Jauna studiju programma Rīgas Stradiņa universitātē - Veselības komunikācija

Jau nākamajā semestrī Rīgas Stradiņa universitātē tiks atklāta jauna maģistra studiju programma “Veselības komunikācija”. Pēc šīs programmas beigšanas studenti būs kompetenti gan veselības, gan komunikācijas nozarē.

Veselības komunikācijas speciālisti pārzina, ar kādām metodēm visefektīvāk sasniegt auditoriju un darbojas kā posms starp ārstu un pacientu, respektīvi, šis speciālists nodod ārstu vēstījumu lielai auditorijai. Galvenais speciālista uzdevums ir informēt sabiedrību par veselības nozarē notiekošo, veicināt profilakses pasākumus un vēstīt par dažādu slimību rašanos un simptomiem.

Studijas maģistra studiju programmā “Veselības komunikācija” būs iespējams uzsākt studentiem, kuriem ir iepriekšēja izglītība medicīnā un veselības aprūpē, dabaszinātnēs, vides zinātnēs, pārtikas zinātnēs, kā arī sociālajās vai humanitārajās zinātnēs.

Programmas absolventu potenciālās darba vietas ir gan valsts, gan publiskajā sektorā. Valsts sektorā veselības komunikācijas speciālistiem būtu iespēja sadarboties ar dažādām valsts iestādēm, piemēram, ar Veselības ministriju (VM), lai veidotu un vadītu nacionāla mēroga komunikācijas un mārketinga programmas, projektus un dažādas iniciatīvas. Nevalstiskajā sektorā veselības komunikācijas speciālisti sadarbojas ar dažadām pacientu atbalsta biedrībām un citām nevalstiskajām organizācijām. Jau iepriekš ir noritējušas kampaņas, ar kuru palīdzību tiek vērsta sabiedrības uzmanība kādas slimības aspektiem.

Ļoti plašs darba lauks veselības komunikācijas speciālistiem paveras medicīnas žurnālistikā. Par veselības un medicīnas jautājumiem nereti ir salīdzinoši sarežģīti rakstīt, jo ir jāpārzina arī medicīnas pamatlietas, tāpēc šādu mediju darbiniekiem īpašu zināšanu apguve būtu ļoti noderīga, lai informācija būtu uzticama, kvalitatīva un pildītu savu uzdevumu. Lai efektīvāk komunicētu ar sabiedrību, veselības komunikācijas speciālistiem ir jāspēj sadarboties arī dažādu nozaru speciālistiem, slavenībām un cilvēkiem, kurus skārusi kāda slimība.

Veselības komunikācijas speciālista darbs ir atbildīgs, tāpēc topošajiem studentiem ir jābūt ar prasmi pārliecināt. Studentam, kurš, piemēram, ir beidzis bakalaura studijas komunikācijas zinātnē, “Veselības komunikācijas’’ studiju programmā būs iespējams apgūt ar veselības nozari saistītos jautājumus, taču tie, kuri iepriekš ir studējuši kādā ar veselību saistītā bakalaura programmā, spēs padziļinātāk studēt komunikācijas zinātni.

plakāts.jpg

Plakāta autore: Amanda Anna Zemīte

Vai veselības komunikācijas speciālisti ir nepieciešami?

Jautājums par komunikācijas speciālista nepieciešamību tika uzdots vairākiem cilvēkiem- komunikācijas fakultātes studentam, medicīnas fakultātes studentei, divu bērnu mammai un bērnudārza audzinātājai, kā arī trešā kursa komunikācijas studentei.

Interesanti, ka īstu atbalstu veselības komunikācijas programmai nesniedza medicīnas studente, jo uzskata, ka tam nav nepieciešama vesela maģistra programma, bet pietiktu ar kādu papildus kursu komunikācijas studentiem.

Abi žurnālistikas studenti bija vienisprātis, ka veselības komunikācijas speciālisti ir vajadzīgi, jo internetā valda dezinformācija. Cilvēkus vajag informēt atkārtoti un kvalitatīvi, lai uzlabotu mūsu sabiedrības veselības stāvokli un dzīvesveidu.

“Man trūkst kāda, kurš pateiktu, ko pie dažādām problēmām darīt. Trūkst kāda, kuram uzticēties un kurš uzklausītu. Pastāv liela plaisa starp veselības speciālistiem un citiem iedzīvotājiem, kā rezultātā sabiedrība paliek arvien slimāka,” vēsta bērnudārza audzinātāja Evija, kuras ikdiena tiek pavadīta patstāvīgā saskarsmē ar cilvēkiem.

Īstus secinājumus un spriedumus varēsim veikt, kad sagaidīsim pirmos absolventus un redzēsim, vai iegūtās zināšanas un metodes palīdzēs uzlabot gan savu, gan sabiedrības veselību.

Materiālus sagatavoja: Kate Beresņeva, Marta Svinstere, Reičela Adele Bišere, Amanda Anna Zemīte