Es gribu būt Laura, ne jau Laurlācis

Lielākajai daļai mūsdienu jauniešu, atceroties savu bērnību, galvā uzreiz iešaujas YouTube platforma. Kurš gan nav kādreiz sapņojis kļūt par atpazīstamu jūtūberi? 2014. gadā platforma piedzīvoja uzplaukumu, un tajā savu darbību sāka vairāki jauni digitālā satura veidotāji. Viena no atpazīstamākajām tā laika uzlecošajām YouTube zvaigznēm bija Laura Anna Ķīse jeb tobrīd pazīstama kā Laurlācis. Laura lielākoties veidoja izklaidējošus un humora video. Savu YouTube kanālu viņa izveidoja 13 gadu vecumā. Lai gan šobrīd Laura pati atzīst, ka šajā vecumā viņai bija stulbs humors un dīvaini uzskati, tajā laikā tā likās laba ideja. Šobrīd Laura vairs neveido video un ir gandrīz pametusi sociālos medijus pavisam.

Šarlote Ivanova, Studentu medijs Skaļāk

Izdegšana

Jauniešiem, kas uzauga kopā ar Laurlāča saturu, droši vien rodas jautājums – kāpēc kanālā vairs netop jauni video? Laurai nav labas atmiņas par savas interneta karjeras beigām: “Man bija definīcija vārdam izdegšana” - tā viņa to atceras.

Man bija definīcija vārdam izdegšana.

Uzsākt karjeru jau 13 gadu vecumā un pavadīt bērnību uzmanības centrā ir nogurdinoši. Izdegšana bija neizbēgama. Pēdējos video filmēt bija pa visam grūti: “Es filmēšanas laikā ņēmu pauzes un histēriski raudāju. Pēc tam pielaboju kosmētiku un turpināju.” Grūtības satura veidošanā sagādāja pret sevi pārāk augsti uzstādītie standarti. Laura min, ka nekas, ko viņa veidoja, nebija pietiekami labs. Video viņa montēja ar riebumu, un procesā tika izdzēsta liela daļa no uzfilmētā satura. Video saturs, ko Laura publicēja, ar laiku tāpat tika dzēsts. Augot vecākai, standarti kļuva arvien augstāki un augstāki, līdz tie bija nepiepildāmi. Mentālā slodze bija nepanesama, un jaunā satura veidotāja piedzīvoja izdegšanu jau 17 gadu vecumā. “Tagad es jūtos kā cilvēks. Influencera karjera nebija laba manai mentālajai veselībai,” tā viņa uzskata šobrīd, kad interneta karjera beigusies.

Negatīvisms

Lai gan lielākā daļa pusaudžu uzsāk savu interneta karjeru, neapdomājot tā sekas, Laura zināja, ar ko nāksies saskarties: ”Jau pirms sāku publicēt video, es sapratu, ka būs slikti komentāri un slikti cilvēki. Es biju pārliecināta, ka es esmu tam gatava”. Ir svarīgi sagatavoties tam, ka ne visi būs saprotoši un pieņemoši, tomēr tikpat svarīgi ir neaiziet galējībās.

13 gadu vecumā jau biju pieradusi, ka vecāki bērni mani skolā skaļi apsmej.

13 gadu vecumā es jau biju pieradusi, ka vecāki bērni mani skolā skaļi apsmej. Biju uzbūvējusi emocionālu sienu, un man bija vienalga. Tas nav normāli,” atzīst Laura. Cenšanās norobežoties no naida komentāriem un apsmiešanas viņai jau agrā vecumā lika kļūt nejūtīgai. Izsmiešana notika bieži, un biežāk tā nāca tieši no vecākiem jauniešiem. Vislielākā problēma bija mobings skolā. Tur nevarēja izvairīties no nelabvēļiem: “Skolā vecāki pusaudži mani fotografēja. Viņi publicēja bildes, kurās esmu skolā, mācos, vai vienkārši staigāju apkārt. Es gāju un viņiem teicu, ka tas nav normāli. Viņi atbildēja, ka es esmu jūtūbere un man vajag ar to rēķināties.” Arī šobrīd, kad uz ielas klāt pienāk jaunieši un saka, ka bērnībā skatījās Lauras video, viņa ir atturīga, jo joprojām jūtas traumēta no apsmiešanas bērnībā.

Satura veidošana ļoti ietekmēja arī attiecību veidošanu ar citiem cilvēkiem: “Kad es iepazinos ar jauniem cilvēkiem, viņiem jau bija radies viedoklis par mani. Mazāk bija jāparāda, kāda esmu kā cilvēks un vairāk jācenšas apgāzt viedokļus, kas viņiem jau bija izveidojušies par mani.” Laura uzsver to, ka arī tad, ja cilvēki viņu neapsmēja, reti kurš viņu cienīja. Viņa bija influencere, tāpēc apkārtējie uzreiz domāja, ka viņa ir iedomīga, skaļa un dumja, kaut gan tas ir tālu no patiesības. “Es esmu sociāli neveikla. Aizejot uz ballīti, kurā ir nepazīstami cilvēki, es labāk izvēlos klusi sēdēt malā, jo man ir bail runāt. Cilvēki uzreiz domā, ka esmu iedomīga, jo ne ar vienu nerunāju.”

Neesmu Laurlācis

Šobrīd Laura sociālos medijus aktīvi neizmanto. Dažreiz ievieto kādu ceļojuma bildi lietotnē Instagram, tomēr jau vairākus gadus sevi neuzskata par satura veidotāju. Viņa min, ka influencera dzīve nav domāta viņai un daudz labāk izvēlas klusu, mierīgu nākotni. Šobrīd Laura studē datorzinātnes Latvijas Universitātē. Kāpēc tieši datorzinātnes? Viņa saka, ka tas tāpēc, ka IT joma un studijas ir sarežģītas, un neviens nebija gaidījis, ka “dumjā” influencere spēs kaut ko tādu.

Studijas datorzinātnēs Laura uzsāka gandrīz vai par spīti visiem nelabvēļiem.

Lai gan satura veidošana ir aiz muguras, dažreiz joprojām ir jūtamas tās sekas: “Cilvēkiem joprojām ļoti patīk baumot par mani. Pēdējās nopietnās baumas, ko es esmu dzirdējusi par sevi ir, ka es pārgulēju ar Lauri Reiniku. Par to man cilvēki nāca klāt un jautāja.” Šobrīd Laurai nav plāna atgriezties pie satura veidošanas: “Es gribu klusu dzīvi. Es gribu būt Laura, ne jau Laurlācis.”