Skip to main content

TV recenzija. Izklaidējošais sporta raidījums „Overtime TV”

Sezona 1
TV

„Overtime TV” ir iknedēļas sporta raidījums, kurā izklaidējošā veidā tiek pasniegti aizvadītās nedēļas jaunumi sportā, kā arī intervēti dažādu sporta veidu pārstāvji.

Raidījumu vada pieredzējušais žurnālists Armands Puče un bijušais basketbolists un treneris Valdis Valters. Abiem raidījuma vadītājiem ar īsiem komentāriem dažkārt piepalīdz tēls (lelle) vārdā Guntis.

“Armands Puče, Valdis Valters un Guntis turpina par sportu stāstīt profesionāļiem, amatieriem un mājsaimniecēm saprotamā valodā, saucot lietas īstajos vārdos un parādot Latvijas sporta zvaigznes vēl neredzētos rakursos!’’ TV3 skaidro raidījuma konceptu. Šajā raidījumā mērķauditorija tiek definēta tik plaša, proti, no mājsaimniecēm līdz profesionāliem sportistiem, ka realitātē šis raidījums nav piemērots nevienam, jo apskatītās tēmas cenšoties padarīt visiem saprotamas,  tiek loti vienkāršotas un pasniegtas virspusējas un neinteresantas.

k.jpgEkrānšāviņš no raidījuma „Overtime TV”

17. aprīļa raidījumā pie Armanda, Valda un Gunta viesojās Mareks Osovskis, kuram ir zelta rokas un kuram pienākas ne vien daļa Latvijas olimpisko medaļu, bet arī Maira Brieža izcīnīto uzvaru. Osovskis pastāstīja ne tikai par Brieža cīņas aizkulisēm bet arī par to, kā sargājis Artūru Plēsnieku no interneta. Savukārt bobsleja barvedis Zintis Ekmanis nosauca to, bez kā pie olimpiskajām medaļām nākošajās olimpiskajās spēlēs nevarēs tikt. Raidījuma izskaņā Viktorija, blonda meitene rozā kleitā, stāsta par to, ko sportisti publicējuši savos sociālajos tīklos, paralēli rādot “skrīnšotus”.

Raidījums vienmēr sākas ar vienotu motīvu – 15 sekunžu garu ievadu, kurā skatītājiem ar raidījuma nosaukuma parādīšanos ekrānā tiek pateikts, ka viņi skatās „Overtime TV”. Studija, manuprāt, ir iekārtota interesanti. Galvenais raidījuma vadītājs A. Puče, visticamāk, sēž uz biroja krēsli un pie galda, kamēr V. Valters sēž dīvānā. Savukārt Guntis atrodas aiz dīvāna, skatītājiem liekot saprast, ka viņš ir tikai kā papildus elements diskusijā starp A. Puči un V. Valteru. Interesanta man arī abu raidījuma vadītāju sēdēšanas poza – ja A. Puče sēž uz biroja krēsla, saģērbies žaketē, tad V. Valters, lai gan arī saģērbies solīdi, tomēr nereti dīvānā ir izgūlies, pārlicis vienu kāju pār otru un rada skatītājos tādu iespaidu, it kā atrastos mājās pie dīvāna. Tādā veidā, manuprāt, tiek parādīta A. Pučes un V. Valtera lomu atšķirība, respektīvi, A. Puče vada raidījumu, bet V. Valters tikai izsaka viedokli un kaut ko piebilst, izklaidējot skatītājus. Par to arī liecina tas, ka visus jaunumus pasaka A. Puče, bet V. Valters tikai izsaka savas domas. Pie studijas iekārtojuma noteikti jāmin arī sporta inventārs, kas salikts visapkārt A. Pučem, tādējādi parādot, ka šis ir raidījums par sportu. Līdzās izvietoti arī dažādi nesaistīti objekti – rotaļlietas, maska, kronis, apavi utt., kas rada bardaka sajūtu.

Pie studijas iekārtojuma noteikti jāmin arī sporta inventārs, kas salikts visapkārt A. Pučem, tādējādi parādot, ka šis ir raidījums par sportu

Fonā redzams foto ar Rīgas panorāmu, tomēr tas neveiksmīgi novietots, jo lielāko daļu aizsedz dīvāns un pārējie telpā izvietotie atribūti. Manuprāt, šis fons ir lieks, jo telpa tā jau ir piepildīta ar daudz ko un cilvēki uz tā fona “pazūd”.

Kadrējumi raidījumā galvenokārt ir aptuveni trīs līdz piecas sekundes gari un tiek veidoti ar vidējo plānu vai vidējo tuvplānu. Ļoti reti parādās arī kopplāns, kas ļauj saprast, kāda izskatās studija. Kadrējumu daudzveidība gan ir ļoti vāja – visa raidījuma gaitā būtībā ir tikai četri kadri vai pieci leņķi, no kuriem tiek raidījums tiek filmēts. Respektīvi, A. Pučes, V. Valtera un Gunta vidējais tuvplāns, vidējais plāns, kā arī intervējamās personas/-u vidējais tuvplāns, vidējais plāns un kopplāns. Tas raidījumu padara acīm nebaudāmu un garlaicīgu.

Atsevišķos mirkļos tiek rādīts kāds citāts, rezultātu tabulas vai foto līdzīgi, kā to dara ziņās – personas foto, atšifrēts citāts vai nekustīga fotogrāfija/tabula, kas uz ekrāna tiek rādīta, manuprāt, pārāk ilgi, jo atkal tiek zaudēta skatītāja uzmanība. Tāpat vairākkārt izmantota fotogrāfija ekrāna stūrī, paralēli A. Pučes vidējam tuvplānam, kas padara kadru interesantāku pretēji iepriekš skaidrotajai situācijai.

d.jpgEkrānšāviņš no raidījuma „Overtime TV”

Gan V. Valtera, gan A. Pučes, gan arī Gunta lietotāka leksika ir tuvāka sarunvalodas stilam, nevis profesionālai publicistikas valodai, taču tas arī ir attaisnojami, jo raidījuma mērķis ir izklaidēt, sasmīdināt cilvēkus, un informatīvais nolūks ir otrajā plānā.

Raidījuma struktūra ir ļoti vienkārša. Ievadā, aptuveni 2-3 minūtēs, tiek pastāstīts viss, par ko tiks runāts raidījuma gaitā, un pēc tam seko raidījuma veidotāju iepriekš noteikto sporta notikumu izdiskutēšana, kurā neiztrūkst ASV raksturīgā lētā humora. Pēc tam seko vairākas īsas intervijas, kur vienkāršā veidā tiek izrunātas dažādas tēmas. Starp intervijām vadītāji savā starpā joko vai izrunā kādu maznozīmīgu lietu, piemēram, tiek pieminētas uz galda stāvošās botas vai parodēta prezidenta R. Vējoņa vēstule Ronaldu, kuras saturu iesūtījuši raidījuma skatītāji, izsmejot futbola kvalitāti Latvijā.

Raidījumā izskaņā tikusi „nokopēta” ideja par savstarpējo sacensību uz studiju atnākušo sportistu starpā. Ja britu „Top Gear” raidījumā atnākušie viesi uz laiku izbrauc apli ar parastu ielas mašīnu, tad „Overtime TV” viņiem mērķī ir jāmet šautriņas. Tāpat raidījuma vadītāji slēdz derības par spēļu rezultātiem. Tā kā A. Puče pagājušajās derībās zaudējis, viņš liek matu stīpiņu ar ausīm.

 

Autore: Agate Anna Grebže