiņa universitātes muzejs aizsācis tradīciju, kura kļūs par labu iemeslu satikties sen nesatiktiem studiju biedriem, kolēģiem un draugiem, kā arī tiks apkopotas augstskolas vēsturei paliekošas atmiņas.

 


IMG_5899.jpg
_MG_5964.jpg
_MG_6005.jpg
_MG_6041.jpg
_MG_6056.jpg
_MG_6085.jpg
_MG_6106.jpg
_MG_6114.jpg
_MG_6158.jpg
_MG_6181.jpg

Teksts: Gita Pērkone

Foto: Līva Simsone