Skip to main content

Tetovējums kā svarīga dzīves notikuma atspoguļojums

vizuāli stāsti

Kad man dzimšanas dienā uzdāvināja dāvanu karti tetovēšanas salonā, uzreiz zināju, ka vēlos tetovējumu ar īpašu nozīmi. Tādu tetovējumu, uz kuru paskatoties pēc 20 gadiem, nedomāšu, kāpēc es to tur uzliku. Domājot par idejām un variantiem, kas tas varētu būt, radās ideja divām sirdīm, kas veidotas no pirkstu nospiedumiem. Vienā sirdī vecāku pirkstu nospiedumi, otrā – brāļu, un nolēmu, ka dizainu veidošu pati, lai ir vēl īpašāk.

Madara Tahtahunova, Studentu medijs Skaļāk

Picture 1.jpg

Tetovējumi ir viens no daudziem ķermeņa modifikācijas veidiem. Tos veido ar pigmenta ievadīšanu ādā. Ir dažādas tetovēšanas metodes, tostarp arī tradicionālā metode – ar roku bakstot adatu ādā, kas iemērkta pigmentā. Tetovējumi var būt ļoti smalki, precīzi, bet mēdz būt arī pavirši un nekārtīgi. Tetovējumu izmēri arī var būt dažādi, tāpat kā to novietojums uz dažādām ķermeņa daļām. Nevēlamus tetovējumos noņem ar lāzara palīdzību. Šobrīd tetovējumi ir viens no populārākajiem pašizpausmes, personiskā stila un  mākslas veidiem. Cilvēki bieži izvēlas tetovēties, lai atcerētos svarīgus savas dzīves notikumus, izteiktu un izceltu savu personību un stilu vai arī izvēlas vienkārši izrotāt savu ķermeni, uzskatot, ka tā cilvēks būs pievilcīgāks un varbūt jutīsies pašpārliecinātāks.

Tetovējumiem ir sena un simboliska nozīme dažādās kultūrās, un cilvēces vēsturē tetovējumi ir izmantoti dažādiem mērķiem. Dažās kultūrās tie tiek uzskatīti par garīgās aizsardzības veidu, citur tetovējumi var apzīmēt piederību kādai noteiktai grupai, kopienai vai reliģijai. Citās kultūrās tetovējumus izmanto kā soda veidu vai līdzekli, kā atpazīt noziedzniekus.

Dažās kultūrās tetovējumi tiek uzskatīti par garīgās aizsardzības veidu, citur tie var apzīmēt piederību kādai noteiktai grupai, kopienai vai reliģijai. Citās kultūrās tetovējumus izmanto kā soda veidu.

Latvijā tetovējumus var taisīt no astoņpadsmit gadu vecuma. No sešpadsmit gadu vecuma - ar vecāku piekrišanu vai rakstisku atļauju.                                                                                   

Uzdodot saviem draugiem un paziņām jautājumu, vai tavam tetovējumam ir īpaša nozīme, secināju, ka visiem dizainiem ir īpaša nozīme vai arī tas tapis par godu kādam notikumam cilvēka dzīvē. Piemēram, Megija vienmēr ir gribējusi būt mamma, rūpēties par kādu. Šo tetovējumu Megija ir zīmējusi pati - rokas, kas tur plaukstās putniņu. Pēc tā, viņa ar vīru nolēma, ka varētu kļūt par vecākiem. Pēc vienpadsmit mēnešiem Megijai ar vīru piedzima dēliņš. Kā Megija teica: “Tas, ko vēlies, var piepildīties, ja vien ļoti vēlies!”

Tas, ko vēlies, var piepildīties, ja vien ļoti vēlies!

tetovejumi-2.jpg

 

Aizdomājoties un runājot ar draugiem, var uzzināt dažādus stāstus un notikumus cilvēku dzīvēs, ko nemaz nezināju. Manai draudzenei Samantai arī ir vairāki tetovējumi, bet viens mani īpaši piesaistīja. Uz rokas skaisti ziedi. Kā Samanta par šo tetovējumu saka: “Tas man atgādina par to, ka pēc sliktā nāk arī labais. Ziedi novīst un uzzied atkal. Dzīve iet uz priekšu.”

Ziedi man atgādina par to, ka pēc sliktā nāk arī labais.  Tie novīst un uzzied atkal. Dzīve iet uz priekšu.

 

IMG_0007-2.jpg