TV

TV / 26. aprīlis, 2018

Fotogrāfs Andrejs Grants izdod fotoalbumu

Latvijas Fotogrāfijas muzejā 26.aprīlī atvēra Adreja Granta fotoalbumu.
Andrejs Grants ir viens no izcilākajiem Latvijas mūsdienu fotogrāfiem.Viņa radošās darbības pirmsākumi saistās ar leģendāro Tautas fotostudiju“ Ogre”, kuras biedrs viņš bijis no 1978. līdz 1988. gadam.

Fotoalbuma piecas nodaļas – pieci vizuāli stāsti – sniedz nesteidzīgu, izvērstu ieskatu tēmās, kuras autors attīstījis visas savas radošās darbības laikā un turpina papildināt aizvien: “Pa Latviju”, “Kolēģi, draugi, paziņas”, "Dubultportreti", “Ceļojumu piezīmes”, “Iespaidi”. Šo melnbalto fotogrāfiju tematiskā dominante nemainīgi ir Latvijas lauki un mazpilsētas, sastaptie cilvēki, dabas impresijas un garāmslīdoši esamības acumirkļi.
 “Granta fotogrāfijas apstādina nejaušu sakritību izredzētus mirkļus, kuros vienkāršas tiešamības ainas pārtop vēstījumos par ireālo dimensiju ikdienas vaigā. Par mūsu dzīves laika minamo noslēpumu. Kā harismātisks skolotājs viņš jau vairākas Latvijas jauno fotogrāfu paaudzes ir atvēris īpašajam domāšanas rituālam,” raksta albuma sastādītāja Laima Slava.
Andrejs Grants 1999. gadā ieguvis Hasselblad Foundation (Zviedrija) stipendiju. Saņēmis virkni prestižu apbalvojumu: Higašikavas (Japāna) 17. fotofestivāla balvu kategorijā “Labākais ārzemju fotogrāfs” (2000), Latvijas Mākslinieku savienības balvu par izcilāko sniegumu fotomākslā (2001), Latvijas Gada balvu fotogrāfijā nominācijā “Gaismas balva” (2007), 2011. gadā par personālizstādi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā nominēts Purvīša balvai un saņēmis laikraksta “Diena” gada balvu kultūrā, 2015. gadā – IV pakāpes Triju Zvaigžņu ordeni. Kopš 1981. gada sarīkojis vairāk nekā 40 personālizstādes un piedalījies virknē grupas izstāžu gan Latvijā, gan ārvalstīs. Paralēli radošajai darbībai kopš 1979. gada māca topošos fotogrāfus Rīgas Tehniskās jaunrades namā “Annas2".
 Ojārs Jansons